Nowe informacje ujawnione przez J.K. Rowling na portalu Pottermore na temat wszystkich tych elementów magicznego świata, które związane są z Hogwartem.
Tylko Fred, George, Harry i Ron wiedzieli, że anioł na szczycie choinki tak naprawdę jest ogrodowym gnomem, który ugryzł Freda w kostkę, gdy ten wyrywał marchewkę na bożonarodzeniowy obiad. Potraktowany zaklęciem drętwoty, pomalowany na złoto, wepchnięty w miniaturowy kostium baletnicy, z małymi skrzydełkami przylepionymi do pleców, łypał na nich spode łba - chyba najbrzydszy anioł, jakiego Harry w życiu widział, z dużą łysą głową podobną do kartofla i owłosionymi stopami.
Trudno o potwora o dłuższej historii niż sfinks. To majestatyczne stworzenie o ciele lwa i głowie oraz klatce piersiowej człowieka obecnie jest w legendach od ponad pięciu tysięcy lat. W starożytnym Egipcie, gdzie sfinks się narodził, był symbolem królewskości, płodności i życia pozagrobowego. Jego wizerunek był często kojarzony z dorocznymi wylewami Nilu, które sprowadzały na spieczona słońcem egipską pustynię życie, a rzeźby sfinksów stawiano przed większością grobowców i świątyń.
Najsławniejszy egipski sfinks to Wielki Sfinks z Gizy, który ma 72 metry długości i niemal 20 metrów wysokości. Ten liczący sobie ponad 4500 lat wyrzeźbiony w wapieniu kolos łączy sprężyste, silne ciało lwa i królewską głowę faraona. Zgodnie z opinia większości historyków, był on hołdem złożonym egipskiemu władcy Chafre, którego piramida stoi nieopodal.
Ze starożytnego Egiptu legenda sfinksa przedostała się przez Morze Śródziemne do Mezopotamii oraz Grecji. W tych krajach pół człowiek, pół lew nabrał bardziej złowrogich cech i często symbolizował nie tylko zaświaty, ale również bezmyślną przemoc i zniszczenie. Tron greckiego boga Zeusa na Olimpie - świętej górze, na której mieszkali bogowie - miał być podobno rzeźbiony w sfinksy uprowadzające małe dzieci. Inne greckie i rzymskie istoty wyobrażane były, jak rozdzierają na strzępy swoje ofiary albo ślinią się nad ich pokiereszowanymi zwłokami. Wraz z wędrówką na północ zmieniała się także podstawowa anatomia sfinksa - w Mezopotamii mityczny stwór przedstawiany był z głowa barana albo orła, w Grecji zaś dodano mu skrzydła oraz twarz i piersi kobiety.
Chociaż sfinksowi, którego spotyka Harry w Turnieju Trójmagicznym, brakuje skrzydeł, pochodzi on prawdopodobnie z Grecji. Nie tylko ma kobieca twarz, ale tez korzysta z rozumu(bez urazu chłopcy .gif' alt='' style='vertical-align: middle;' />), by chronic ponurego sekretu, podobnie jak czyni to sfinks z mitu o Edypie. W tej opowieści złowrogi sfinks grasuje w okolicy Teb, zadając podróżnikom niemożliwe do odgadnięcia zagadki, a jeśli na nie nie odpowiedzą, pożera ich. W końcu spotyka równego sobie przeciwnika w osobie Edypa, który rozwiązuje następującą zagadkę,:r1;Jakie zwierzę rano chodzi na czterech nogach, na dwóch po południu, a wieczorem na trzech?"( Chodzi, oczywiście, o człowieka, który jako niemowlę raczkuje na czworakach, kiedy dorasta, chodzi na dwóch nogach, a w starości wspiera się na lasce.) Kiedy Edyp szczęśliwie pokonuje sfinksa, tak jak Harry może dopełnić swego przeznaczenia, a czeka go los czarniejszy niż gniew Lorda Voldemorta.
Z biegiem czasu greckie wyobrażenie sfinksa jako ciemnej i enigmatycznej istoty stało się najbardziej znane. Samo słowo pochodzi od greckiego sphingein, "wyciskać, dusić, związywać". Pomimo twierdzeń głoszonych przez niektórych średniowiecznych pisarzy nie ma najmniejszych dowodów na to, że starożytni Egipcjanie, Grecy albo mieszkańcy Mezopotamii wierzyli w istnienie sfinksa. Ich legendy, dzieła sztuki i literatura konsekwentnie przedstawiają sfinksa jako zwierzę mityczne, symbolizując moc i zakazaną wiedzę. Nie powstrzymało to jednak późniejszych autorów, takich jak siedemnastowieczny zoolog Edward Topsell, od wyrażania poglądów, że sfinks pochodzi od pewnej egipskiej małpy. Dla uczenia tych błędnych naukowych obserwacji istnieje obecnie pewien gatunek małp - pawian senegalski nazwany sfinksem.
Dom:Ravenclaw Ranga: Redaktor Żonglera Punktów: 1046 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 128 Data rejestracji: 29.08.08 Medale: Brak
Mi się najbardziej podobała zagadka sfinksa z 4 tomu Harrego Pottera.
Fajna była i tyle.
Artykuł też jest fajny. Całkiem dużo info, ale troche sie zmęczyłam czytając go.
''Nie tylko ma kobieca twarz, ale tez korzysta z rozumu(bez urazu chłopcy)''
Widzi mi sie ten tekst. Jest w nim duuuuuuuużo prawdy.
Dom:Ravenclaw Ranga: Mugol Punktów: 4 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 1 Data rejestracji: 08.02.09 Medale: Brak
Zgadzam się z Kei też mi się podoba tan wątek ;D
Artykuł fajny, chyba wzięłaś to z ,,Księga Wiedzy Czarodziejskiej", co?
Dale ,,Wybitny" bo akurat lubie to magiczne stworzenie
Dom:Slytherin Ranga: Dyrektor Hogwartu Punktów: 4576 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 310 Data rejestracji: 25.08.08 Medale: Brak
Cóż. Artykuł dość dobry, nieźle rozpisałaś się o mitologicznym i starożytnym sfinksie. Szkoda, że nie dodałaś zagadki potterowej, też by tu pasowała. Błędów ortograficznych, gramatycznych, czy interpunkcyjnych nie odnotowałam, stylistycznych uchybień również nie. Hm, pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia, weny i sukcesów. :}
Dom:Slytherin Ranga: Pięcioroczniak Punktów: 362 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 37 Data rejestracji: 10.10.09 Medale: Brak
Ogonków i znaczków diakrytycznych trochę brakuje i spację stawiamy przed i po nawiasie, np:
Nie tylko ma kobiecą twarz, ale też korzysta z rozumu_(bez urazu chłopcy)...
Wykorzystałam ten fragment, bo jeszcze muszę się do niego przyczepić. Nie rozumiem tego "bez urazu chłopcy". Za co mieliby się obrażać? Za to, że sfinks z twarzą kobiety używa rozumu? Dziwne.
I znów to zdradzieckie :r1:. Dla mnie jest to jasna odpowiedź.
Trochę do dzisiaj pamiętam tą zagadkę sfinksa, ale mogą w nią wejść błędy. Nie jestem pewna jej treści: "Najpierw pomyśl o kimś, kto żegna się czule.
Potem się zastanów czego ci brakuje.
Gdy mówisz o chłopcu, gdy kogoś całuje.
Potem dodaj do tego sam końca początek.
Lub początek końca. Już złapałeś wątek.
Bo gdy to połączysz, już spokojna głowa.
Wyjdzie ci stworzenie, chociaż nie osoba.
Którego być nigdy nie chciał pocałować".
Coś mi urwało, coś przekręciło. Mam pamięć dobrą, ale krótką. ;D
Dom:Gryffindor Ranga: Wybitny Uczeń Punktów: 622 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 18 Data rejestracji: 31.07.11 Medale: Brak
Super artykuł . Świetnie napisane , ciekawie . Mi podoba się zagadka sfinksa z mitologii , ale oczywiście w życiu bym jej nie rozwiązała
Ocenie Cię na W ^^
Dom:Slytherin Ranga: Lord Punktów: 256094 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 1,385 Data rejestracji: 15.12.12 Medale: Brak
Niezmiernie inteligentny i jakże zagadkowy Sfinks zawsze budził we mnie pewien podziw i szacunek dla tego stworzenia...Artykuł bardzo ciekawy i dobrze napisany - choć raz chciałbym "na żywo" spróbować rozwiązać jego zagadkę - bo podobno wtedy jest trudniej
Dom:Bezdomny Ranga: Właściciel Pamiętnika Punktów: 107 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 21 Data rejestracji: 15.10.22 Medale: Brak
To, co najbardziej podoba mi się w Clothoff, to łatwość i szybkość obsługi. Sztuczna inteligencja strony https://clothoff.pl/ może rozbierać obrazy z niesamowitą dokładnością, a cały proces zajmuje zaledwie kilka sekund. Wysoka rozdzielczość jest zaskakująco dobra, a kompatybilność strony z urządzeniami mobilnymi sprawia, że jest ona wygodna w użyciu bez względu na to, gdzie jestem. Doceniam również ustawienia prywatności, które sprawiają, że czuję się bezpiecznie podczas korzystania z usługi.
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Rekord OnLine: 5422
Data rekordu:
10 September 2024 23:44
"Hogsmeade.pl" is in no way affiliated with the copyright owners of "Harry Potter", including J.K. Rowling, Warner Bros., Bloomsbury, Scholastic and Media Rodzina.