Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 232
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Pozostałe
»» Dyskusje wszelakie
»»» Powstawanie zaklęć
Drukuj temat · Powstawanie zaklęć
~hagrid123 F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 21-08-2009 00:30
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 475
Ostrzeżeń: 0
Postów: 144
Data rejestracji: 04.08.09
Medale:
Brak

Z tego co pamiętam ksiąze półkrwi sam stworzył zaklęcie. Nie wiem czy w całej serii było coś o tworzeniu zaklęć , ale proszę mnie poprawić i powiedzieć czy można samemu stworzyć zaklęcie?
__________________
Ja nie szukam żadnych kłopotów to kłopoty zwykle znajdują mnie.
Wyślij prywatną wiadomość
~xinska F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 21-08-2009 01:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 44
Ostrzeżeń: 0
Postów: 8
Data rejestracji: 23.07.09
Medale:
Brak

Moim zdaniem...
Tak naprawdę wydaje mi się, że może je twrzyć każdy i chyba nie tyle ważna jest formuła owego zaklęcia, jak samo wyobrażenie i zamiar czarodzieja...
No wiecie, chociażby zaklęcia niewerbalne. Wypowiadasz je w umyśle, ale tak naprawde skupiasz się na tym, co chcesz osiągnąć, a nie na tym jak ono brzmi...
__________________
Pani ze smoczym sercem...
Wyślij prywatną wiadomość
~Everain F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 21-08-2009 08:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 348
Ostrzeżeń: 0
Postów: 133
Data rejestracji: 19.08.09
Medale:
Brak

Ja na ten temat mam taką samą opinię jak xinska, chociaż myślę, że musi być to jakaś sensowna formuła zaklęcia, a nie np. bumbumbum.
__________________
Fear
And the panic in the air
I want to be free
From desolation and despair
And I feel
Like everything I saw
Is been swept away
Well I refuse to let you go

Muse - Map of problematique

Edytowane przez Everain dnia 18-09-2009 17:37
Wyślij prywatną wiadomość
~gryfon23 F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 21-08-2009 12:53
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Przeciętny Uczeń
Punktów: 170
Ostrzeżeń: 0
Postów: 43
Data rejestracji: 18.08.09
Medale:
Brak

Jak się chce to wszystko można zrobićRozbawiony
Pewnie każdy mógł stworzyć zaklęcie.
Tylko po co autorka miała pisać, że ktoś tam stworzył jakieś zaklęcie.
Myślę, że chciała podkreślić, że Książe Półkrwi jest rewelacyjnym czarodziejem, iż stworzył takie niebezpieczne zaklęcieRozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
~harrygryfoniak F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2009 13:32
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 305
Ostrzeżeń: 2
Postów: 148
Data rejestracji: 20.08.09
Medale:
Medal

Myślę że tworzenie zaklęć jest bardzo zaawansowana magią.
Wątpię że każdy tworzy je tak że che wyczarować słonia myśli wypowiada slonix!!
I jest
__________________
hogsmeade.pl/images/Galeria%20chway%20userbar%20kopia.png

hogsmeade.pl/tiara,gryffindor,on.gif
Gryffoni rządzą
www.harry.dzs.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Isilien F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2009 13:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2248
Ostrzeżeń: 0
Postów: 244
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

ale jest to naprawdę ciekawe, muszę się Jo spytać o to kiedy się spotkamy w ten weekend xD może mnie nauczy Oczko

no jakoś musiały powstać. to równie dobrze możemy spytać skąd msię wzięły piramidy, albo jak ktoś wymyslił komputer. trafił się jakiś pierwsiejszy czarodziej, ale nie umiał swojej mocy wykorzystywać w jakiś specjalny sposób, więc się wysilił i wymyślił wyrazy odpowiadające intencjom, rzeczom, czynnościom. snape podchwycił ten sposób, nie on jeden pewnie zresztą. z powietrza ani w procesie reakcji chemicznej chyba nie powstały!
__________________
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi, kto wędruje.
Nie każdą siłę starość zniszczy,
Korzeni w głębi lód nie skuje.
Z popiołów strzelą znów ogniska
I mrok rozświetlą błyskawice.
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król - tułacz wróci na stolicę.



Uwaga. Drut kolczasty
http://www.normalsucks.fora.pl/ Wyślij prywatną wiadomość
!Claire Lethal F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2009 13:55
VIP

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Mistrz Zielarstwa
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 1
Postów: 383
Data rejestracji: 11.08.08
Medale:
Brak

Nie sztuką jest stworzenie zaklęcia. Sztuką jest to, że poprawnie działa.

Moim zdaniem każdy czarodziej, który zna się na zaawansowanej magii, może sam stworzyć zaklęcie. Chociaż może nie tyle stworzyć, co bardziej odkryć. Bo skąd niby się biorą zaklęcia? Z powietrza? Nie sądzę. (;
Oprócz samej formułki bardzo ważne są również wymowa, akcent.

I wypowiadać zaklęcie dokładnie, to bardzo ważne... Nie zapominajcie o czarodzieju Baruffio, który źle wypowiedział spółgłoskę i znalazl się na podłodze, przygnieciony bawołem.
'Harry Potter i Kamień Filozoficzny' str. 180

Działanie każdego zaklęcia wymyślonego przez Jo Rowling można się domyśleć. Wystarczy do tego słownik np. łaciński bądź hiszpański. Autorka przygód Pottera właśnie w ten sposób wymyślała zaklęcia. Dajmy na to przykład: zaklęcie uciszające Silencio = z j. hiszpańskiego silenco znaczy 'cisza'.
__________________

Z głupkami nie ma sensu rozmawiać, przed głupkami trzeba się bronić.


Wojciech Cejrowski

Edytowane przez Claire Lethal dnia 29-08-2009 13:57
Wyślij prywatną wiadomość
~Ospina11 F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2009 13:55
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 265
Ostrzeżeń: 2
Postów: 76
Data rejestracji: 18.05.09
Medale:
Brak

chyba każdy może tworzyć zaklęcia.przynajmniej tak mi się wydaje i takjak mówi Everain:
Ja na ten temat mam taką samą pinię jak xinska, chociaż myślę, że musi być to jakaś sensowna formuła zaklęcia, a nie np. bumbumbum.
Zaklęcie musi mieć sens Rozbawiony
__________________
"Zaraz Krum zrobi BUM.! "
: *

"by poznać przyszłość,
trzeba wrócić do przeszłości..."
: *



Od przebiegłości Ślizgonów
Kretynizmu Puchonów
i od Wiedzy-O-Własnej-Wszechwiedzy Krukonów
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE


pozdrowienia dla drogi Gościu,oraz całego hogs.!
Wyślij prywatną wiadomość
~hagrid123 F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2009 14:09
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka
Punktów: 475
Ostrzeżeń: 0
Postów: 144
Data rejestracji: 04.08.09
Medale:
Brak

Wiadomo że zaklęcia nie pojawiły się z nikąd. Ale szkoda , naprawdę szkoda że przy tym zaklęciu secutsempra nie podała choć wzmianki w jaki sposob można by robic inne , swoje nowe zaklęcia. Może tak jak już wspominaliście że trzeba się nad tym co chce się stworzyć mocno skupić a może jest "gotowy szablon" zaklęć. Przykład:
wypowiesz zaklęcie "aktywujące" i pomyślisz sobie o słoniu i powiesz np. słonium to od tej pory będziesz mogł za każdym razem wypowiadając formułkę słonium wyczarowywać slonia. Możemy tylko gdybać ponieważ nie ma nic na ten temat w książce.Szkoda.
__________________
Ja nie szukam żadnych kłopotów to kłopoty zwykle znajdują mnie.
Wyślij prywatną wiadomość
~DarkVampire_ F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 18-09-2009 17:34
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 151
Ostrzeżeń: 0
Postów: 66
Data rejestracji: 07.09.09
Medale:
Brak

Mi sie wydaje ze mozna tworzyc swoje zaklecia , jednak nie kazde beda dzialaly ; x . Hm Moze w Tej encyklopedi ktora wyjdzie powie jak tworzyc zaklecia ; >
__________________
Pozdrawiam ;f
Wyślij prywatną wiadomość
~Peepsyble F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2009 19:22
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Dziedzic Hufflepuff
Punktów: 6158
Ostrzeżeń: 2
Postów: 1,068
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

No tego się mozna domyslić. nie wiem skąd ja to wiem, może ficków, lub innych for, ale wiem.
Severus tworzył zaklęcia dosyć łatwo, przynajmniej teoretycznie. Z tego co wiem wystarczyło powiązać ze sobą kilka wybranych słów z języka łacińskiego - oczywiście takich, co najtrafniej pokazują co autor zaklęcia chciał zrobić. Nad jednym zaklęciem można było pracować miesiącami, jeśli nie latami. wszystko sprowadzało się do tego, żeby poprawnie w jakiś sposób ułożyć zaklęcie. Jedna zmiana litery, głoski, wymowy mogła sprawić cuda. Poza tym jeszcze ruch różdżką... Nic dziwnego, ile można było nad tym siedzieć.
Wyślij prywatną wiadomość
~al_kaida F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 29-11-2009 14:26
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2217
Ostrzeżeń: 0
Postów: 501
Data rejestracji: 15.10.08
Medale:
Brak

Według mnie, zaklęcia mogą tworzyć tylko naprawdę wybitni czrodzieje. Wiadomo, że takim był Dumbledore, Snape, Voldemort i wiele pomniejszych bohaterów. Wydaje mi się też, że tworzenie zaklęć wygląda podobnie jak rzucanie zaklęć niewerbalnych.
Zresztą, cała magia polega na uwierzeniu, że przy pomocy patyka można coś wyczarować. W pierwszej Harry sam przyznał, że "wymachiwanie różdżką i mamrotanie paru śmiesznych słów to dziecinna zabawa w porównaniu z tym, czego ich uczono". Dlatego też wydaje mi się, że przy tworzeniu nowych zaklęć trzeba było przede wszystkim wiedzieć, co chciałoby się wyczarować, znaleść słowa łacińskie, które najlepiej oddawałyby sens zaklęcia, a wtedy wierzyć w to całym sobą i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Zresztą to też jest podobne do teleportacji. Trzeba CHCIEĆ się przenieść w inne miejsce. Dlatego też pewnie tworzenie zaklęć na tym polegało, że trzeba CHCIEĆ coś wyczarować.
No to teraz tylko łapać za kawałki drewna, szperać w słowniku łacińskim i ćwiczyć Rozbawiony
__________________
Wbrew powszechnie panującym pogłoskom, al_kaida jest rodzaju żeńskiego.

i54.tinypic.com/s1430i.gif
______________________________________________
Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają moje wypociny Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
*mooll F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 30-11-2009 09:09
Super Owadzik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10619
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,380
Data rejestracji: 28.09.09
Medale:
Brak

Mam dokładnie takie zdanie, jak Carmell. Dlaczego? Moją teorię ujęłam w swoim ff. I jest dokładnie taka:

Podstawą jest łacina [Jo mówiła o tym. Dodatkowo wspominała, że u niej w domu nie była bynajmniej językiem martwym].
W łacinie wiele rzeczy się odmienia. Co ja mówię: prawie wszystko! Wiem, bo się uczę i te odmiany dają w kość. Jak w j.polskim!
O tych zabiegach wie dobrze pani R. i stosuje je. Kiedy rzucasz zaklęcie niewybaczalne, wołasz: Crucio!. Ale ono się tak nie nazywa, prawda? Jego nazwa, to Cruciatus. Końcówka - us charakteryzuje nam rzeczowniki i przymiotniki rodzaju męskiego. Wiemy zatem, że zaklęcie jest tym Cruciatem. Dlaczego n-i-e Cruciatusem???
W języku polskim odmieniamy CAŁE słowa. W łacinie mamy tzw. tematy. Czyli trzony [btw. u nas też występują często]. W tym wypadku tematem jest Cruciat. A potem w zwykłej formie mamy: Cruciatus, Cruciata, Cruciatem itd przez przypadki...

Ta analogia skłania nas do myślenie, że to łacina jest głównym językiem magii. Zresztą bardzo pasuje. Dawno "umarła". A skoro nikt żywy się nią nie posługuje, nie można sobie zrobić krzywdy wypowiadając jakieś słowa.

No, a kolejną sprawą jest ruch różdżki. Chyba też istotny. Wiele razy w książce pojawia się tekst, w którym ktoś kładzie nacisk na odpowiedni ruch.

al_kaida napisał/a:
Zresztą, cała magia polega na uwierzeniu, że przy pomocy patyka można coś wyczarować. W pierwszej Harry sam przyznał, że "wymachiwanie różdżką i mamrotanie paru śmiesznych słów to dziecinna zabawa w porównaniu z tym, czego ich uczono".

Al_kaidzie wydawało się, że rzeczywiście trzeba było mieć ogromną siłę woli, by jakiś tam kijczypatyk, mógł pomagać w czarach.

Wszyscy wiemy, jak w naszym świecie działa magia. Nie powiemy nawet, że ogóle działa. Ale jeśli już na Hogs zakładamy jakiś temat, który zakłada - bądź co bądź - fikcję, to nie możemy nagle urealniać magii. Tak sądzę.
Bo w świecie czarodziei te patyki, to nie jakieś tam zerwane na chybił-trafił a do tego jakieś tam piórko/pazur itp zwierzątka. A potem po prostu każdy sobie wybiera, co ciekawszy. Już z pierwszego temu wiemy, że różdżki same sobie wybierał właścicieli. Czyli same z siebie miały moc.

A co do tego, co Harry na ten temat powiedział, to przecież w tym momencie nie różnił się prawie od mugola, pamiętajmy. Dla niego, to był kosmos i jedna wielka paranoja, nie mówiąc o śmieszności, którą musiał wywoływać widok krzyczących w dziwnym języku ludzi i wyma****ących kijkami. Też bym tak zareagowała. Ale potem wszystko się inaczej potoczyło. Wiemy, jak. ;)
__________________
Kiedy kobieta nie ma racji, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to natychmiast ją przeprosić.


Oscar Wilde


* * *

Mol pisze swój Fick: James Potter - Ostatnia Szansa [35/?]
http://hogsmeade....ad_id=2444
Wspieraj artystów pisarzy - dobrowolne datki w postaci komentarzy są bardzo pożądane.
Wyślij prywatną wiadomość
~muchor F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 03-07-2010 18:33
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu
Punktów: 1854
Ostrzeżeń: 3
Postów: 476
Data rejestracji: 04.03.10
Medale:
Brak

Zaklęciotwórstwo... Oto moje przemyślenia:

Zaklęciotwórstwo polega na stworzeniu dowolnego zaklęcia. Ale żeby to zrobić trzeba znać łacinę.
Język ten ma właściwości magiczne i już magowie z najstarszych czasów używali łaciny i to nie tylko do tworzenia zaklęć. Z łaciny pochodzi wiele magicznych pojęć np. Oklumencja.
Dopiero gdy stała się językiem martwym zaklęciotwórstwo zostało poniekąd zapomniane.
Do stworzenia zaklęcia raczej nie używamy całych słów. Trzeba je odmienić przez przypadek wołacza, osoby w czasie przyszłym i dodatkowo zmodyfikowane, np. musimy dodawać końcówki. Mają być one melodyjne, bo w zaklęciach najważniejsze jest brzmienie.
Lecz w zaklęciotwórstwie nie ma określonych zasad. Dlatego jest ono taką trudną i pracochłonną sztuką. Do każdego zaklęcia trzeba podejść indywidualnie, bo na_przykład jeśli chcemy czymś rzucić, może wyjść nam <preminio>, choć pochodzi od czasownika <premo, prere>.
Zaklęciotwórstwo jest naprawdę trudne i aby je zrozumieć trzeba mieć mózg nie od parady.

Tworzenie zaklęć

<Ruber> i <Crinis> znaczą czerwony i włos.

Aby zrobić z tego zaklęcie musimy:

KROK I

Połączyć oba wyrazy w całość lub jeśli wyraz nie ma brzmienia, zostawiamy jako dwa człony:
(W tym wypadku pozostawiamy dwa człony)
Ruber crinis

KROK II

Zmienić w forme wołacza:
Raber crinis

KROK III

Dodać końcówkę pierwszej osoby liczby pojedynczej:
Raber crinisto

KROK IV

Udźwięcznić zaklęcie:
Rabber crinisrto

KROK V

Sprawdzić poprawność i wypróbować!
Jeśli twoje włosy stały się nagle czerwone, znaczy, że działa.


Swoje przemyślenia oparłam poniekąd na ff molla. Moim zdaniem zaklęciotwórstwo opiera się właśnie na łacinie.
__________________
truskawkaUśmiech


Pozrowinia dla: Lady Cat, Yoyo, Pyflame, Ta sama maggie, Maladie, Mooll, Silencia, Arya, Wióra, Tom Riddle, Hermionka, Lapa, Lori Lemonberry, Lady House, Lena Luna, Lily Potter, Buczek, Bloo, Aniutek96, Pandora, Deprimo Corfingo, Bonnie131, Malkontentka, Polami, Buka, Agnes Black, Imbecile, Ginny004, Robbotto, Ginny Ruda i Narciss.
No i oczywiście ukłony w stronę sprawiedliwej Czary.
Oraz dla wszystkich miłych użytkowników Hogsmeade.

Edytowane przez Alae dnia 03-07-2010 19:20
Wyślij prywatną wiadomość
~Seba LPO F
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2012 20:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Właściciel Pamiętnika
Punktów: 101
Ostrzeżeń: 0
Postów: 19
Data rejestracji: 27.08.12
Medale:
Brak

gryfon23 napisał/a:
Jak się chce to wszystko można zrobićRozbawiony
Pewnie każdy mógł stworzyć zaklęcie.
Tylko po co autorka miała pisać, że ktoś tam stworzył jakieś zaklęcie.
Myślę, że chciała podkreślić, że Książe Półkrwi jest rewelacyjnym czarodziejem, iż stworzył takie niebezpieczne zaklęcieRozbawiony


Całkowicie się zgadzam autorka ukazując postać księcia półkrwi chciała podkreślić jak inteligentny i złowieszczy był.Tak!
__________________
Sprytu Ślizgonów
Szczerości Puchonów
Wiedzy Krukonów
Ucz nas Gryffindorze!


POZDROWIENIA DLA drogi GościuHappy

4.bp.blogspot.com/-12Xt0023QMQ/TiqnlzViM3I/AAAAAAAAFIU/fWJ4kTSz8ZE/s1600/tumblr_loq7rx9bDO1qbq87vo1_500.gif

4.bp.blogspot.com/-z8uHFZ638D4/Tiql8lPUkSI/AAAAAAAAFFg/066q5xmk8Qw/s1600/tumblr_ln9kq8BTGE1qe7ax0o1_500.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~KEHI F
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 29-08-2012 21:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Przeciętny Uczeń
Punktów: 192
Ostrzeżeń: 0
Postów: 108
Data rejestracji: 13.06.12
Medale:
Brak

To trudne ale z pewnością do zrobienia . Moim zdaniem trzeba sie skupic na tym co chcemy uzyskać a formuła przyjdzie sama
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT