Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Nawigacja
Ankieta
Gdybyś był(a) nauczycielem w Hogwarcie, to jakiego przedmiotu byś uczył(a)? (aut. Bochenek89)

Musisz się zalogować, aby móc zagłosować.
Ostatnie artykuły
» Przedmioty magiczne,...
» PotterCon subiektywn...
» Czarodziej nie wielb...
» Koty
» HP i Kamień Filozofi...
Losowy cytat
Przekomarzanie si...
Przekomarzanie się Freda z Percym
- Tak, ktoś mógłby ci znowu podrzucić smocze łajno , no nie, Percy? - zakpił Fred.
- To była próbka nawozu z Norwegii! - oburzył się Percy oblewając się rumieńcem. - To nie był żaden dowcip!
- Był - szepnął Fred do Harry`ego, kiedy wstawali od stołu. - My mu to posłaliśmy.

Kings' Cross oraz czysta krew - Pottermore
PottermoreKolejne rozdziały Pottermore zostały otwarte, a to wiąże się ze świeżymi nowościami prosto od Jo Rowling. Jeśli zatem chcecie poznać co nieco faktów dotyczących magicznego peronu na stacji Kings' Cross w Londynie lub genezy i rozwoju ruchu czarodziejów czystej krwi, zapraszam do czytania ;]


Uwaga: Dalsza część newsa zawiera spoilery! Jeśli nie chcesz zapoznawać się z nimi i psuć sobie przyjemności z samodzielnego odkrywania przygody z Pottermore, nie czytaj nic, co następuje po tym zdaniu!

Stacja Kings' Cross

Kiedy Ottaline Gambol wpadł na pomysł, by wykorzystać mugolski pociąg jako nowy środek transportu dla studentów Hogwartu, w magicznej wiosce Hogsmeade wybudowano małą stacyjkę: niezbędny element infrastruktury dla kolei. Ministerstwo Magii doszło jednak do wniosku, że wybudowanie dodatkowej stacji kolejowej dla czarodziejów w sercu Londynu znacznie prowokowałoby znaną determinację mugoli w niechęci do rejestrowania czegokolwiek związanego z magią, nawet jeśli eksplodowałoby to tuż przed ich nosami.
Genialne rozwiązanie zaproponowała minister magii, urzędująca w latach 1849-1855, Evangeline Orpington, która wpadła na pomysł by stworzyć dodatkowy ukryty peron na nowo wybudowanej (mugolskiej) stacji Kings' Cross, dostępny wyłącznie dla czarownic i czarodziejów. Ogólnie rzecz ujmując, wszystko szło według planów, oczywiście z małymi incydentami w następnych latach, jak porzucone walizki wypełnione gryzącymi księgami zaklęć, śledziony traszek walające się po wypolerowanej podłodze stacji lub zbyt głośne przechodzenie uczniów przez solidną barierkę. Na szczęście zazwyczaj w pobliżu znajduje się kilku pracowników Ministerstwa Magii, którzy w razie potrzeby wymazują pamięć uciążliwszym mugolom na początku i na końcu roku szkolnego w Hogwarcie.

Czystość krwi

Określenie 'czystość krwi' odnosi się do rodzin lub osób pozbawionych mugolskiej (nie magicznej) krwi. Koncepcja owa generalnie łączy się z postacią Salazara Slytherina, jednego z czterech założycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa, który niechętnie odnosił się do nauczania kogokolwiek z mugolskich rodzin, co w konsekwencji doprowadziło do różnicy poglądów z pozostałą trójką współzałożycieli i opuszczenia szkoły przez Slytherina.
Dyskryminacja Slytherina ze względu na pochodzenie przez większość społeczeństwa czarodziejów w czasach jemu współczesnych była uważana za pogląd niezwykły i błędny. Ówczesne źródła sugerują również, że czarodzieje pochodzący z rodzin mugoli byli nie tylko akceptowani, ale często traktowani jak swego rodzaju szczególny dar. Pieszczotliwie nazywani byli Magihopkami (wiele było dyskusji na temat etymologii tego wyrażenia, jednak najprawdopodobniej pochodzi ono od skakania, ponieważ w magiczny sposób 'wyskakiwali' nie wiadomo skąd).
Opinia czarodziejów zmieniła się nieco po wprowadzeniu Zasady Tajności w 1692 roku, kiedy społeczeństwo magiczne dobrowolnie zdecydowało ukryć się przed mugolami w efekcie ich prześladowań. Był to traumatyczny okres dla czarownic i czarodziejów, a mieszane małżeństwa z mugolami osiągnęły najniższy znany poziom w historii, głównie z powodu strachu przed nieuchronnym odkryciem prawdy wewnątrz związku, a tym samym poważnym naruszeniem prawa czarodziejów.*
W tych czasach niepewności, strachu i niechęci doktryna czystej krwi zaczęła gromadzić zwolenników. Ci, którzy przyjęli ową doktrynę byli jednocześnie zawziętymi przeciwnikami Zasady Tajności, a ich podstawową zasadą było wspieranie, lecz nie prowadzenie otwartej wojny z mugolami. Rosnąca liczba czarodziejów wyznawała teraz, że małżeństwo z mugolem to nie tylko pogwałcenie prawa, ale również coś wstydliwego, nienaturalnego, co prowadzi do 'zbrukania' czarodziejskiej krwi.**
Jako że małżeństwa mieszane występowały powszechnie przez wiele wieków, niemożliwe było, aby ci, którzy teraz mienili się czarodziejami czystej krwi posiadali 'lepszych' przodków od innych. Bardziej prawidłowo nazywanie kogoś czarodziejem czystej krwi było deklaracją jego politycznej lub socjalnej intencji (Nie poślubię mugola i uważam małżeństwa mieszane za karygodne) niż stwierdzenie biologicznego faktu.
Kilka pseudonaukowych prac, opublikowanych w osiemnastym wieku na podstawie osobistych notatek Salazara Slytherina, nakreśla prawdopodobne cechy, jakie wskazują na czystość krwi, nie biorąc pod uwagę drzewa genealogicznego. Najbardziej oczywiste znaki to: pojawienie się magicznych mocy przed osiągnięciem trzeciego roku życia, wczesne (poniżej siódmego roku życia) ponadprzeciętne zdolności w lataniu na miotle, niechęć lub strach przed świniami i osobami, które ich doglądają (świnia jest powszechnie uważana za zwierzę niemagiczne i odporne na uroki), odporność na choroby wieku dziecięcego, ponadprzeciętna aktywność fizyczna i awersja w stosunku do mugoli, obserwowana również u niemowląt czystej krwi, które przypuszczalnie pokazują swój strach i obrzydzenie w ich obecności.
Kolejne badania Departamentu Tajemnic udowodniły, że cechy te nie znajdują uzasadnienia w rzeczywistości. Mimo to, wielu czarodziejów czystej krwi dalej cytuje je jako dowód swojego wyższego statusu w społeczności czarodziejów.
We wczesnych latach 30. XX wieku w Wielkiej Brytanii anonimowo został opublikowany Przewodnik Czystej Krwi, wymieniający dwadzieścia osiem prawdziwych rodzin czystej krwi, wybranych przez nieznanego autora książki***, z zamiarem pomocy w utrzymaniu przez te rodziny czystości ich krwi. Tak zwana Uświęcona Dwudziestka Ósemka to następujące rodziny:

Abbott
Avery
Black
Bulstrode
Burke
Carrow
Crouch
Fawley
Flint
Gaunt
Greengrass
Lestrange
Longbottom
Macmillan
Malfoy
Nott
Ollivander
Parkinson
Prewett
Rosier
Rowle
Selwyn
Shacklebolt
Shafiq
Slughorn
Travers
Weasley
Yaxley

Mniejsza część rodzin umieszczonych w spisie publicznie wyraziła swoje ubolewanie z powodu włączenia jej do owej listy i zadeklarowała, że ich przodkowie z całą pewnością byli również mugolami, co nie jest powodem do wstydu. Najbardziej oburzona okazała się liczna rodzina Weasleyów, której członkowie, mimo swoich koneksji z niemal wszystkimi starymi czarodziejskimi rodami Brytanii, byli dumni z genealogicznych powiązań z interesującymi mugolami. Protest ów okrył hańbą wspomniane rodziny, a przez zwolenników doktryny czystej krwi zostali nazwani 'zdrajcami krwi'. Tymczasem wiele innych rodzin zgłosiło swój protest, ponieważ nie znaleźli się w gronie Uświęconej Dwudziestki Ósemki.

* W następnych dekadach i wiekach liczba małżeństw mieszanych znów zaczęła rosnąć, aż do obecnego, zdrowego poziomu i w żaden sposób nie przyczyniło się to do szeroko rozpowszechnionego ujawnienia ukrytego magicznego społeczeństwa. Profesor Mordicus Egg, autor Filozofii Zwyczajności: Dlaczego mugole wolą nie wiedzieć zauważa, że zakochani mugole generalnie nie zdradzają swoich mężów lub żon, a jeśli już któryś się odkocha jest wyszydzany przez swoją społeczność, gdy zapewnia, że jego eks-partner jest czarownicą lub czarodziejem.
** W rzeczywistości dzieje się na odwrót. Gdy rodziny konsekwentnie obstają przy praktykowaniu małżeństw w wąskim gronie czarownic i czarodziejów, w rezultacie mogą pojawić się zaburzenia psychiczne i fizyczne oraz osłabienia.
*** Powszechnie za autora uznaje się Cantankerusa Notta.

od red. - Magihopki to wymyślona przeze mnie naprędce nazwa czarodziejów urodzonych w rodzinach mugolskich w czasach wspomnianych w tekście. Jeśli ktoś miałby lepsze tłumaczenie, jestem otwarty na wszelkie propozycje. Podaję nazwę angielską - Magbobs.
Komentarze
~bochenek89 F
Dodano dnia 20 September 2012 17:04
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2125
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 92
Data rejestracji: 10.10.11
Medale:
Medal
Świetny materiał. Uwielbiam takie ciekawostki ze świata HP. Oby takich nowości od Jo było więcej Dowcipniś
P.S. Nazwa Magihopki bardzo mi się podoba - jest zabawna Happy
~Sophia F
Dodano dnia 20 September 2012 19:52
Użytkownik
Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek Wizengamotu
Punktów: 1427
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 113
Data rejestracji: 09.01.11
Medale:
Brak
Jak dla mnie genialnie przetłumaczone. Ja sama musiałam się męczyć i i tak nie wszystko zrozumiałam. Bardzo dziękuję autorowi za to tłumaczenie Uśmiech Swoją drogą Magihopki to świetna nazwa Język
!Asik F
Dodano dnia 20 September 2012 21:43
VIP
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 168
Data rejestracji: 19.07.11
Medale:
Medal
Dzięki Tom_Riddle za poświęcenie swojego czasu na tłumaczenie. Rzeczowo, konkretnie i wszystko wiadomo, a i słowotwórstwo Ci dobrze wychodzi.
~Helltrix13 F
Dodano dnia 21 September 2012 00:08
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Lord
Punktów: 3021838
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 78
Data rejestracji: 20.03.11
Medale:
Brak
O 1 w nocy nie chciało mi się już tego czytać, a teraz z przyjemnością zabrałem się za lekturę. Informacja o niemagicznej świni - niezła nowość xD

Jeszcze tu wrócę i Cię po krytykuję, Artuś ;]
!Tom_Riddle F
Dodano dnia 21 September 2012 16:42
VIP
Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 17516
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 165
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal
Dziękuję za uznanie ;]

@Przemuś - wiele jest rzeczy, które się Tobie nie śniły, a kiedy tylko zobaczyłem, że świnie są odporne na magię od razu skojarzył mi się fragment z Biblii, w którym Jezus wypędzając złe duchy z ludzi nakazał im wstąpić w świnie pasące się na łące. Może takie demony nie dają okiełznać się z pomocą magii, a Jo kierowała się tą opowieścią? Tego już nie sposób odgadnąć.

A co się tyczy krytykowania, według mnie powinno być napisane "pokrytykuję" - łącznie, proszę pana ;p
~Helltrix13 F
Dodano dnia 22 September 2012 00:47
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Lord
Punktów: 3021838
Ostrzeżeń: 2
Komentarzy: 78
Data rejestracji: 20.03.11
Medale:
Brak
Hue, hue, hue, specjalnie napisałem, że tu wrócę, bo jeszcze byś pomyślał, że ktoś mi się na konto włamał xP A krytykować mi się już nie chce, bo musiałbym przeczytać to ponownie. Lenia mam... Zresztą tam do jednego chciałem się tylko przyczepić, ale to na pw ;* W końcu masz tego jednego, wiernego czytelnika...

Według mnie, proszę pana, to ani tak, ani tak nie jest dobrze xD Powinienem był napisać, że Cię "skrytykuję", ale po godzinie 0, mój mózg już nie pracuje tak jak należy i udziwnia ;>
~Chop Suey F
Dodano dnia 23 September 2012 15:59
Użytkownik
Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Gajowy Hogwartu
Punktów: 960
Ostrzeżeń: 0
Komentarzy: 53
Data rejestracji: 21.08.10
Medale:
Brak
Bulstrode też jest na liście? A wszędzie jest napisane, że Milicenta jest czarownicą półkrwi. Nie ogarniam. Rozbawiony
Oceny

Wybitny Wybitny 100% [2 głosów]
Powyżej oczekiwań Powyżej oczekiwań 0% [Brak oceny]
Zadowalający Zadowalający 0% [Brak oceny]
Nędzny Nędzny 0% [Brak oceny]
Okropny Okropny 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się.

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Sponsorzy
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Wikkius98 F 11-09-2020 09:27

no witam
~Sezzamek87 F 11-09-2020 08:28

siema
~Toffik98 F 03-09-2020 14:24

siemka
~Matthew Lucas F 03-09-2020 10:00

ziew
~Dajzzi F 31-08-2020 11:35

siemka
^N F 30-08-2020 21:14

Czarodziej
~azu13688 F 28-08-2020 07:23

fd
~HariPotaPragneCie F 16-08-2020 16:22

Uśmiech
~Monttana99 F 03-08-2020 17:38

elo
~raven F 18-07-2020 15:17

*owaniu forum
~raven F 18-07-2020 15:16

Anna Potter, przede wszytkim to tutaj potrzeba minimalnego zaangażowania właściciela, który mógłby stworzyć zaporę przeciw botom. Nikt nie był w stanie nad nimi zapanować, stąd decyzja o zablok
~Anna Potter F 17-07-2020 15:06

Nasze zimne synonimy są rewelacyjne. Ale my to robimy epizodycznie.
~Anna Potter F 17-07-2020 15:01

Wszyscy jesteŹmy pojedynczy, a jednak tacy sami i lubimy zabawę w rosyjską ruletkę.
~Anna Potter F 17-07-2020 14:39

Honduraska koduje za pomocą cytry wiadomoŹć, o tym ze kazdego jest w stanie urodzić 2 razy dzięki stojącej z boku cebuli i sóonecznemu lasowi, a dniem buszowania po sieci jest dla jej dziecka Źroda.
~Anna Potter F 17-07-2020 13:56

Jak z powodu Źnieznej Źlepoty zostaóeŹ uke chodzącym w sukience i to doprowadzióo cię do depresji to weż priligy, ten lek wyrowna twoje szanse, radzi smuga maczana.
~Anna Potter F 17-07-2020 11:11

Męzatka będąca w związku z dziesięciną twierdzi ze pierwszym krokiem do porodu jest skurcz w wyniku, ktorego mozna urodzić zel.
~Anna Potter F 17-07-2020 09:53

Garri Potter i Dary Źmierci. Cha, cha! Juz nie Harry! KtoŹ zmienió imię Garncarza. No i dobrze, lepiej być Wóocznikiem niz Zaóupić.
~Anna Potter F 17-07-2020 08:29

Jak twoi zwariowani rodzice krzyczą przy gotowaniu nafaszeruj ich prednizonem, a potem idż do McDonaldu, radzi smuga maczana.
~Anna Potter F 17-07-2020 00:05

Oni myŹlą ze w tym szaleństwie jest metoda?
~Anna Potter F 16-07-2020 23:53

Smuga być maczana gorszymi falami.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
izooqyuluavq
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 60
» Zarejestrowanych: 32,844
» Zbanowanych: 1,582
» Gości online: 262
» Użytkowników online: 1

~BrianBaf

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59