Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

PS. Do bobów szczura w piwnicy, to forum naprawdę zdechło Płacze
~Grande Rodent F 17-05-2024 12:28

A co sądzicie o nowym serialu o HP dla HBO Max.
~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 119
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Drukuj temat · Religia
~Nimfadora Tonks 120 F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 15:13
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 285
Ostrzeżeń: 1
Postów: 127
Data rejestracji: 13.09.09
Medale:
Brak

Wiem, że wiele współczesnych nastolatków nie bardzo się tym interesuje, ale zacznę. Czy czarodzieje są katolikami? Wiem, że może się to wydać trochę nudne, ale i dość ważne. Dlaczego bohaterowie Harry'ego Pottera nie chodzą do kościoła? Czy to świadczy o tym, że nie są wierzący? Dlaczego ich śluby prowadzą czarodzieje wyznaczeni przez Ministerstwo?


Do moderatorów i administratorów*: Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym?

PS: To pytanie nie tylko do wymienionych wyżej osób, ale do wszystkich. Napisałam ten przypis jeśliby te osoby chciałyby zamknąć ten temat.

*m: myślisz, że ze względu na niełatwy problem usuniemy ten temat? Szkoda, że masz o nas takie zdanie...
__________________
No zarycz,no!
Ruchy!!!
Tato, on się wymyka! Interweniuj!!!
Kocham Cię, tato!!!Blah
(Shrek Forever)

Edytowane przez mooll dnia 28-03-2013 19:28
Wyślij prywatną wiadomość
~kapsiutek F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 15:54
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek Wizengamotu
Punktów: 1475
Ostrzeżeń: 1
Postów: 268
Data rejestracji: 04.12.09
Medale:
Brak

Rzeczywiście, dobre pytanie. Chociaż nie jestem administratorem ani moderatorem (do których było skierowanie pytanie) muszę powiedzieć, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Możliwe, że nie wiedzieli nic o Bogu, różnych religiach. Być może mieli jakieś swoje własne wiary, gdzie nie musieli chodzić do kościołów. Chociaż obchodzili święta Bożego Narodzenia... Ten temat daje dużo do myślenia.
__________________
She's freaky and she knows it
She's freaky, but I like it!
Justin Timberlake
Wyślij prywatną wiadomość
~BellatrixLestrange F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 16:43
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1269
Ostrzeżeń: 2
Postów: 375
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Dlaczego pytanie jest skierowane tylko do administratorów i moderatorów? ;>
zastanawiałam się nad tym już dawno. I doszłam do wniosku, że ze względu na dużą liczbę ateistów i nie-katolików, którzy czytaja sagę, Rowling pominęła celowo kwestię Boga i wiary.
paulaaa131.flog.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Peepsyble F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 16:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Dziedzic Hufflepuff
Punktów: 6158
Ostrzeżeń: 2
Postów: 1,068
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Nie rozumiem czemu pytanie jest kierowane tylko do adminów i moderatorów. oO
Co do tematu, nie jestem pewna. W sumie, czarodzieje obchodzili Boże Narodzenie. Więc w pewien sposób w jakiegoś Boga wierzyć musieli. Do kościoła nie chodzili, ale... Tak mi przyszło do głowy - to, że Harry, Ron, czy Hermiona nie chodzili, nie znaczy, że inni nie. Wydaje mi się, że specjalnie Rowling nie przedstawiła tego dokładnie, żeby nie burzyć wiary ludzi. Co kolejny, to inny, a książka pani Rowling obiegła cały świat, więc trudno zakładać, że nie obraziłaby przekonań innych. Rowling jest chyba ateistką, co do tego nie jestem pewna, ale myślę, że gdyby miała przedstawić szczegóły to bohaterowie byliby właśnie jej wyznania.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lilyanne F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 17:25
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Minister Magii
Punktów: 2043
Ostrzeżeń: 0
Postów: 282
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Wydaje mi się, że Rowling celowo nie chciała przypisywać Czarodziejom wiary i to była bardzo dobra decyzja. Zobaczcie co się dzieje w Watykanie. Teraz czepiają się o byle co, a jakby Harry był praktykującym katolikiem to mogliby ją podać do sądu np. o zniewagę wszystkich katolików i kościoła.
(Jak już by mieli być przypisami do jakiejś religii, to byłaby ona zależna od kraju np. UK - protestanci, Polska - katolicy itd.)
Wyślij prywatną wiadomość
~Silencia F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 20:58
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Barman w w Świńskim Łbie
Punktów: 1308
Ostrzeżeń: 1
Postów: 183
Data rejestracji: 27.08.08
Medale:
Brak

Byli ochrzczeni, obchodzili Boże Narodzenie i Wielkanoc. Do kościoła też chodzili (o ile dobrze pamiętam w IŚ w Dolinie Godryka była jakaś wzmianka o niewielkim kościółku, ale jak się mylę to mnie poprawcie). To, że głowni bohaterowie nie chodzili do kościoła nie znaczyło, że cały świat czarodziejów tego nie robił.
Rowling zapewne celowo nie powiedziała wprost, że są jakiegoś wyznania. Zapewne Watykan jeszcze bardziej nie lubiłby Pottera.
__________________
e.deviantart.net/emoticons/d/dummy.gif
http://www.photoblog.pl/corset Wyślij prywatną wiadomość
~Lapa F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 21-01-2010 21:15
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2607
Ostrzeżeń: 0
Postów: 257
Data rejestracji: 01.05.09
Medale:
Brak

Dlaczego ich śluby prowadzą czarodzieje wyznaczeni przez Ministerstwo?


Nie wiemy czy ci czarodzieje to nie kapłani. Możliwe, że ślub o którym mówisz był ślubem cywilnym (najprawdopodobniej chodzi ci o ślub Fleur, bo o ceremonii Tonks niewiele było mówione). Śluby cywilne są przecież przeprowadzane przez urzędników stanu cywilnego.

Co do religii. Anglia jest krajem wieloreligijnym. Zastanów się. Jakby poczuli się np. buddyści gdyby obok szkoły wybudowano świątynie katolickie, islamu i judaizmu (nie jestem pewien, czy ci ostatni mają jakieś świątynie) a ich nie? Każdy człowiek poczułby się zgorszony. Nie możliwe jest wybudowanie tyle kościołów by wszyscy byli zadowoleni, ponieważ Hogwart za bardzo rzucałby się w oczy...

Ale faktem jest, że to temat godny poruszenia.
Edytowane przez Lapa dnia 21-01-2010 21:17
Wyślij prywatną wiadomość
!Guardian F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 09:33
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 20057
Ostrzeżeń: 1
Postów: 705
Data rejestracji: 02.08.08
Medale:
Medal

kapsiutek napisał/a:
Możliwe, że nie wiedzieli nic o Bogu, różnych religiach. Być może mieli jakieś swoje własne wiary, gdzie nie musieli chodzić do kościołów.
Jeśli mieliby własną wiarę, to kto powiedział, że musieli chodzić do kościołów?

kapsiutek napisał/a:
Chociaż obchodzili święta Bożego Narodzenia...
Peepsyble napisał/a:
W sumie, czarodzieje obchodzili Boże Narodzenie. Więc w pewien sposób w jakiegoś Boga wierzyć musieli.
To, że obchodzili święta nic nie znaczy. Mogli obchodzić je tylko ze względów tradycjonalnych Wielkiej Brytanii - choinka, prezenty, pudding. Ja szopki, kościoła i całej reszty nie pamiętam.

BellatrixLestrange napisał/a:
I doszłam do wniosku, że ze względu na dużą liczbę ateistów i nie-katolików, którzy czytaja sagę, Rowling pominęła celowo kwestię Boga i wiary.
A ja myślałem, że ze względu na satanistów.


Peepsyble napisał/a:
Rowling jest chyba ateistką
Nie, jest członkinią Kościoła Szkockiego.

Dla mnie to aż tak istotne nie jest i zapewne Rowling też tak uważa. Fakt, błędem było pozostawienie tego wszystkiego bez wyjaśnienia, ale jak dla mnie to nie jest to aż tak istotne by zaprzątać sobie tym głowę. Po prostu uważam religię za dziedzinę życia, której nie ma sensu roztrząsać w filmach i książkach.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lapa F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 09:51
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2607
Ostrzeżeń: 0
Postów: 257
Data rejestracji: 01.05.09
Medale:
Brak

To, że obchodzili święta nic nie znaczy. Mogli obchodzić je tylko ze względów tradycjonalnych Wielkiej Brytanii - choinka, prezenty, pudding. Ja szopki, kościoła i całej reszty nie pamiętam.


Może być też tak jak mówisz. W wielu domach Boże Narodzenie jest traktowane jako "dzień, w którym dostaję prezenty". Przyjemnie jest dostać upominek, ale niektórzy nawet nie czytają Pisma Świętego przed kolacją, a pasterkę lub masze poranną olewają.

Po prostu Boże Narodzenie stało się tylko "Gwiazdką"
__________________
Nikt nie umiera bez utraty dziewictwa.
Życie pier***li nas wszystkich

Kurt Cobain

Edytowane przez Lapa dnia 22-01-2010 09:54
Wyślij prywatną wiadomość
!Guardian F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 10:06
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 20057
Ostrzeżeń: 1
Postów: 705
Data rejestracji: 02.08.08
Medale:
Medal

Może być też tak jak mówisz. W wielu domach Boże Narodzenie jest traktowane jako "dzień, w którym dostaję prezenty". Przyjemnie jest dostać upominek, ale niektórzy nawet nie czytają Pisma Świętego przed kolacją, a pasterkę lub masze poranną olewają.

Po prostu Boże Narodzenie stało się tylko "Gwiazdką"
Trochę mnie nie zrozumiałeś. Chodziło mi nie o stosunek katolików, tylko stosunek wszystkich ludzi. Święta to też coś takiego jak tradycja. Mamy Halloween, mamy pierwszy dzień wiosny, mamy 31 grudnia i mamy święta. Tak więc zmierzając do sedna, czarodzieje nie musieli być katolikami, żeby obchodzić święta. Mogą być to ludzie jakiegokolwiek wyznania/niewierzący gdyż obchodzą te święta właśnie z tradycjonalistycznego punktu widzenia (a nie religijnego).
Wyślij prywatną wiadomość
~Lapa F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 10:24
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Nauczyciel w Hogwarcie
Punktów: 2607
Ostrzeżeń: 0
Postów: 257
Data rejestracji: 01.05.09
Medale:
Brak

Mogą być to ludzie jakiegokolwiek wyznania/niewierzący gdyż obchodzą te święta właśnie z tradycjonalistycznego punktu widzenia (a nie religijnego)

Tak masz racje. W połowie moja poprzednia wypowiedź się zgada. Takie święta nie są Bożym Narodzeniem tylko Gwiazdką. Obchodzą je po prostu z przyzwyczajenia. W klasie mam koleżankę, której cała rodzina (łącznie z nią) praktykują buddyzm, a święta obchodzą jak wszyscy dookoła.
__________________
Nikt nie umiera bez utraty dziewictwa.
Życie pier***li nas wszystkich

Kurt Cobain
Wyślij prywatną wiadomość
~Peepsyble F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 14:27
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Dziedzic Hufflepuff
Punktów: 6158
Ostrzeżeń: 2
Postów: 1,068
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Nie, jest członkinią Kościoła Szkockiego.

To zwracam honor. ; }

To, że obchodzili święta nic nie znaczy. Mogli obchodzić je tylko ze względów tradycjonalnych Wielkiej Brytanii - choinka, prezenty, pudding. Ja szopki, kościoła i całej reszty nie pamiętam.

W sumie racja, ale... Jak na mój gustu, skoro obchodzi się to Boże Narodzenie, to sama nazwa już coś znaczy. Generalnie tylko te tradycje były pokazane, ale właściwie ci co to obchodzili powinni wiedzieć z jakiej to okazji, powodu. Ale się nie upieram.

Edytowane przez Peepsyble dnia 22-01-2010 14:28
Wyślij prywatną wiadomość
~malfoj_sam_segz F
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 14:44
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9603
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,479
Data rejestracji: 27.07.09
Medale:
Brak

W sumie racja, ale... Jak na mój gustu, skoro obchodzi się to Boże Narodzenie, to sama nazwa już coś znaczy.

A ateiści nie obchodzą świąt ? Bo ja w klasie mam dwie ateistki i one jakoś święta obchodzą. Może bez czytania pisma przed kolacją i pasterką, ale obchodzą ^^
Rowling zostawiła tą kwestię i dobrze. Jak ktoś chce poczytać o katolickich świętach Bożego Narodzenia, to niech sobie wypożyczy książkę, która jest na ten temat. Choć znając ją, ona może jeszcze zabrać głos w tej sprawie ;d
__________________
img192.imageshack.us/img192/5424/10y036u.png
Wyślij prywatną wiadomość
!Milka F
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 22-01-2010 18:06
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9487
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,562
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Myślę, że po prostu Rowling nie chciała mieszać religii i czarów, bo wtedy to by dopiero były bunty w Watykanie Oczko. W I tomie pewnie wcale nie myślała o tym, czy to wprowadzić, czy nie, samo jakoś tak wyszło.

A ateiści nie obchodzą świąt ? Bo ja w klasie mam dwie ateistki i one jakoś święta obchodzą. Może bez czytania pisma przed kolacją i pasterką, ale obchodzą ^^

Kolacja wigilijna jest już tak zakorzeniona w polskiej tradycji, że dla ateistów to po prostu uroczysty wieczór i spotkanie z rodziną. Nie ma już tej otoczki świątecznej, ale zwyczaj kolacji pozostał. To samo odnosi się do HP.

judaizmu (nie jestem pewien, czy ci ostatni mają jakieś świątynie)

Mają, zwie się synagoga Jęzor
__________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak nieomylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.

Edytowane przez Milka dnia 22-01-2010 18:10
Wyślij prywatną wiadomość
~xxHermionaxx F
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 23-01-2010 19:38
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Więzień Azkabanu
Punktów: -32
Ostrzeżeń: 2
Postów: 18
Data rejestracji: 23.01.10
Medale:
Brak

Myślę , że po prostu świat Magii jest inaczej uformowany niż mugoli. Mugole mają swoją wiare, a u czarodziei jest całkiem inaczej.
Wyślij prywatną wiadomość
~Eksplodujacy Duren F
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 23-01-2010 19:44
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sklepikarz z Hogsmeade
Punktów: 849
Ostrzeżeń: 1
Postów: 167
Data rejestracji: 23.01.10
Medale:
Brak

Według mnie musiałaby stworzyć własną wiarę, jeśli chciałaby dopasować się do świata czarodziejów. Jeśliby stworzyła jedną religię, to by musiałaby stworzyć również inne religie. A wtedy fani pytaliby o wojny religijne i inne powiązane rzeczy. HP miałby jeszcze większe problemy z Kościołem. To moje zdanie.
__________________
"Na próżno walczyłem ze sobą. Nic mi nie pomoże. Nie potrafię zdławić w sobie tego uczucia. Pozwól mi pani wyznać, jak gorąco cię wielbię i kocham."
" Duma i Uprzedzenie"

YOU'RE ALL ADOPTED. DEAL WITH IT.

But underneath
We had a fear of flying
Of growing old
A fear of slowly dying
We took our chance
Like we were dancing our last dance.


fc09.deviantart.net/fs26/f/2008/068/2/2/Stamp__Colin_Firth_by_samen_op_de_motor.jpg
www.paint-it-black.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
~GinnyH F
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 27-01-2010 21:53
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Drugoroczniak
Punktów: 79
Ostrzeżeń: 1
Postów: 75
Data rejestracji: 20.01.10
Medale:
Brak

Myślę ,że Czarodzieje mają jakieś swoje wierzenia nie wiem dokładnie w co wierzą .? ale sądzę ,że po prostu oni mogą praktycznie wszystko oprócz wskrzeszania i obronienia przed śmiercią.. I wydaje mi się że w coś wierzą ale nie koniecznie w Boga ,bo według nas zarówno bóg jak i czarodzieje są wszechmogący..
__________________
Dziękuję za pozdrowienia
Ja również pozdrawiam: )
GINNY:)
Wyślij prywatną wiadomość
~Pawel3333 F
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 30-01-2010 19:43
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Czwartoroczniak
Punktów: 197
Ostrzeżeń: 2
Postów: 80
Data rejestracji: 25.01.10
Medale:
Brak

Ja myślę,że czarodzieje są nie wierzący.Katolicy wierzą,że będą mieli życie wieczne po śmierci,a na przykład:Lord Voldemort nie chciał umrzeć,bo bał się że przestanie istnieć.Morze mają jakiegoś swojego boga,ale ja myślę że czarodzieje są nie wierzący.Są ateistami.
__________________
Najbardziej upokarzające to gardzić samym sobą


Pozdrawiam wszystkich,którzy mnie pozdrawiają
Wyślij prywatną wiadomość
!leea F
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 03-02-2010 20:15
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11463
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,695
Data rejestracji: 30.01.10
Medale:
Medal

Ciekawe...obchodzili ,przecież Święto Bożego Narodzenia więc powinni być katolikami, a nie chodzili do kościoła bo Pani Rowling nie chciała tym sobie tym zaprzątać głowy jak i książki. Nie mówcie więc że, byli nie wierzący bo z byle powodu by tych świąt nie umieszczała.
__________________
Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoją słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.
www.facebook.com/PesymizmPozwala Wyślij prywatną wiadomość
~martusia3396 F
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 05-02-2010 16:36
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Uczestnik TT
Punktów: 233
Ostrzeżeń: 1
Postów: 84
Data rejestracji: 23.03.09
Medale:
Brak

To interesujący temat i godny poruszenia. Nigdy specjalnie nad tym nie rozmyślałam, ale wydaje mi się, że Rowling celowo nie poruszyła w książce kwestii wiary. Pewnie po to, by Watykan nie mógł mieć nic jej do zarzucenia w tej sprawie. Czarodzieje obchodzili Boże Narodzenie, Wielkanoc, więc to po części świadczy, że jakąś wiarę wyznawać musieli. Ale to, że Harry, Ron i Hermiona nie chodzili do kościoła nie oznacza, że inni też tego nie robili.
__________________
Niech twoja gwiazda zaświeci mi choć na jedna noc.

Wiele jest takich rzeczy,
które dawno byśmy wyrzucili.
Ale boimy się,
że ktoś mógłby je
później znaleźć.
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT