Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)

Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
Potężna miłość
Potężna miłość
"- Twoja matka oddała za ciebie życie. Jedyną rzeczą, której Voldemort nie potrafi zrozumieć, jest miłość. Nie wiedział, że tak wielka miłość pozostawia wieczny ślad. Nie bliznę, nie znak widzialny... Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić. Ta miłość jest w twojej skórze. Quirrell, pełen nienawiści, żądzy i ambicji, dzielący ciało i duszę z Voldemortem, nie mógł ciebie dotknąć właśnie dlatego. Mękę sprawiało mu samo dotknięcie kogoś naznaczonego czymś tak dobrym."

Słowo o duchach i Irytku - Pottermore, nowości ciąg dalszy
PottermorePrzed Wami kolejne, przetłumaczone nowości od Jo Rowling. W tym newsie dowiecie się między innymi, kto i dlaczego chciał pozbyć się Irytka, dlaczego Gruby Mnich podpadł swoim zwierzchnikom oraz jak zakończyła się pewna magiczna operacja plastyczna sprzed ponad pięciuset lat w wykonaniu Prawie Bezgłowego Nicka.

Uwaga: Dalsza część newsa zawiera spoilery! Jeśli nie chcesz zapoznawać się z nimi i psuć sobie przyjemności z samodzielnego odkrywania przygody z Pottermore, nie czytaj nic, co następuje po tym zdaniu!

Irytek

Określenie poltergeist pochodzi z języka niemieckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza 'hałaśliwy duch', chociaż mówiąc ściślej wcale nie jest duchem. Poltergeist jest niewidzialną istotą, która porusza przedmiotami, trzaska drzwiami i wywołuje inne słyszalne zjawiska związane z przemieszczaniem obiektów. Pojawiał się w wielu kulturach, a miejsca jego występowania są silnie powiązane z obecnością młodych osób, szczególnie w okresie dojrzewania. Wytłumaczenie owego fenomenu różni się w zależności od pola badań, nadprzyrodzonego lub naukowego.
Nie do uniknięcia było pojawienie się poltergeista w budynku wypełnionym nastoletnimi czarownicami i czarodziejami; podobnie można było przewidzieć, że taki poltergeist będzie hałaśliwszy, skłonny do czynienia większych zniszczeń i trudniejszy do wypędzenia niż te, które okazjonalnie odwiedzały domy mugoli. Rzeczywiście, Irytek jest najbardziej znanym i sprawiającym najwięcej kłopotów poltergeistem w brytyjskiej historii. W odróżnieniu od przytłaczającej większości swoich kolegów, Irytek posiada fizyczną postać, jednakże, jeśli tylko zechce, może stać się niewidzialny. Jego wygląd odzwierciedla przypisaną do niego naturę, a ci, którzy go znają zapewne zgodzą się, że jego charakter cechują gładkie i różnorodne poczucie humoru oraz złośliwość.
Irytek nieprzypadkowo zyskał swoje oryginalne miano, bowiem doprowadzał do białej gorączki wszystkich woźnych Hogwartu począwszy od Hankertona Humble’a (mianowanego przez założycielską czwórkę) aż do czasów obecnych. Choć wielu uczniów i nawet nauczycieli żywi nieco gorszącą sympatię w stosunku do Irytka (niewątpliwie dodaje on niejako pikanterii codziennemu życiu szkoły), jest on niereformowalnym niszczycielem i generalnie to woźnemu przypada w udziale sprzątanie wytworów jego destrukcyjnej pasji: potłuczone wazy, powywracane do góry nogami eliksiry, obalone półki na książki i tak dalej. Osoby ze słabymi nerwami potępiają ową sympatię do Irytka, głównie ze względu na nagłe materializowanie się go cal od ich nosów, ukrywanie się w zbrojach czy upuszczanie na ich głowy ciężkich przedmiotów, gdy przemieszczają się między klasami.
Kilkakrotnie usiłowano wydalić Irytka z zamku, jednakże próby te zakończyły się niepowodzeniem. Ostatnia i najbardziej katastrofalna miała miejsce w roku 1876, kiedy stanowisko woźnego piastował Rancorous Carpe; obmyślił on wyszukaną pułapkę, a jako przynętę wykorzystał bogaty asortyment broni, sądził bowiem, że okaże się ona nie do odparcia dla Irytka; użył również ogromnego szklanego dzwonu, wzmocnionego przeróżnymi zaklęciami zabezpieczającymi, który planował upuścić nad poltergeistem, gdy ten znajdzie się w odpowiednim miejscu. Irytek jednak nie tylko z łatwością przebił się przez szklany dzwon, rozpryskując wokół kawałki potłuczonego szkła, ale uciekł uzbrojony w kilka kordzików [broń biała, rodzaj sztyletu - przyp. red.], kusz, garłacz [rodzaj broni palnej - przyp. red.] i miniaturową armatę. Zamek został ewakuowany, natomiast Irytek dla uciechy zaczął chaotycznie wystrzeliwać pociski przez okna i grozić wszystkim śmiercią. Trzydniowy kryzys zakończył się, kiedy ówczesna dyrektorka Hogwartu, Eupraxia Mole, zgodziła się podpisać kontrakt dający Irytkowi dodatkowe przywileje, jak na przykład kąpiel w łazience dla chłopców na parterze raz w tygodniu, prawo pierwszeństwa do czerstwego chleba z kuchni do celów strzelniczych oraz nowy, zrobiony na zamówienie kapelusz Madame Bonhabille z Paryża. Rancorous Carpe przeszedł na wcześniejszą emeryturę z przyczyn zdrowotnych i nigdy później nie podjęto już próby pozbycia się z zamku jego najbardziej niezdyscyplinowanego mieszkańca.
Irytek uznaje autorytety pewnego rodzaju. Choć generalnie nie zwraca uwagi na tytuły czy odznaki, to poddaje się zastrzeżeniu nauczycieli by pozostawał na zewnątrz klas podczas prowadzenia lekcji. Znany jest również z tego, że okazywał pokrewieństwo dusz z paroma uczniami (w szczególności z Fredem i Georgem Weasleyami) oraz oczywiście ze swojego strachu przed duchem Slytherinu, Krwawym Baronem.Duchy w Hogwarcie

Hogwart to najbardziej nawiedzony budynek mieszkalny w Brytanii (wbrew sztywnej rywalizacji nie tylko tu, ponieważ istnieje więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie relacji świadków, którzy widzieli lub wyczuli duchy na tych mglistych wyspach). Zamek ów to przyjemne miejsce dla duchów z uwagi na sposób, w jaki żyjący mieszkańcy traktują swoich zmarłych przyjaciół, a jest on pełen tolerancji, a nawet przywiązania i nie ważne, ile razy słyszało się te same, stare wspomnienia.
Każdy z czterech domów Hogwartu posiada swojego ducha rezydenta. Slytherin chlubi się Krwawym Baronem, który cały pokryty jest plamami srebrnej krwi. Najmniej skłonna do rozmów spośród duchów rezydentów jest Szara Dama, długowłosa piękność.
Hufflepuff jest z kolei nawiedzany przez Grubego Mnicha, który stracił życie w wyniku rosnących podejrzeń starszych duchownych w związku ze swą zdolnością do uleczania ospy wyłącznie z pomocą patyka, którym szturchał chłopów oraz nierozważnym zwyczajem do wyciągania królików z kielicha mszalnego. Gruby Mnich, generalnie rzecz biorąc postać genialna, dalej chowa urazę, że nigdy nie został podniesiony do godności kardynała.
Gryffindor jest domem Prawie Bezgłowego Nicka, który za życia był znany jako Sir Nicholas de Mimsy-Porpington. Miał coś ze snoba i przeceniał swoje talenty, a za żywota obracał się na dworze króla Henryka VII, aż do czasu, gdy z pomocą magii próbował upiększyć damę dworu, w efekcie czego biednej kobiecie wyrosły kły. Sir Nicholas został pozbawiony różdżki i nieumiejętnie poddany egzekucji, bowiem tylko cienki pasek skóry i ścięgno utrzymywały głowę z resztą ciała. Dlatego też nadal nie posiada poczucia jedności z naprawdę bezgłowymi duchami.
Innym godnym uwagi duchem Hogwartu jest Jęcząca Marta, która przesiaduje w nieuczęszczanej łazience dla dziewcząt. Marta, w chwili śmierci, była uczennicą Hogwartu i zdecydowała się na wieki wrócić do szkoły z krótkookresowym celem straszenia jej największej rywalki i prześladowczyni, Oliwii Hornby. W miarę upływu czasu, Marta sama zapracowała na swoją nazwę i zyskała miano najbardziej nieszczęśliwego ducha w szkole, zazwyczaj bowiem czaiła się w jednej z łazienek i wypełniała wnętrze jękami i płaczem.
Komentarze
~bochenek89 F
Dodano dnia 21 September 2012 17:20
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2125
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 92
Data rejestracji: 10.10.11
Medale:
Medal
Bardzo dziękuję za kolejne nowości od Jo. Nie mam konta na Pottermore (od jakiegoś czasu zastanawiam się czy się nie zarejestrować), więc tym bardziej cieszę się z zamieszczonych na Hogsmeade nowinek Uśmiech
Dziękuję również za poświęcanie swojego czasu na tłumaczenie - tekst jest rzeczowy, konkretny. Szyk zdań, zwroty, wyrażenia, wszystko na nawyższym poziomie Dowcipniś
~zaeli F
Dodano dnia 21 September 2012 18:06
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1201
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 50
Data rejestracji: 06.06.11
Medale:
Brak
~bochenek89 - zaloguj się koniecznie, tam jest dużo całkiem ciekawych rzeczy ( przynajmniej przez kilka pierwszych dni Uśmiech) No i ogarniesz to wszystko nawet bez szczególnej znajomości angielskiego.
~Helltrix13 F
Dodano dnia 22 September 2012 01:33
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Lord
Punktów: 3021838
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 78
Data rejestracji: 20.03.11
Medale:
Brak
Jestem zawiedziony, naprawdę. I o czym to miało być? Historia Irytka, która nie trzyma się kupy? Ojej, jaki to on straszny był w przeciągu tych wszystkich wieków, na pewno Krwawego Barona nie było w pobliżu przy akcji z bronią i nikt nie mógł nastraszyć Irytka. To dopiero irytujące... -.-


z pomocą patyka, którym szturchał chłopów
Nie, to wcale nie brzmi dwuznacznie i dziwnie... xD
~bochenek89 F
Dodano dnia 22 September 2012 11:10
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2125
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 92
Data rejestracji: 10.10.11
Medale:
Medal
z pomocą patyka, którym szturchał chłopów

Helltrix13. nie wiem o czym myślałeś czytając to zdanie, ale według mnie nie brzmi ono dwuznacznie. Nie jest dwuznaczne ani, gdy czyta się cały tekst, ani wtedy, gdy wyjęte zostało z kontekstu...Wredny
~Chop Suey F
Dodano dnia 22 September 2012 16:42
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Gajowy Hogwartu
Punktów: 960
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 53
Data rejestracji: 21.08.10
Medale:
Brak
Dzięki za ten artykuł. Uśmiech Mam konto na Pottermore, ale nie potrafię dokładnie wszystkiego przetłumaczyć.
~Helltrix13 F
Dodano dnia 23 September 2012 01:57
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Lord
Punktów: 3021838
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 78
Data rejestracji: 20.03.11
Medale:
Brak
Helltrix13. nie wiem o czym myślałeś czytając to zdanie, ale według mnie nie brzmi ono dwuznacznie. Nie jest dwuznaczne ani, gdy czyta się cały tekst, ani wtedy, gdy wyjęte zostało z kontekstu...
Dla Ciebie nie brzmi, dla mnie tak...
Oceny

Wybitny Wybitny 67% [2 głosów]
Powyżej oczekiwań Powyżej oczekiwań 33% [1 głos]
Zadowalający Zadowalający 0% [Brak oceny]
Nędzny Nędzny 0% [Brak oceny]
Okropny Okropny 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się.

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Sponsorzy
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Ginny Evans F 26-02-2019 22:34

*komentarzy (tylko z góry uprzedzam, że strona umarła)
~Ginny Evans F 26-02-2019 22:33

Hej Uśmiech aby otzrymać przydział musisz wpełnić tiarę przydziału: http://hogsmeade..
..
A żeby nie być mugolem trzeba zdobyywać punkty, m.in. przez pisanie newsów, artykułów, komen
~Leah Dior F 26-02-2019 20:23

I czemu jestem mugolem?
~Leah Dior F 26-02-2019 20:22

Hej, jak otrzymać przydział?
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:23

Dobranoc ♥
~raven F 25-02-2019 05:22

No nic, 1,5 godz snu zostało, DZIĘKUJĘ! I dobranoc Serce Sowa
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:21

no to znowu w sumie nic specjalnego xD
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:21

obstawiałam Faworytę
~raven F 25-02-2019 05:20

"Pozdrawiam mamę Bradleya Coopera i moje dzieci", piękne podsumowanie imprezy xD
~raven F 25-02-2019 05:15

Kogo obstawiałaś?
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:15

to pomyliłam się tylko w typowaniu najlepszego filmu
~raven F 25-02-2019 05:03

Ale dziwaczna Oczko
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:02

sympatyczna ;D
~raven F 25-02-2019 05:02

Jaka dziwaczna pani Rozbawiony
~Ginny Evans F 25-02-2019 05:00

this is hilarious ♥
~Ginny Evans F 25-02-2019 04:59

oki
~raven F 25-02-2019 04:57

To są po prostu "osoby ogłaszające zwycięzców" albo "osoby wręczające nagrody"
~raven F 25-02-2019 04:57

Na to nie ma nazwy Oczko
~Ginny Evans F 25-02-2019 04:56

billboards reunion ♥
~Ginny Evans F 25-02-2019 04:56

pfff!

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
daria54
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 60
» Zarejestrowanych: 19,914
» Zbanowanych: 1,579
» Gości online: 309
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59