Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 217
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Drukuj temat · Łacina
~Niewidka F
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 17-04-2009 14:32
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu
Punktów: 1969
Ostrzeżeń: 0
Postów: 487
Data rejestracji: 05.04.09
Medale:
Brak

Nie znam łaciny, sentencji kilka znam, niektóre mi się podobają.

Fajnie by było umieć łacinę, lecz jak się tak zastanowić... to jest ona trudna i nie za bardzo się w życiu przydaje. Więc ja...
rezygnuje, wolę uczyć się hiszpańskiego lub francuskiego Oczko
__________________
Najtrudniej jest widzieć słońce, wierzyć w słońce i nie czuć ciepła.
Wyślij prywatną wiadomość
~Sayuki F
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 17-04-2009 17:59
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 390
Ostrzeżeń: 0
Postów: 64
Data rejestracji: 09.09.08
Medale:
Brak

A ja bym się chciała nauczyć łaciny, ale nie ma kto mi w tym pomóc. I tak znam tylko kilka sentencji i kilka modlitw w tym języku.
www.umi252.blog.onet.pl Wyślij prywatną wiadomość
~Lady James F
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 17-04-2009 20:57
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Zastępca Dyrektora
Punktów: 3783
Ostrzeżeń: 1
Postów: 309
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

no cóż łacinę mam obowiązkową w liceum, chociaż nie wiem czy kiedykolwiek mi sie ona w zyciu przyda, bo przecież nie jestem na humanie Uśmiech ale sam język poza tym, ze ciężko wchodzi do głowy to jest bardzo fajny Uśmiech jak czytam cos po łacinie to zawsze czuję sie tak mądrze Uśmiech
__________________

Żeby docenić wartość jednego roku,
zapytaj studenta, który oblał końcowe egzaminy.
Żeby docenić wartość miesiąca,
spytaj matkę, której dziecko przyszło na świat za wcześnie.
Żeby docenić wartość godziny,
zapytaj zakochanych czekających na to, żeby się zobaczyć.
Żeby docenić wartość minuty,
zapytaj kogoś, kto przegapił autobus lub samolot.
Żeby docenić wartość sekundy,
zapytaj kogoś, kto przeżył wypadek.
Żeby docenić wartość setnej sekundy,
zapytaj sportowca, który na olimpiadzie zdobył srebrny medal.
Czas na nikogo nie czeka.
Łap każdy moment, który ci został, bo jest wartościowy.
Dziel go ze szczególnym człowiekiem
- będzie jeszcze więcej wart.
Wyślij prywatną wiadomość
~Hexia F
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 12-07-2009 02:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 278
Ostrzeżeń: 0
Postów: 59
Data rejestracji: 08.07.09
Medale:
Brak

Kocham ten język, uczyłam sie go sama w domu korzystając z internetu i słowników. Jest wspaniały, piękny i pomyśleć, ze kiedyś był on uniwersalny, tak jak teraz język angielski. Naprawdę wielka szkoda, że się już do nie używa, a to jednak nie zmienia faktu, że go naprawdę lubię i dalej się będę uczyć, o tak, dla siebie, żeby móc kiedyś palnąć komuś jakimś inteligentnym łacińskim zdaniem/ sentencją.
Edytowane przez Hexia dnia 12-07-2009 02:00
Wyślij prywatną wiadomość
~Madlenne F
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 21-07-2009 19:16
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1654
Ostrzeżeń: 0
Postów: 401
Data rejestracji: 08.02.09
Medale:
Brak

Z łaciną mam kontakt głównie w książkach historycznych. Często żałuję, że nie uczę się jej w szkole, ale pretensje mogę mieć tylko do siebie- czytaj zły wybór klasy, a teraz, na rok przed maturą, za późno już na zmianę.

Moja ulubiona sentencja łacińska, to:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur- Cokolwiek powiesz po łacinie brzmi mądrze
Rozbawiony
__________________
I heard your voice through a photograph
I thought it up and brought up the past
Once you know you can never go back
I've got to take it on the otherside


http://hogsmeade....ad_id=2030
Wyślij prywatną wiadomość
~anguis F
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 21-07-2009 21:01
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 158
Ostrzeżeń: 0
Postów: 14
Data rejestracji: 31.08.08
Medale:
Brak

Lacina to piekny, choc trudny jezyk. Zakuwalam dwa lata na studiach, bo jak ktos to juz tu powiedzial - kazdy historyk musi znac jezyk Rzymian (choc przy mojej specjalizacji niespecjalnie sie przydal). Na poczatku wydaje sie calkowicie beznadziejny - trzeba wkuc wszystkie odmiany i inne konstrukcje. Ale jak zaczelam czytac Cezara w oryginale to docenilam godziny poswiecone na nauke. Teraz niestety jezyk ten ponownie stal sie dla mnie martwy, bo go nie uzywam... Ale zaszpanowac sentencja dalej potrafie Dowcipniś

__________________
Mimo wszystko z tych stronic podnosi się towarzyszący mi od zawsze Czarny Cień, żeby mi powiedzieć, że żadna cena nie wyrówna starych rachunków, że nigdy nie płaci się dość i nie istnieje bezpieczne schronienie. [...] Zostałem tylko ja. Ja i duchy, które mi towarzyszą. Wszystkie "Taniec śmierci" Q.
Wyślij prywatną wiadomość
~Miona F
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 21-07-2009 21:04
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Barman w Trzech Miotłach
Punktów: 1321
Ostrzeżeń: 1
Postów: 116
Data rejestracji: 03.09.08
Medale:
Brak

Strasznie bym się chciała jej uczyć! Wiem, niektórzy mogą powiedzieć, że to rzecz zupełnie nieprzydatna, ale mnie to pociąga.. Ma taki swój klimat antyczny i niepowtarzalny...
Choć języka nie znam, umiem kilka sentencji, zawsze można trochę, jak to określiła Anguis - zaszpanować ;>
__________________
"Amelii wolno żyć marzeniami i zamykać się w sobie. Każdy ma niezbywalne prawo do zmarnowania sobie życia"


gfx.filmweb.pl/ph/14/16/31416/7902.1.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
~Agatka F
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 29-07-2009 22:46
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Czwartoroczniak
Punktów: 197
Ostrzeżeń: 0
Postów: 40
Data rejestracji: 29.07.09
Medale:
Brak

Mam łacinę w szkole. Jest strasznie trudna, strasznie jej nie lubię i strasznie nie chce mi się jej uczyć, ale muszę. Uczymy się języka, gramatyki, słówek, a dodatkowo terminologii medycznej, terminy trzeba znać z lekcji na lekcję, niektóre są do siebie podobne, wszystko się wszystkim myli, ale zaliczyć trzeba. Mimo to na studiach będę mieć łatwiej.
Wyślij prywatną wiadomość
~al_kaida F
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 10-08-2009 22:29
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2217
Ostrzeżeń: 0
Postów: 501
Data rejestracji: 15.10.08
Medale:
Brak

Ja mam łacinę w szkole, jest nadobowiązkowa, ale zdecydowałam się na nią, żeby na studiach mieć trochę mniej roboty. Sam język całkiem mi się podoba. Z lekkimi oporami, ale jakoś idzie Uśmiech
__________________
Wbrew powszechnie panującym pogłoskom, al_kaida jest rodzaju żeńskiego.

i54.tinypic.com/s1430i.gif
______________________________________________
Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają moje wypociny Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
!Alae F
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 10-08-2009 22:42
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Uzdrowiciel
Punktów: 2495
Ostrzeżeń: 1
Postów: 421
Data rejestracji: 30.08.08
Medale:
Brak

Byłam pewna, że już się w tym temacie wypowiadałam. Cóż, skleroza nie boli.

Ja mam łacinę w szkole jako przedmiot nieobowiązkowy. Wychowawca jakoś załatwił nauczyciela i miłościwie nam panujący dyrektor się zgodził. Niestety, jako że jestem z klasy chemicznej, gdzie większość osób idzie na medycynę, uczymy się łaciny medycznej. W praktyce jeszcze nie wiemy czym się to różni od zwykłych lekcji, bo mieliśmy za mało zajęć, żeby zauważyć różnice. Za to podręczniki mamy zabójcze. Całe strony słówek w stylu dziąsło, nadnercza, przepuklina. Czysta poezja. Właściwie nie wiem dlaczego się na to zapisałam, skoro nie mam najmniejszego zamiaru iść na medycynę. Chyba dlatego, że ubzdurałam sobie, że to bardzo fajnie znać łacinę.

Sentencje łacińskie, owszem, znam. W tej chwili przychodzą mi do głowy dwie: amantes amentes - zakochani są jak szaleni oraz per aspera ad astra - przez trudy do gwiazd.

__________________
Czyś ty do reszty skwestorzył?
Wyślij prywatną wiadomość
!Ariana F
#31 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2009 22:56
VIP

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2809
Ostrzeżeń: 0
Postów: 520
Data rejestracji: 09.08.08
Medale:
Brak

Taki sobie ostatnio przeglądałam ten temat i naprawdę nie mogłam/nie mogę się nadziwić tym, którzy piszą, że chcieliby uczyć się tego języka, bo mnie niestety dane było już poznać, jak ta nauka wygląda w praktyce. Albo lubicie poznawać nowe języki, albo nie macie pojęcia, jak wygląda łacińska gramatyka. Kiedyś też trochę żałowałam (nawet wcześniej o tym pisałam), że nie miałam łaciny w LO, ale mój żal wynikał raczej z faktu, że wiedziałam, iż teraz byłoby mi dużo łatwiej. Na samą myśl o tym, że w końcu będę zmuszona nauczyć się tych wszystkich deklinacji, deklinacji, deklinacji i... deklinacji, robi mi się słabo. Osobom, które mają zdolności do nauki języków obcych może nie przyniesie to jakichś większych trudności, ale jeżeli ktoś jest taką nogą w językach jak ja, to pozostaje tylko współczuć. W dodatku jeżeli wezmę pod uwagę, że muszę uczyć się słownictwa typu "przyspieszający ziarninowanie" czy "gruczolakotorbielak" to już w ogóle... rzal i bul. Mimo że na tę chwilę język łaciński to chyba mój najluźniejszy przedmiot to na pewno nie jest on fajny i życzę wam, żebyście się o jego niefajności nie mogli przekonać na własnej skórze.
Wyślij prywatną wiadomość
!Lady Shadow F
#32 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2009 11:17
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Opiekun Slytherinu
Punktów: 3615
Ostrzeżeń: 0
Postów: 630
Data rejestracji: 27.08.08
Medale:
Brak

Język Łaciński bardzo mi się podoba, dla mnie brzmi ten język melodycznie. Jak do tej pory to nie miałam większej styczności z Łaciną, gdzieś jakieś może nazwy chorób czy zwierzą, roślin na biologi i tyle.
Osobiście to nawet chciałabym nauczyć się tego języka ale to zadanie naprawdę było by arcytrudne. Więc chyba zostanę z wiedzą na temat Łaciny taką jaką mam obecnie. Ogranicza się ona do znania kilku cytatów i sentencji Łacińskich.
__________________
"Never put off until tomorrow what you can do the day after tomorrow."
Wyślij prywatną wiadomość
!kdanielk3 F
#33 Drukuj posta
Dodany dnia 15-11-2009 11:42
VIP

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Dziedzic Gryffindora
Punktów: 5718
Ostrzeżeń: 0
Postów: 229
Data rejestracji: 11.09.08
Medale:
Brak

Łacina. Hmm... Nie uczylem sie tego języka i tez chyba nie mam zamairu się go nauczyć. Generalnie u nas w LO była nauczana, no ale szczęśliwym trafem moja klase ominął ten język. Teraz na studiach wymaha sie od nas nie tyle gramatyki czy tworzenia własnych zdań, ale poszczególnych nazw danych narządów itp. jak np. pelvis jak elvis. Trudno jest się nauczyć całkowicie nieznanego mi języka więc często tworzymy sobie skojarzenia.
Mnie jednak najbardziej zauroczył pomysł tworzenia zaklęć po łacinie przez JKRownling. Nadała takiego klimatu magii, że z chęcią się je czytało, i na pewno łatwo zapamiętywało.
Co do łacińskich sentencji znam tylko jedno, które w chwilach załamania światopoglądu sobie przypominam: Hominem te memento tj. Pamietaj, że jesteś człowiekiem. Nie da się nie zauważyć, że J.łaciński jest językiem niezwykle mądrym, mimo, że trudnym.
__________________
hogsmeade.pl/images/other/pt.jpg.jpg
hogsmeade.pl/images/other/kkbh.jpg
hogsmeade.pl/images/other/ITM2010.jpg

Moje życie realizuje się w muzyce, a każdy jej objaw jest dla mnie błogosławieństwem. W tej pieśni brzmią zatarte ideały przyjaźni, a w niej przyjaciele - dla nich życie z piedestałów strącam, i śmierci na spotkanie wychodzę...

Musical nie jest filmem, po którego obejrzeniu chcemy zmieniać świat i stawać się lepszymi ludźmi przez zmianę swojej postawy i osobowości - musical ma bawić...
Wyślij prywatną wiadomość
*mooll F
#34 Drukuj posta
Dodany dnia 18-11-2009 19:36
Super Owadzik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 10619
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,380
Data rejestracji: 28.09.09
Medale:
Brak

O! Łacina! No cóż, a ja lubię i nie gardzę ;p. Aczkolwiek język w swym brzmieniu (i tłumaczeniu) abstrakcyjny totalnie! :d

Co prawda wciąż się uczę, ale już idzie mi nieźle. Nie wiem, czemu tak się chcę tego uczyć. Uwielbiam historię. To chyba dlatego. Stare dokumenty są w nim napisane...
Co prawda łacina starożytna (klasyczna) jest zupełnie inna niż średniowieczne (te stare dok. są w niej pisane), ale to nic. Mnie fascynuje.

Btw. mogę komuś udzielić pomocy. O ile ktoś jest zainteresowany nauką...
Chyba to zamieszczę na Tablicy Ogłoszeń... ;d
__________________
Kiedy kobieta nie ma racji, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to natychmiast ją przeprosić.


Oscar Wilde


* * *

Mol pisze swój Fick: James Potter - Ostatnia Szansa [35/?]
http://hogsmeade....ad_id=2444
Wspieraj artystów pisarzy - dobrowolne datki w postaci komentarzy są bardzo pożądane.
Wyślij prywatną wiadomość
~Peli F
#35 Drukuj posta
Dodany dnia 02-12-2009 17:46
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 33
Ostrzeżeń: 0
Postów: 21
Data rejestracji: 03.11.09
Medale:
Brak

Ucze się łaciny bo jestem w biol chemie. Na poczatku myślę sobie "o fajny język taki starożytny itp." a teraz jest tak cholernie trudny, ze mało co z niego czaję xD.
Ale sentencje i zwroty są spoko.
Non omnis moriar
Wyślij prywatną wiadomość
!Tom_Riddle F
#36 Drukuj posta
Dodany dnia 06-06-2010 16:28
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 17516
Ostrzeżeń: 0
Postów: 707
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal

Łacina jest świetna! Uczę się tego języka, ponieważ chodzę do liceum na profil biologiczno-chemiczny, więc dodatkowy przedmiot to łacinaUśmiech ale nie lubię na co dzień makaronizować i staram się nie mówić w tym językuUśmiech chociaż żeby kogoś wkurzyć czasem tam coś wytrzasnę: Per aspera ad astraUśmiech Przez trudy do gwiazdUśmiech i tego życzę wszystkim.
Wyślij prywatną wiadomość
~Sailor Mars F
#37 Drukuj posta
Dodany dnia 22-08-2011 22:43
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 369
Ostrzeżeń: 0
Postów: 74
Data rejestracji: 10.04.11
Medale:
Brak

Pewnego razu spacerując wśród katakumb (to żadne hobby, po prostu byłam z mamą u prochów babci) zauważyłam epitafium po łacinie. Od razu wyciągnęłam komórkę i to sobie zapisałam by móc przetłumaczyć. Łacina bardzo mi się podoba, jest w niej coś tajemniczego i ,,potężnego". A z jakiego języka pochodzą zaklęcia z Hogwartu? Dowcipniś
Wyślij prywatną wiadomość
~Severush F
#38 Drukuj posta
Dodany dnia 22-08-2011 23:00
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Trzecioroczniak
Punktów: 147
Ostrzeżeń: 2
Postów: 73
Data rejestracji: 17.08.11
Medale:
Brak

Tomie Riddle dzieki twojemu zdaniu wywynioskowalem, ze Astronomia bierze sie od lacinskiego slowa AstraRozbawiony
__________________
Gdzie skarb wasz, tam i serce wasze..
Wyślij prywatną wiadomość
~piecka21 F
#39 Drukuj posta
Dodany dnia 22-08-2011 23:03
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1213
Ostrzeżeń: 1
Postów: 209
Data rejestracji: 27.07.09
Medale:
Brak

Lacian jest fajan ale trudna uczylem sie jej, w HP bardzo duzo jest z laciny glownei zaklecia.
__________________
hogsmeade.pl/tiara,ravenclaw,on.gifdrogi Gościu
Wyślij prywatną wiadomość
~gabrysia6210 F
#40 Drukuj posta
Dodany dnia 23-08-2011 07:18
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Zwycięzca TT
Punktów: 262
Ostrzeżeń: 2
Postów: 151
Data rejestracji: 16.08.11
Medale:
Brak

Ja nie lubię łaciny.
__________________
Pan Lunatyk przesyła wyrazy szacunku profesorowi Snape'owi i uprasza go, by zechciał nie wtykać swojego długiego nochala w sprawy innych ludzi.

-Pan Rogacz zgadza się z panem Lunatykiem i pragnie dodać, że profesor Snape jest wrednym głupolem.

-Pan Łapa pragnie wyrazić swoje zdumienie, jak taki kretyn mógł zostać profesorem.

-Pan Glizdogon życzy profesorowi Snape'owi miłego dnia i radzi mu umyć włosy, bo kleją się od łoju.

Bystrości Krukonów

Lojalności Puchonów

Sprytu Ślizgonów

Naucz nas Gryffindorze!
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT