Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)

Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
Złoty znicz
Złoty znicz
- To jest złoty znicz - oznajmił Wood. - kula najważniejsza za wszystkich czterech. Bardzo trudno ją złapać, bo jest szybka i trudna do zauważenia. Złapanie jej jest zadaniem szukającego. Musisz ją wyłowić spośród ścigających, pałkarzy, tłuczków i kafla, i złapać ją przed szukającym przeciwników, co zwykle przesądza o wyniku meczu. Właśnie dlatego szukający są tak często faulowani. Mecz quidditcha kończy się z chwilą złapania znicza, więc może trwać bardzo długo... Rekord wynosił prawie trzy miesiące, tak, że musieli wprowadzać zastępców, żeby gracze mogli się trochę przespać.
Nowe rozdziały na Pottermore! (Czara Ognia)
PottermoreWszyscy, którzy czekali na nowe rozdziały na Pottermore na pewno już zebrali dostępne fasolki Bertiego Botta, karty z wizerunkami czarodziejów z czekoladowych żab, a i pewnie żadna roślina nie zdołała się ukryć przed sokolim wzrokiem użytkowników Hogsmeade.pl. Nowe rozdziały zawsze wiążą się z nowościami od Jo Rowling. I tym razem słynna autorka nie zawiodła swoich fanów i wyskrobała smakowite kąski (Uwaga! Jeszcze gorące!) ze świata czarów, które w wersji polskiej możecie przeczytać dziś w rozwinięciu newsa. Tym razem dowiecie się ciekawych rzeczy na temat podróżowania z pomocą świstoklika, poznacie historię zniknięcia pewnej damy i przekonacie się, dlaczego Hagrid jest czerwony, a Dumbledore biały ;]

Sieć Fiuu

Sieć Fiuu, wykorzystywana przez wieki, choć w pewnym stopniu można uznać ją za mało komfortowy sposób podróżowania, posiada wiele zalet. Wśród nich na największą uwagę zasługuje fakt, że w odróżnieniu od mioteł Sieć może być używana bez obawy o pogwałcenie międzynarodowej Zasady Tajności. Po drugie, istnieje małe albo wręcz żadne ryzyko nabawienia się poważnej kontuzji. Poza tym, mogą tak podróżować zarówno dzieci, starsi i chorzy.
Prawie każdy dom czarownicy lub czarodzieja jest podłączony do Sieci Fiuu. Odłączenie kominka od Sieci jest tylko kwestią jednego prostego zaklęcia, ale podłączenie go wymaga już specjalnego pozwolenia Ministerstwa Magii, dzięki czemu usługa Fiuu jest odpowiednio regulowana i zapobiega się nieumyślnemu łączeniu z kominkami mugoli (jednakże w wyjątkowych przypadkach i takie połączenia mogą być realizowane).
Poza przydomowymi kominkami istnieją w całej Brytanii jeszcze tysiące kominków podłączonych do Sieci Fiuu, między innymi te w Ministerstwie Magii, w różnych sklepach dla czarodziejów i gospodach. Kominki w Hogwarcie z reguły nie są podłączane do Sieci, choć było wiele okazji, aby to zmienić za pozwoleniem ciała pedagogicznego - lub niekoniecznie.
Sieć Fiuu jest ogólnie uważana za wiarygodny środek transportu, ale zdarzają się wpadki. Wyraźne i głośne wypowiedzenie nazwy punktu, do którego chcemy się dostać, może bowiem sprawić niemałe trudności z uwagi na szalejące dokoła gorąco, popiół i panikę ogarniającą podróżującego. Powszechnie znany jest przypadek z 1855 roku, kiedy to po wyjątkowo nieprzyjemnej sprzeczce ze swoim mężem, czarownica Violet Tillyman wskoczyła do kominka w salonie i wykrzyknęła, jednocześnie łkając i krztusząc się, że chce znaleźć się w domu swojej mamy.
Kilka tygodni później, kiedy zabrakło czystych naczyń w domu, a stan jego skarpetek wołał o pomstę do nieba, mąż Violet - Albert - zdecydował, że czas by jego żona wróciła i z pomocą Sieci Fiuu dotarł do domu swojej teściowej. Ku jego ogromnemu zdziwieniu dowiedział się od jej matki, że Violet nigdy tam nie dotarła. Albert, jako podejrzliwy i trochę w gorącej wodzie kąpany czarodziej, wpadł w szał, zaczął krzyczeć i przeszukał cały dom, jednak okazało się, że jego teściowa mówiła prawdę. Po kampanii plakatowej i serii artykułów w Proroku Codziennym Violet dalej uznawano za zaginioną. Wydawało się, że nikt nie wie, gdzie mogła się podziać, nikt też nie widział jej wychodzącej z innego kominka. Po kilku miesiącach od jej zniknięcia ludzie jak ognia unikali używania Sieci Fiuu, myśleli bowiem, że tak jak Violet, rozpłyną się w powietrzu. Jednakże po czasie przestano mówić o Violet, poza tym nikt inny nie zniknął, więc Sieć Fiuu powróciła do łask społeczności magicznej. Albert Tillyman naburmuszony powrócił do domu, nauczył się zaklęć sprzątających i cerujących i już nigdy więcej nie użył Sieci Fiuu, pamiętając o tym, co stało się z jego małżonką.
Upłynęło jednakże dwadzieścia lat, już po śmierci Alberta, kiedy Violet Tillyman w końcu się odnalazła. Ze względu na to, że wybełkotała coś niewyraźnie wchodząc do kominka, nie pojawiła się w domu swojej matki, ale w domu Myrona Otherhausa, przystojnego czarodzieja mieszkającego w Bury St Edmunds. Pomimo tego, że Violet była zapłakana, pokryta popiołem i poplamiona Myron zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, kiedy tylko wyskoczyła z jego kominka, a potem żyli długo i szczęśliwie... z siódemką dzieci.

Świstokliki

Dla czarodziejów, którzy nie potrafią się aportować (dematerializować i pojawiać z powrotem na życzenie), którzy upodobali sobie podróżowanie za dnia (co wyklucza używanie mioteł, testrali, latających samochodów czy smoków) albo po prostu u celu ich podróży nie ma kominka (proszek Fiuu jest wtedy bezużyteczny) jedynym ratunkiem jest wykorzystanie świstoklika.
Prawie każdy nieożywiony przedmiot może zostać przekształcony w świstoklika. Raz zaczarowany przeniesie każdego, kto tyko go chwyci, do miejsca wcześniej ustalonego. Świstoklik można również zakląć tak, by przenosił podróżnika (lub podróżników) tylko w wyznaczonym czasie. W takim przypadku przybywanie i oddalanie się czarodziejów i czarownic jest rozkładane w czasie, dzięki czemu bez większych problemów z bezpieczeństwem podróżujących możliwa jest organizacja imprez takich jak choćby Mistrzostwa Świata w Quidditchu.
Kiedy najważniejsza jest dyskrecja i planowane są masowe przemieszczenia, świstoklikiem obierany jest nieokreślony przedmiot ukryty w ustronnym miejscu, który przez przypadkowego mugolskiego przechodnia zostanie zapewne uznany za rupieć. Zdarzały się jednak wypadki; dla przykładu dwójka mugoli wyprowadzająca swoje psy przypadkowo znalazła się na koncercie Celestyny Warbeck w 2003 roku, ponieważ ich czworonożni pupile zaczęli uciekać ze starą tenisówką w zębach na Clapham Common (zostawiając za sobą zrozpaczony tłum czarodziejów i czarownic, którzy rozpaczliwie przeczesując teren w nadziei na odnalezienie świstoklika łapali w ręce puste paczki po chipsach i pety). Jeden z mugoli został nawet zaproszony przez Celestynę na scenę, aby w duecie zaśpiewać Kociołek pełen miłości. Kiedy wydawało się, że Zaklęcie Zapomnienia zabieganego pracownika Ministerstwa zostało rzucone nań w odpowiednim czasie, okazało się, że napisał on mugolską piosenkę, która rodzi niezwykle mocne skojarzenia ze światowym hitem Celestyny (pani Warbeck nie jest szczęśliwa z tego faktu).
Uczucie towarzyszące podróżowaniu ze świstoklikiem zgodnie uważa się za mało komfortowe, jeśli nie wręcz nieprzyjemne i może doprowadzić do nudności, zawrotów głowy i innych niepożądanych skutków. Uzdrowiciele radzą unikać tego rodzaju środków transportu osobom starszym, kobietom w ciąży i chorym. Sugestie, by organizować transport świstoklikiem szczególnie irytującym krewnym, uratowało wiele świąt w rodzinach czarodziejów.

Kolory

Czarodzieje i czarownice często rozpoznają się w miejscach publicznych nosząc stroje w kolorach purpurowym i zielonym, w różnych kombinacjach. W Brytanii (jak również w większości europejskich krajów) purpura kojarzy się zarówno z majestatem, jak i religią. Szaty w kolorze purpury, jako drogi nabytek, kiedyś noszone były wyłącznie przez tych, którzy mogli sobie na nie pozwolić; pierścienie biskupów tradycyjnie są zdobione ametystem. Zieleń przez długi czas miała charakter łącznika ze światem nadprzyrodzonym. Wedle przesądów należy nosić go z ostrożnością; podobno wróżki są niezwykle zazdrosne o zieleń, która jest należnym im kolorem. Nigdy nie powinno się nosić zieleni na ślubach z uwagi na fakt, że często utożsamiany był również z nieszczęściem i śmiercią. Jest także kolorem wiązanym z czarną magią; jest kolorem Mrocznego Znaku, jaśniejącego płynu, w którym zanurzony był jeden z horkruksów Voldemorta, wielu złowrogich zaklęć i przekleństw oraz domu Slytherina. Połączenie purpury i zieleni jest zatem sugestywną fuzją obu stron magii: szlachetnej i niecnej, służącej ludziom i destrukcyjnej.
Wszystkie domy Hogwartu są luźno powiązane z czterema żywiołami, do każdego zatem został przyporządkowany odpowiedni kolor. Gryffindor (czerwień i złoto) jest powiązany z ogniem; Slytherin (zieleń i srebro) z wodą; Hufflepuff (żółć i czerń, które mają reprezentować zboże i glebę) z ziemią; Ravenclaw (błękit i brąz; niebo i orle skrzydła) z powietrzem.
Kolory takie jak brzoskwiniowy czy łososiowy są zdecydowanie niemagiczne, toteż znajdują swoich amatorów w osobach podobnych ciotce Petunii. Z drugiej jednak strony ostry róż, jaki preferują żartownisie podobni Nimfadorze Tonks, wyraża oczywiste punkowe podejście w stylu "tak, mam ojca z mugolskiej rodziny i wcale się tego nie wstydzę".
Kolory odegrały również rolę przy nazywaniu Hagrida i Dumbledore'a, których imiona brzmią kolejno Rubeus (czerwony) i Albus (biały; obydwa słowa pochodzą z języka łacińskiego - przyp. tłum.). Wybór ów był ukłonem w stronę alchemii, która miała wielkie znaczenie w pierwszej książce o Harrym Potterze, gdzie czerwień i biel są istotnymi mistycznymi komponentami procesu. Symbolika kolorów w tym kontekście ma mistyczne znaczenie, reprezentujące różne etapy reakcji alchemicznej (którą wielu ludzi kojarzy z przemianą duchową). W przypadku dwójki moich bohaterów, nazwałam ich mianami kolorów, aby wyrazić ich przeciwstawność ale jednocześnie komplementarność natur: czerwień to namiętność (lub emocje); biel to asceza; Hagrid jest prostolinijnym, ciepłym i fizycznym człowiekiem, władcą lasu; Dumbledore to duchowy teoretyk, wspaniały, wyidealizowany i trochę nieobecny. Każdy jest jednak potrzebnym kontrapunktem dla tego drugiego w świecie, w którym Harry poszukuje osób mogących zastąpić mu ojca.


Zródło: insider.pottermore.com; pottermore.com
Komentarze
`Czarodziejka F
Dodano dnia 06 October 2013 00:02
Moderator (F)
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11099
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 464
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal Medal Medal
W dwóch pierwszych tekstach znalazłam tylko trochę nowych informacji (resztę wiemy z książek i filmów), ale trzeci tekst o kolorach jest bardziej interesujący. Nie miałam pojęcia, że "zieleń przez długi czas miała charakter łącznika ze światem nadprzyrodzonym". Teraz już wiem, czemu tak lubię ten kolorRozbawiony
~Leanne F
Dodano dnia 06 October 2013 13:36
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sześcioroczniak
Punktów: 599
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 51
Data rejestracji: 22.10.08
Medale:
Brak
Trzeci tekst najfajniejszy Uśmiech
Dzięki za udostępnienie, bo sama mam problem z zalogowaniem się na pottermore-rejestrowałam się z 6 ray, a e-mail aktywacyjny nigdy nie przyszedl Smutny
!Milka F
Dodano dnia 07 October 2013 22:52
VIP
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 583
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak
Ciekawe te teksty, oczywiście trzeci najlepszy. To, że 'albus' znaczy biały wiedziałam, ale jakoś nie skojarzyłam sobie, że 'rubeus' to czerwony, chociaż nawiązanie jest oczywiste nawet dla osoby, która nie zna łaciny.
~Cugier F
Dodano dnia 14 October 2013 15:18
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 45
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 12
Data rejestracji: 14.10.13
Medale:
Brak
Teksty strasznie ciekawe, aczkolwiek najbardziej mi się podobał ten o kolorach. Ogrom ciekawostek, wyniosłem stamtąd bardzo dużo informacji i jestem zachwycony nową wiedzą Uśmiech
Oceny

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się.

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Sponsorzy
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Monttana99 F 03-08-2020 17:38

elo
~raven F 18-07-2020 15:17

*owaniu forum
~raven F 18-07-2020 15:16

Anna Potter, przede wszytkim to tutaj potrzeba minimalnego zaangażowania właściciela, który mógłby stworzyć zaporę przeciw botom. Nikt nie był w stanie nad nimi zapanować, stąd decyzja o zablok
~Anna Potter F 17-07-2020 15:06

Nasze zimne synonimy są rewelacyjne. Ale my to robimy epizodycznie.
~Anna Potter F 17-07-2020 15:01

Wszyscy jesteŹmy pojedynczy, a jednak tacy sami i lubimy zabawę w rosyjską ruletkę.
~Anna Potter F 17-07-2020 14:39

Honduraska koduje za pomocą cytry wiadomoŹć, o tym ze kazdego jest w stanie urodzić 2 razy dzięki stojącej z boku cebuli i sóonecznemu lasowi, a dniem buszowania po sieci jest dla jej dziecka Źroda.
~Anna Potter F 17-07-2020 13:56

Jak z powodu Źnieznej Źlepoty zostaóeŹ uke chodzącym w sukience i to doprowadzióo cię do depresji to weż priligy, ten lek wyrowna twoje szanse, radzi smuga maczana.
~Anna Potter F 17-07-2020 11:11

Męzatka będąca w związku z dziesięciną twierdzi ze pierwszym krokiem do porodu jest skurcz w wyniku, ktorego mozna urodzić zel.
~Anna Potter F 17-07-2020 09:53

Garri Potter i Dary Źmierci. Cha, cha! Juz nie Harry! KtoŹ zmienió imię Garncarza. No i dobrze, lepiej być Wóocznikiem niz Zaóupić.
~Anna Potter F 17-07-2020 08:29

Jak twoi zwariowani rodzice krzyczą przy gotowaniu nafaszeruj ich prednizonem, a potem idż do McDonaldu, radzi smuga maczana.
~Anna Potter F 17-07-2020 00:05

Oni myŹlą ze w tym szaleństwie jest metoda?
~Anna Potter F 16-07-2020 23:53

Smuga być maczana gorszymi falami.
~Anna Potter F 16-07-2020 23:40

Odrzut sprzedany radzi zeby prosto pomióować, a potem jacyŹ Semici. Niezóe horyzonty mają.
~Anna Potter F 16-07-2020 23:26

Proponuję sporządzić jakąŹ listę ostatnio zarejestrowanych uzytkownikow zeby ich byóo óatwiej kontrolować.
~Anna Potter F 16-07-2020 23:23

Witam ducha czerepu! Moze będzie bronió zamku Posępnego Czerepu?
~Anna Potter F 16-07-2020 23:17

Witam 24-godzinny japoński piasek z Zjednoczonego Krolestwa!
~Anna Potter F 16-07-2020 22:45

Ostatnio zarejestrowaóa się jakaŹ tajlandzka rozwodka reklamująca farmację kanadyjską. Tu najpierw trzeba jakiegoŹ moderatora panującego nad poczynaniami nowych uzytkownikow.
~Ginny Evans F 10-07-2020 19:45

Mnie stuknie 12 lat w sierpniu. Jak zbierzecie ekipę chętną na aktywację hogs to otwieram je z powrotem jak gdyby nigdy nic ;D
~Evanna Lynch F 09-07-2020 23:40

11 lat temu zalozylam tu konto. Chcialabym, zeby ta strona jeszcze wrocila i patrzac po sb nie tylko ja mam taka nadzieje...
~CynaMona F 09-07-2020 22:48

U mnie zaledwie 6,5 (ta połówka taka trochę naciągana...) Zniesmaczony

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
JosephSpupe
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 60
» Zarejestrowanych: 31,282
» Zbanowanych: 1,582
» Gości online: 240
» Użytkowników online: 1

~JosephSpupe

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59