Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)

Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
Reakcja Dudley&am...
Reakcja Dudley'a na magiczne słowo
Dudley zaczerpnął rozpaczliwie powietrza, jakby się dusił, i opadł na oparcie krzesła z łoskotem, który wstrząsnął całą kuchnią.
Nowe rozdziały na Pottermore! (Czara Ognia)
PottermoreWszyscy, którzy czekali na nowe rozdziały na Pottermore na pewno już zebrali dostępne fasolki Bertiego Botta, karty z wizerunkami czarodziejów z czekoladowych żab, a i pewnie żadna roślina nie zdołała się ukryć przed sokolim wzrokiem użytkowników Hogsmeade.pl. Nowe rozdziały zawsze wiążą się z nowościami od Jo Rowling. I tym razem słynna autorka nie zawiodła swoich fanów i wyskrobała smakowite kąski (Uwaga! Jeszcze gorące!) ze świata czarów, które w wersji polskiej możecie przeczytać dziś w rozwinięciu newsa. Tym razem dowiecie się ciekawych rzeczy na temat podróżowania z pomocą świstoklika, poznacie historię zniknięcia pewnej damy i przekonacie się, dlaczego Hagrid jest czerwony, a Dumbledore biały ;]

Sieć Fiuu

Sieć Fiuu, wykorzystywana przez wieki, choć w pewnym stopniu można uznać ją za mało komfortowy sposób podróżowania, posiada wiele zalet. Wśród nich na największą uwagę zasługuje fakt, że w odróżnieniu od mioteł Sieć może być używana bez obawy o pogwałcenie międzynarodowej Zasady Tajności. Po drugie, istnieje małe albo wręcz żadne ryzyko nabawienia się poważnej kontuzji. Poza tym, mogą tak podróżować zarówno dzieci, starsi i chorzy.
Prawie każdy dom czarownicy lub czarodzieja jest podłączony do Sieci Fiuu. Odłączenie kominka od Sieci jest tylko kwestią jednego prostego zaklęcia, ale podłączenie go wymaga już specjalnego pozwolenia Ministerstwa Magii, dzięki czemu usługa Fiuu jest odpowiednio regulowana i zapobiega się nieumyślnemu łączeniu z kominkami mugoli (jednakże w wyjątkowych przypadkach i takie połączenia mogą być realizowane).
Poza przydomowymi kominkami istnieją w całej Brytanii jeszcze tysiące kominków podłączonych do Sieci Fiuu, między innymi te w Ministerstwie Magii, w różnych sklepach dla czarodziejów i gospodach. Kominki w Hogwarcie z reguły nie są podłączane do Sieci, choć było wiele okazji, aby to zmienić za pozwoleniem ciała pedagogicznego - lub niekoniecznie.
Sieć Fiuu jest ogólnie uważana za wiarygodny środek transportu, ale zdarzają się wpadki. Wyraźne i głośne wypowiedzenie nazwy punktu, do którego chcemy się dostać, może bowiem sprawić niemałe trudności z uwagi na szalejące dokoła gorąco, popiół i panikę ogarniającą podróżującego. Powszechnie znany jest przypadek z 1855 roku, kiedy to po wyjątkowo nieprzyjemnej sprzeczce ze swoim mężem, czarownica Violet Tillyman wskoczyła do kominka w salonie i wykrzyknęła, jednocześnie łkając i krztusząc się, że chce znaleźć się w domu swojej mamy.
Kilka tygodni później, kiedy zabrakło czystych naczyń w domu, a stan jego skarpetek wołał o pomstę do nieba, mąż Violet - Albert - zdecydował, że czas by jego żona wróciła i z pomocą Sieci Fiuu dotarł do domu swojej teściowej. Ku jego ogromnemu zdziwieniu dowiedział się od jej matki, że Violet nigdy tam nie dotarła. Albert, jako podejrzliwy i trochę w gorącej wodzie kąpany czarodziej, wpadł w szał, zaczął krzyczeć i przeszukał cały dom, jednak okazało się, że jego teściowa mówiła prawdę. Po kampanii plakatowej i serii artykułów w Proroku Codziennym Violet dalej uznawano za zaginioną. Wydawało się, że nikt nie wie, gdzie mogła się podziać, nikt też nie widział jej wychodzącej z innego kominka. Po kilku miesiącach od jej zniknięcia ludzie jak ognia unikali używania Sieci Fiuu, myśleli bowiem, że tak jak Violet, rozpłyną się w powietrzu. Jednakże po czasie przestano mówić o Violet, poza tym nikt inny nie zniknął, więc Sieć Fiuu powróciła do łask społeczności magicznej. Albert Tillyman naburmuszony powrócił do domu, nauczył się zaklęć sprzątających i cerujących i już nigdy więcej nie użył Sieci Fiuu, pamiętając o tym, co stało się z jego małżonką.
Upłynęło jednakże dwadzieścia lat, już po śmierci Alberta, kiedy Violet Tillyman w końcu się odnalazła. Ze względu na to, że wybełkotała coś niewyraźnie wchodząc do kominka, nie pojawiła się w domu swojej matki, ale w domu Myrona Otherhausa, przystojnego czarodzieja mieszkającego w Bury St Edmunds. Pomimo tego, że Violet była zapłakana, pokryta popiołem i poplamiona Myron zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, kiedy tylko wyskoczyła z jego kominka, a potem żyli długo i szczęśliwie... z siódemką dzieci.

Świstokliki

Dla czarodziejów, którzy nie potrafią się aportować (dematerializować i pojawiać z powrotem na życzenie), którzy upodobali sobie podróżowanie za dnia (co wyklucza używanie mioteł, testrali, latających samochodów czy smoków) albo po prostu u celu ich podróży nie ma kominka (proszek Fiuu jest wtedy bezużyteczny) jedynym ratunkiem jest wykorzystanie świstoklika.
Prawie każdy nieożywiony przedmiot może zostać przekształcony w świstoklika. Raz zaczarowany przeniesie każdego, kto tyko go chwyci, do miejsca wcześniej ustalonego. Świstoklik można również zakląć tak, by przenosił podróżnika (lub podróżników) tylko w wyznaczonym czasie. W takim przypadku przybywanie i oddalanie się czarodziejów i czarownic jest rozkładane w czasie, dzięki czemu bez większych problemów z bezpieczeństwem podróżujących możliwa jest organizacja imprez takich jak choćby Mistrzostwa Świata w Quidditchu.
Kiedy najważniejsza jest dyskrecja i planowane są masowe przemieszczenia, świstoklikiem obierany jest nieokreślony przedmiot ukryty w ustronnym miejscu, który przez przypadkowego mugolskiego przechodnia zostanie zapewne uznany za rupieć. Zdarzały się jednak wypadki; dla przykładu dwójka mugoli wyprowadzająca swoje psy przypadkowo znalazła się na koncercie Celestyny Warbeck w 2003 roku, ponieważ ich czworonożni pupile zaczęli uciekać ze starą tenisówką w zębach na Clapham Common (zostawiając za sobą zrozpaczony tłum czarodziejów i czarownic, którzy rozpaczliwie przeczesując teren w nadziei na odnalezienie świstoklika łapali w ręce puste paczki po chipsach i pety). Jeden z mugoli został nawet zaproszony przez Celestynę na scenę, aby w duecie zaśpiewać Kociołek pełen miłości. Kiedy wydawało się, że Zaklęcie Zapomnienia zabieganego pracownika Ministerstwa zostało rzucone nań w odpowiednim czasie, okazało się, że napisał on mugolską piosenkę, która rodzi niezwykle mocne skojarzenia ze światowym hitem Celestyny (pani Warbeck nie jest szczęśliwa z tego faktu).
Uczucie towarzyszące podróżowaniu ze świstoklikiem zgodnie uważa się za mało komfortowe, jeśli nie wręcz nieprzyjemne i może doprowadzić do nudności, zawrotów głowy i innych niepożądanych skutków. Uzdrowiciele radzą unikać tego rodzaju środków transportu osobom starszym, kobietom w ciąży i chorym. Sugestie, by organizować transport świstoklikiem szczególnie irytującym krewnym, uratowało wiele świąt w rodzinach czarodziejów.

Kolory

Czarodzieje i czarownice często rozpoznają się w miejscach publicznych nosząc stroje w kolorach purpurowym i zielonym, w różnych kombinacjach. W Brytanii (jak również w większości europejskich krajów) purpura kojarzy się zarówno z majestatem, jak i religią. Szaty w kolorze purpury, jako drogi nabytek, kiedyś noszone były wyłącznie przez tych, którzy mogli sobie na nie pozwolić; pierścienie biskupów tradycyjnie są zdobione ametystem. Zieleń przez długi czas miała charakter łącznika ze światem nadprzyrodzonym. Wedle przesądów należy nosić go z ostrożnością; podobno wróżki są niezwykle zazdrosne o zieleń, która jest należnym im kolorem. Nigdy nie powinno się nosić zieleni na ślubach z uwagi na fakt, że często utożsamiany był również z nieszczęściem i śmiercią. Jest także kolorem wiązanym z czarną magią; jest kolorem Mrocznego Znaku, jaśniejącego płynu, w którym zanurzony był jeden z horkruksów Voldemorta, wielu złowrogich zaklęć i przekleństw oraz domu Slytherina. Połączenie purpury i zieleni jest zatem sugestywną fuzją obu stron magii: szlachetnej i niecnej, służącej ludziom i destrukcyjnej.
Wszystkie domy Hogwartu są luźno powiązane z czterema żywiołami, do każdego zatem został przyporządkowany odpowiedni kolor. Gryffindor (czerwień i złoto) jest powiązany z ogniem; Slytherin (zieleń i srebro) z wodą; Hufflepuff (żółć i czerń, które mają reprezentować zboże i glebę) z ziemią; Ravenclaw (błękit i brąz; niebo i orle skrzydła) z powietrzem.
Kolory takie jak brzoskwiniowy czy łososiowy są zdecydowanie niemagiczne, toteż znajdują swoich amatorów w osobach podobnych ciotce Petunii. Z drugiej jednak strony ostry róż, jaki preferują żartownisie podobni Nimfadorze Tonks, wyraża oczywiste punkowe podejście w stylu "tak, mam ojca z mugolskiej rodziny i wcale się tego nie wstydzę".
Kolory odegrały również rolę przy nazywaniu Hagrida i Dumbledore'a, których imiona brzmią kolejno Rubeus (czerwony) i Albus (biały; obydwa słowa pochodzą z języka łacińskiego - przyp. tłum.). Wybór ów był ukłonem w stronę alchemii, która miała wielkie znaczenie w pierwszej książce o Harrym Potterze, gdzie czerwień i biel są istotnymi mistycznymi komponentami procesu. Symbolika kolorów w tym kontekście ma mistyczne znaczenie, reprezentujące różne etapy reakcji alchemicznej (którą wielu ludzi kojarzy z przemianą duchową). W przypadku dwójki moich bohaterów, nazwałam ich mianami kolorów, aby wyrazić ich przeciwstawność ale jednocześnie komplementarność natur: czerwień to namiętność (lub emocje); biel to asceza; Hagrid jest prostolinijnym, ciepłym i fizycznym człowiekiem, władcą lasu; Dumbledore to duchowy teoretyk, wspaniały, wyidealizowany i trochę nieobecny. Każdy jest jednak potrzebnym kontrapunktem dla tego drugiego w świecie, w którym Harry poszukuje osób mogących zastąpić mu ojca.


Zródło: insider.pottermore.com; pottermore.com
Komentarze
`Czarodziejka F
Dodano dnia 06 October 2013 00:02
Moderator (F)
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11094
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 464
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal Medal Medal
W dwóch pierwszych tekstach znalazłam tylko trochę nowych informacji (resztę wiemy z książek i filmów), ale trzeci tekst o kolorach jest bardziej interesujący. Nie miałam pojęcia, że "zieleń przez długi czas miała charakter łącznika ze światem nadprzyrodzonym". Teraz już wiem, czemu tak lubię ten kolorRozbawiony
~Leanne F
Dodano dnia 06 October 2013 13:36
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sześcioroczniak
Punktów: 599
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 51
Data rejestracji: 22.10.08
Medale:
Brak
Trzeci tekst najfajniejszy Uśmiech
Dzięki za udostępnienie, bo sama mam problem z zalogowaniem się na pottermore-rejestrowałam się z 6 ray, a e-mail aktywacyjny nigdy nie przyszedl Smutny
!Milka F
Dodano dnia 07 October 2013 22:52
VIP
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 583
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak
Ciekawe te teksty, oczywiście trzeci najlepszy. To, że 'albus' znaczy biały wiedziałam, ale jakoś nie skojarzyłam sobie, że 'rubeus' to czerwony, chociaż nawiązanie jest oczywiste nawet dla osoby, która nie zna łaciny.
~Cugier F
Dodano dnia 14 October 2013 15:18
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pierwszoroczniak
Punktów: 45
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 12
Data rejestracji: 14.10.13
Medale:
Brak
Teksty strasznie ciekawe, aczkolwiek najbardziej mi się podobał ten o kolorach. Ogrom ciekawostek, wyniosłem stamtąd bardzo dużo informacji i jestem zachwycony nową wiedzą Uśmiech
Oceny

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się.

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Sponsorzy
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Ginny Evans F 17-05-2019 17:29

witamy Uśmiech
~Eragon F 17-05-2019 15:56

witam
~raven F 08-05-2019 21:21

Tak, też wolałybyśmy uszczelnić barierę antybotową i zostawić forum odblokowane, ale inne wyjścia zwyczajnie są dla nas niedostępne Smutny
~raven F 08-05-2019 21:19

* też ma wylane, a brak jakiejkolwiek reakcji ze strony "czarnych" na nasz pożegnalny post i zamknięcie forum, jest chyba wystarczającą odpowiedzią na wszystkie Twoje propozycje.
~raven F 08-05-2019 21:18

Anno Potter, niestety, ale wszystko, co Elf ma napisane w profilu, tylko ładnie wygląda. Próbowałyśmy się z nim kontaktować, owszem, ale cisza w eterze. Dum3l, który miał być naszym uzdrowicielem,
~Ginny Evans F 27-04-2019 09:58

*nam do głowy, żeby się z nim skontaktować.
~Ginny Evans F 27-04-2019 09:55

*tutaj systematycznie zaglądam. Poza tym Elf był już dawno temu powiadomiony o problemach z botami (i innych) i to nie jeden raz. Ale jak widać nic z tym nie zrobił. To nie jest tak, że nie przyszło n
~Ginny Evans F 27-04-2019 09:53

Jeżeli ktoś się chce skontaktować z redakcją to polecam pisać do mnie, mimo że mam zrzucony kolorek, to ciągle jestem częścią administracji i obawiam się, że jako jedyna z adminów jeszcze
~Anna Potter F 27-04-2019 06:37

potem administrator do super administratora, a na końcu super administrator do właściciela strony. Czyli że dobrze byłoby napisać do ^N żeby napisała do Dum3la lub od razu do Elfa.
~Anna Potter F 27-04-2019 06:09

rozumiem, że na tym forum panuje hierarchia i przykładowo ma to wyglądać‡ tak, że najpierw zwykły użytkownik (nie musi być‡ taki zwykły, najlepiej żeby to był‚ moderator) ma napisać do administratora,
~Anna Potter F 27-04-2019 06:08

Właściciel strony ma na swoim profilu napisane, że od zajmowania się™ stroną… są… administratorzy i żeby to z nimi się kontaktować‡, a oni napiszą… wtedy do niego jak to będzie ważne. Ja to tak
~Ginny Evans F 24-04-2019 00:19

Niestety osoba, która ma dostęp do takich opcji nie jest chetna do współpracy Uh-oh!
~wolverine F 23-04-2019 20:33

A gdyby zablokować dodawanie nowych kont? Oczyścić stronę i dać jakąś weryfikację przy próbie stworzenia konta ? Niech np: ktoś opowie jak się dowiedział o Hp czy coś Oczko
~Ginny Evans F 19-04-2019 11:16

cześć! :D
~mikolaj2 F 19-04-2019 10:58

Siema
~Anna Potter F 12-04-2019 15:18

Ktoś tu mieszka w jeziorze. Czyżby rusałka? Powitajmy ukraińską słonicę remontującą okna!
~Ginny Evans F 09-04-2019 23:20

świętujemy! Serce
~raven F 09-04-2019 23:17

A w ogĂłle, to dzisiaj 10. rocznica premiery A Very Potter Musical, party time! #cheers
~raven F 09-04-2019 23:14

*kiego spamu z jakimiś stronami porno na forum
~raven F 09-04-2019 23:14

Fakt, że botów każdego dnia przybywa, powinny być na bieżąco blokowane, ale nikt nie ma na to czasu, a to daremny wysiłek przy braku zapory antybotowej Smutny Zyskałyśmy tyle, że przynajmniej nie ma chams

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
utegoli
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 60
» Zarejestrowanych: 20,804
» Zbanowanych: 1,582
» Gości online: 313
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59