Nowe informacje ujawnione przez J.K. Rowling na portalu Pottermore na temat wszystkich tych elementów magicznego świata, które związane są z Hogwartem.
Dursleyowie mieli cztery sypialnie: jedną dla wuja Vernona i ciotki Petunii, jedną dla gości (zwykle nocowała tam Marge, siostra wuja Vernona), jedną, w której spał Dudley, i jedną, w której trzymał swoje stare zabawki i rzeczy, które nie mieściły się w jego pierwszej sypialni.
"Jesteście tutaj, żeby się nauczyć subtelnej, a jednocześnie ścisłej sztuki przyrządzania eliksirów. Nie ma tutaj głupiego wymachiwania różdżkami, więc być może wielu z was uważa, że to w ogóle nie jest magia. Nie oczekuje od was, że naprawdę docenicie piękno kipiącego kotła i unoszącej się z niego roziskrzonej pary, delikatna moc płynów, które pełzną poprzez żyły człowieka, aby oczarować umysł i usidlić zmysły. Mogę was nauczyć, jak uwięzić w butelce sławę, uwarzyć chwałę, a nawet powstrzymać śmierć"
ELIKSIR - z łacińskiego - elixir "płyn zapewniający młodość i długie życie", prawdopodobnie z arabskiego al-iksir o tym samym znaczeniu- oznacza cudowny napój poszukiwany przez alchemików, mający posiadać właściwości przedłużania życia.
Eliksiry w książkach o Harrym Porterze, były jednym z przedmiotów wykładanym w Hogwarcie. Były warzone w kociołkach, mogły wywołać różne pożądane przez sporządzającego efekty. Przy warzeniu substancji niezwykle ważna była precyzja i dokładność, składniki muszą być dodawane w odpowiedniej kolejności oraz ilości, nawet najdrobniejszy błąd powodował zepsucie eliksiru.
Odwrócić skutki działania eliksirów mogły ANTIDOTA, jednym z ich ważniejszych składników był bezoar.
Ponadto eliksiry ważono w kotłach. Kocioł jest reprezentantem żywiołu wody. W tradycji celtyckiej kociołek reprezentuje narodziny, śmierć i odrodzenie, często uznaje się go także za źródło wiedzy i inspiracji.
Oto niektóre z znanych nam składników: abisyńskie figi, akonit inaczej tojad, asfodelus, belladona, bezoar, imbir, jeżozwierz, kły węża, korzenie stokrotki, mandragora, muchy siatkoskrzydłe, oczy diabła morskiego, ogony szczurów, pająki, pijawki, piołun, pokrzywa, rdest ptasi, rogate ropuchy i ślimaki, rogi dwuroga, róg i włosy jednorożca, ropa czyrakobulw, skarabeusze, skórka boomslanga, smocza wątroba, krew i serce, skorupki jaj smoczych, sproszkowany kręgosłup skorpeny, stonogi, śluz gumochłonów, żabie mózgi, żądła żądlibąka oraz żółć pancernika. Poniżej znajdują się prawdziwe opisy paru składników.
BEZOAR - kulisty twór powstający w żołądkach przeżuwaczy przez nagromadzenie nie strawionych resztek pokarmu oraz włókien roślinnych i włosów, zwłaszcza zlizywanych przez zwierzę podczas linienia. Zwykle ma wielkość orzecha, przy większej ilości lub rozmiarze może wywołać u zwierzęcia niedrożność układu pokarmowego. Występuje zawsze u lamy i kozy bezoarowej, częsty także u innych przeżuwaczy. Bezoary były w średniowieczu uważane za talizmany, przypisywano im właściwości magiczne i lecznicze (używane były jako odtrutki). Mają silny zapach zbliżony do piżma.
MANDRAGORA lekarska (M. officinarum) znana była już w starożytności, przypisywano jej właściwości magiczne i stosowano jako roślinę leczniczą. Szczególną wagę przywiązywano do korzenia, który często przybierał kształt zbliżony do ludzkiej postaci.
PIOŁUN, BYLICA - Surowcem zielarskim są liście lub ziele o aromatycznym zapachu i gorzkim smaku. W XIX wieku w kręgu cyganerii francuskiej modne było picie likieru z piołunu r11; absyntu Absynt używany był dawniej przez kobiety do usuwania ciąży - większe jego ilości wywoływały poronienia, ale również zatrucie organizmu.
TOJAD, MORDOWNIK - Roślina ozdobna: uprawiana dla efektownych, barwnych kwiatów. Roślina lecznicza: zawierają akonitynę substancję o działaniu przeciwbólowym.
RODZAJE ELIKSIRÓW:
FELIX FELICIS (łac. Szczęście szczęśliwe) eliksir zapewniający szczęście na określony czas ( dwie łyżki podczas śniadania wystarczają na cały dzień) każdemu, kto go wypije. Jego używanie jest zakazane przy pisaniu testów, w zawodach sportowych, wyborach itp.
WYWAR ŻYWEJ ŚMIERCI - bardzo silny eliksir powodujący uśpienie, robi się go z korzenia asfodelusa i piołunu; Eliksir ten najprawdopodobniej był zainspirowany przez Szekspira. Julia w dramacie "Romeo i Julia" użyła właśnie tego eliksiru, dzięki któremu upozorowała własną śmierć. J.K. Rowling musiała tylko nadać nazwę temu eliksirowi.
ELIKSIR WIELOSOKOWY- eliksir powodujący, że dana osoba zamienia się w inną osobę.
Składniki: muchy siatkoskrzydłe, ślaz, rdest ptasi, pijawki, sproszkowany róg dwurożca i
skórka boomslanga (rodzaj afrykańskiego wężą).Potrzebny jest też kawałek tego, w którego chcemy się zmienić. Jego działanie przemienia nas w wybraną osobę na kilka godzin.
ELIKSIR SŁODKIEGO SNU - Powoduje, ze osoba, która wypije ten eliksir zasypia
ELIKSIR PRAWDY (VERITASERUM) - po wypiciu, którego zdradza się wszystkie sekrety. "Użycie tego eliksiru dozwolone jest jedynie przy zachowaniu ścisłych zasad ustalonych przez Ministerstwo Magii." w łacinie słowo "veritas" oznacza "prawda"
ELIKSIR ŻYCIA - eliksir życia był wydzielany przez kamień filozoficzny. Jedynym człowiekiem, któremu udało się go wyprodukować, był Nicolas Flamel.
AMORTENCJA - najsilniejszy eliksir miłosny na świecie. Każdy inaczej odczuwa jego zapach, w zależności od tego, co kogo najbardziej podnieca.
ELIKSIR BUJNEGO OWŁOSIENIA - eliksir powodujący bardzo bujny rozrost włosów.
ELIKSIR PIEPRZOWY - eliksir rozgrzewający, podawany przez panią Pomfrey w przypadkach przeziębień, po którego wypiciu "jeszcze przez kilka godzin dymiło się z uszu"
ELIKSIR POSTARZAJĄCY - użyty lekkomyślnie prze Freda i George'a, w celu dodania sobie wieku i oszukania Linii wieku wokół Czary Ognia.
ELIKSIR ROZDYMAJĄCY - eliksir, który sprawia że każda rzecz na która się go poleje zwiększa się do dużych rozmiarów żeby to wyleczyć trzeba otrzymać Wywar Dekompresyjny.
WYWAR DEKOMPRESYJNY - przywraca naturalna wielkość części ciała spryskanych Eliksirem rozdymającym.
SZKIELET-WZRO - eliksir używany przez magiczną służbę zdrowia. Sprawia, że utracone kości odrastają.
Dom:Slytherin Ranga: Trzecioroczniak Punktów: 149 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 28 Data rejestracji: 31.05.13 Medale: Brak
Ogólnie KOCHAM eliksiry jest to taki interesujący przedmiot . Bardzo lubie też Sev'a . Podoba mi się ten artykuł . widać że się troche napracowałeś .
Snape to dobry nauczyciel . Ale i tak zachowywał się troche niesprawiedliwie w stosunku do Harrego .
Ocena : w
Dom:Gryffindor Ranga: Właściciel Pamiętnika Punktów: 95 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 9 Data rejestracji: 04.07.13 Medale: Brak
Tutaj są błędy. Artykuł Powyżej Oczekiwań, chociaż przydałoby się co nieco dodać o Eliksirach.
AMORTENCJA - wygląd - szczególny, przypominający macicę perłowy połysk oraz para unosząca się w charakterystycznych spiralach.
ELIKSIR WIELOSOKOWY - jedna szklanka wystarczy na 1 godz. działania, w smaku przypomina rozgotowaną kapustę, muchy siatkoskrzydłe muszą się warzyć 21 dni a ślaz trzeba zbierać o północy w pełnię księżyca.
WYWAR ŻYWEJ ŚMIERCI - jest to eliksir usypiający o takiej mocy, że nazywany jest Wywarem żywej śmierci. Powstaje z połączenia korzenia asfodelusa z nalewką z piołunu.
Artykuł wystarczający do przygotowania się do egzaminów na przynajmniej Z lub P
Dom:Gryffindor Ranga: Pięcioroczniak Punktów: 305 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 23 Data rejestracji: 20.07.13 Medale: Brak
ciekawy tema a przy tym bardzo ciekawie napisany.zacytowanie przemówienia snape'a do pierwszorocznych gryfonów bardzo poprawiło jakość artykułu bo wprowadziło uczniów w świat eliksirów.opis składników używanych do wyrobu eliksirów też jest bardzo potrzebny-szczególnie dla niewtajemniczonych,tak samo jak i opis najważniejszych eliksirów.stylistyka układ artykułu też zasługuje na uznanie.oceniam:wybitny...
Dom:Ravenclaw Ranga: Niewymowny Punktów: 1573 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 330 Data rejestracji: 10.07.14 Medale: Brak
Genialny artykuł! Znalazła kilka błędów interpunkcyjnych i gramatycznych, ale nie będę się czepać Daję Wybitny, bo z twojego artu można się wiele dowiedzieć
Dom:Ravenclaw Ranga: Skrzat domowy Punktów: 22 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 7 Data rejestracji: 04.08.14 Medale: Brak
Może i profesor Snape nie jest najlepszym z nauczycieli, ale kocham eliksiry. Uwielbiam coś warzyć również na Pottermore (choć udało mi się tylko jeden raz, zawsze rozwalałam kociołek -.-). To jest takie ciekawe!
Dom:Ravenclaw Ranga: Goblin Punktów: 30 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 4 Data rejestracji: 03.10.14 Medale: Brak
Niestety, ale nie należę do osób doceniających piękno kipiącego kotła i unoszącej się z niego roziskrzonej pary. Po prostu wolę inne przedmioty na przykład zaklęcia. Mimo to uwielbiam Severusa Snape'a. I zgadzam się, że uwarzenie eliksiru na Pottermore jest awykonalne. Artykuł oceniam na Zadowalający.
Dom:Ravenclaw Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie Punktów: 2520 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 230 Data rejestracji: 11.05.15 Medale:
Artykuł, moim zdaniem zasługuje na W. Ma bardzo przejrzystą formę. Jedynie do czego, tak z marszu, mogę się przyczepić to opis tojadu. Kwiaty tojadu są niebieskie, albo żółte, w przypadku tojadu lisiego. Akonityna, w minimalnych dawkach rzeczywiście ma działanie przeciwbólowe i była w tym celu stosowana zewnętrznie. Jest to jednak, jedna z najsilniejszych trucizn roślinnych. To taki szczegół i kolejne moje hobby, ale tojad rośnie często w ogrodach jako roślina ozdobna. Więc może warto wiedzieć, jak niezwykle jest trujący. W HP, jest opisany eliksir tojadowy, pomagający wilkołakom przetrwać czas przemiany.
Dom:Bezdomny Ranga: Goblin Punktów: 36 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 3 Data rejestracji: 26.04.16 Medale: Brak
Świetny artykuł. Widać, że się przy nim napracowałaś.
Jeśli chodzi o przedmiot to mnie nawet interesuje, mimo Snape'a czyhającego z tą jego ponurą miną. Z resztą jak dla mnie każdy aspekt magii poruszany w Hogwarcie jest ciekawy.
A co do artykułu, daję W.
Rekord OnLine: 5422
Data rekordu:
10 September 2024 23:44
"Hogsmeade.pl" is in no way affiliated with the copyright owners of "Harry Potter", including J.K. Rowling, Warner Bros., Bloomsbury, Scholastic and Media Rodzina.