Nowe informacje ujawnione przez J.K. Rowling na portalu Pottermore na temat wszystkich tych elementów magicznego świata, które związane są z Hogwartem.
"Jesteście tutaj, żeby się nauczyć subtelnej, a jednocześnie ścisłej sztuki przyrządzania eliksirów. Nie ma tutaj głupiego wymachiwania różdżkami, więc być może wielu z was uważa, że to w ogóle nie jest magia. Nie oczekuje od was, że naprawdę docenicie piękno kipiącego kotła i unoszącej się z niego roziskrzonej pary, delikatna moc płynów, które pełzną poprzez żyły człowieka, aby oczarować umysł i usidlić zmysły. Mogę was nauczyć, jak uwięzić w butelce sławę, uwarzyć chwałę, a nawet powstrzymać śmierć"
ELIKSIR - z łacińskiego - elixir "płyn zapewniający młodość i długie życie", prawdopodobnie z arabskiego al-iksir o tym samym znaczeniu- oznacza cudowny napój poszukiwany przez alchemików, mający posiadać właściwości przedłużania życia.
Eliksiry w książkach o Harrym Porterze, były jednym z przedmiotów wykładanym w Hogwarcie. Były warzone w kociołkach, mogły wywołać różne pożądane przez sporządzającego efekty. Przy warzeniu substancji niezwykle ważna była precyzja i dokładność, składniki muszą być dodawane w odpowiedniej kolejności oraz ilości, nawet najdrobniejszy błąd powodował zepsucie eliksiru.
Odwrócić skutki działania eliksirów mogły ANTIDOTA, jednym z ich ważniejszych składników był bezoar.
Ponadto eliksiry ważono w kotłach. Kocioł jest reprezentantem żywiołu wody. W tradycji celtyckiej kociołek reprezentuje narodziny, śmierć i odrodzenie, często uznaje się go także za źródło wiedzy i inspiracji.
Oto niektóre z znanych nam składników: abisyńskie figi, akonit inaczej tojad, asfodelus, belladona, bezoar, imbir, jeżozwierz, kły węża, korzenie stokrotki, mandragora, muchy siatkoskrzydłe, oczy diabła morskiego, ogony szczurów, pająki, pijawki, piołun, pokrzywa, rdest ptasi, rogate ropuchy i ślimaki, rogi dwuroga, róg i włosy jednorożca, ropa czyrakobulw, skarabeusze, skórka boomslanga, smocza wątroba, krew i serce, skorupki jaj smoczych, sproszkowany kręgosłup skorpeny, stonogi, śluz gumochłonów, żabie mózgi, żądła żądlibąka oraz żółć pancernika. Poniżej znajdują się prawdziwe opisy paru składników.
BEZOAR - kulisty twór powstający w żołądkach przeżuwaczy przez nagromadzenie nie strawionych resztek pokarmu oraz włókien roślinnych i włosów, zwłaszcza zlizywanych przez zwierzę podczas linienia. Zwykle ma wielkość orzecha, przy większej ilości lub rozmiarze może wywołać u zwierzęcia niedrożność układu pokarmowego. Występuje zawsze u lamy i kozy bezoarowej, częsty także u innych przeżuwaczy. Bezoary były w średniowieczu uważane za talizmany, przypisywano im właściwości magiczne i lecznicze (używane były jako odtrutki). Mają silny zapach zbliżony do piżma.
MANDRAGORA lekarska (M. officinarum) znana była już w starożytności, przypisywano jej właściwości magiczne i stosowano jako roślinę leczniczą. Szczególną wagę przywiązywano do korzenia, który często przybierał kształt zbliżony do ludzkiej postaci.
PIOŁUN, BYLICA - Surowcem zielarskim są liście lub ziele o aromatycznym zapachu i gorzkim smaku. W XIX wieku w kręgu cyganerii francuskiej modne było picie likieru z piołunu r11; absyntu Absynt używany był dawniej przez kobiety do usuwania ciąży - większe jego ilości wywoływały poronienia, ale również zatrucie organizmu.
TOJAD, MORDOWNIK - Roślina ozdobna: uprawiana dla efektownych, barwnych kwiatów. Roślina lecznicza: zawierają akonitynę substancję o działaniu przeciwbólowym.
RODZAJE ELIKSIRÓW:
FELIX FELICIS (łac. Szczęście szczęśliwe) eliksir zapewniający szczęście na określony czas ( dwie łyżki podczas śniadania wystarczają na cały dzień) każdemu, kto go wypije. Jego używanie jest zakazane przy pisaniu testów, w zawodach sportowych, wyborach itp.
WYWAR ŻYWEJ ŚMIERCI - bardzo silny eliksir powodujący uśpienie, robi się go z korzenia asfodelusa i piołunu; Eliksir ten najprawdopodobniej był zainspirowany przez Szekspira. Julia w dramacie "Romeo i Julia" użyła właśnie tego eliksiru, dzięki któremu upozorowała własną śmierć. J.K. Rowling musiała tylko nadać nazwę temu eliksirowi.
ELIKSIR WIELOSOKOWY- eliksir powodujący, że dana osoba zamienia się w inną osobę.
Składniki: muchy siatkoskrzydłe, ślaz, rdest ptasi, pijawki, sproszkowany róg dwurożca i
skórka boomslanga (rodzaj afrykańskiego wężą).Potrzebny jest też kawałek tego, w którego chcemy się zmienić. Jego działanie przemienia nas w wybraną osobę na kilka godzin.
ELIKSIR SŁODKIEGO SNU - Powoduje, ze osoba, która wypije ten eliksir zasypia
ELIKSIR PRAWDY (VERITASERUM) - po wypiciu, którego zdradza się wszystkie sekrety. "Użycie tego eliksiru dozwolone jest jedynie przy zachowaniu ścisłych zasad ustalonych przez Ministerstwo Magii." w łacinie słowo "veritas" oznacza "prawda"
ELIKSIR ŻYCIA - eliksir życia był wydzielany przez kamień filozoficzny. Jedynym człowiekiem, któremu udało się go wyprodukować, był Nicolas Flamel.
AMORTENCJA - najsilniejszy eliksir miłosny na świecie. Każdy inaczej odczuwa jego zapach, w zależności od tego, co kogo najbardziej podnieca.
ELIKSIR BUJNEGO OWŁOSIENIA - eliksir powodujący bardzo bujny rozrost włosów.
ELIKSIR PIEPRZOWY - eliksir rozgrzewający, podawany przez panią Pomfrey w przypadkach przeziębień, po którego wypiciu "jeszcze przez kilka godzin dymiło się z uszu"
ELIKSIR POSTARZAJĄCY - użyty lekkomyślnie prze Freda i George'a, w celu dodania sobie wieku i oszukania Linii wieku wokół Czary Ognia.
ELIKSIR ROZDYMAJĄCY - eliksir, który sprawia że każda rzecz na która się go poleje zwiększa się do dużych rozmiarów żeby to wyleczyć trzeba otrzymać Wywar Dekompresyjny.
WYWAR DEKOMPRESYJNY - przywraca naturalna wielkość części ciała spryskanych Eliksirem rozdymającym.
SZKIELET-WZRO - eliksir używany przez magiczną służbę zdrowia. Sprawia, że utracone kości odrastają.
Dom:Slytherin Ranga: Prefekt Naczelny Punktów: 729 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 71 Data rejestracji: 27.08.08 Medale: Brak
Nie no super artykuł i super opisane. Ja nie wiem dlaczego Rowling napisała że gryfoni nie lubią snape'a jak i eliksirów przecież to taki super super fajny przedmiot, a snape'a lubiłam szkoda że potem umarł. Fajnie się czyta i dam W
Dom:Ravenclaw Ranga: Redaktor Żonglera Punktów: 1046 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 128 Data rejestracji: 29.08.08 Medale: Brak
Ach, och! I jeszcze inne okrzyki podziwu! Super artykuł. No wspaniały!
Miód na moje usta ; P Wszystko jest opisane wspaniale, bez błędów i jeszcze opatrzone cytatem. No cudeńko! I jeszcze składniki. A same eliksiry są opisane pięknie. No nie mogę przestać wychwalać tego artykułu. Nie wiedziałam, że można coś tak dobrego stworzyć x D
Cóż innego mogę dać, jeśli nie Wybitny? Mam nadzieję, że więcej artykułów wyjdzie spod twoich łapek, bo czyta się je świetnie. No i szybko, a to też ważne. Pozdrawiam.
Dom:Gryffindor Ranga: Auror Punktów: 2497 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 104 Data rejestracji: 25.08.08 Medale: Brak
Taak... <zaciera łapki>
Artykuł dobry, wyczerpujący, opatrzony cytatem i nie tylko nim. Naznaczyłaś go również błędami... Tak, tak, nie myśl sobie, że umknęły one mojemu czujnemu oku.
Ponadto eliksiry ważono w kotłach
Eliksiry to się raczej warzyło, a nie ważyło. Bo ważyć od waga, a raczej nie słyszałam o żadnej modzie na sprawdzanie, ile kilo waży dany eliksir...
Nie oczekuje od was, że naprawdę docenicie piękno kipiącego kotła i unoszącej się z niego roziskrzonej pary,
Przytaczasz tu dokładne słowa Severusa, więc nie powinnaś wytłuszczonego przeze mnie wyrazu pisać w trzeciej osobie. Ogonka zabrakło.
Oto niektóre z znanych nam składników: abisyńskie figi, akonit, inaczej tojad,
Na pomarańczowo zaznaczyłam brakujący przecinek. Aż się prosi, żeby go w tym miejscu postawić.
(...)rogi dwuroga, róg i włosy jednorożca(...)
Chyba raczej "róg dwurożca", czyż nie?
ELIKSIR - z łacińskiego - elixir "płyn zapewniający młodość i długie życie", prawdopodobnie z arabskiego al-iksir o tym samym znaczeniu- oznacza cudowny napój poszukiwany przez alchemików, mający posiadać właściwości przedłużania życia.
I to... To nie błąd, ale strasznie mnie kusi, żeby to napisać.
Lubi się, Księgę wiedzy czarodziejskiej, hę?
Ponadto, gdzieniegdzie zauważyłam niepotrzebny lub brakujący przecinek, brak kropki, spacji... Styl masz średni, jeszcze trochę niewyrobiony, niedopracowany. Ale pisz, pisz, bo praktyka czyni mistrza.
Artykuł średnich lotów, więc średnia będzie także ocena. Zadowalający, lecz mam nadzieję, że to Cię nie zniechęci, lecz zmotywuje.
Dom:Gryffindor Ranga: Pierwszoroczniak Punktów: 52 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 27 Data rejestracji: 04.10.08 Medale: Brak
PIĘKNE! W oczywiście. Żadnych błędów, artykuł o o mojej ukochanej nauce. Potrafisz pisać. Nie lubię Snape'a, ale mimo to fajne. I jeszcze te objaśnienia eliksirów, BOMBA! Długo, super się czyta, świetnie opisane składniki, dobrze zastosowany cytat. PIĘKNE!!! Daje W!!!
Dodano dnia 11 październik 2008 18:28
Jeszcze tylko minusy!
Dodam jeszcze tylko że to jest SZKIELE-WZRO a nie SZKIELET- WZRO!
Dwie łyżki podczas śniadania wystarczają na DWA cudowne dni.
Beozar nie jest KULISTY. Jest to pomarszczona bryłka!
Dom:Hufflepuff Ranga: Dziedzic Hufflepuff Punktów: 6158 Ostrzeżeń: 2 Komentarzy: 483 Data rejestracji: 26.08.08 Medale: Brak
Marti nie wiesz co to edit?
Ja wiem, ale ponieważ po moim poście pisali już inni więc dodaję nasepny. Chciała tylko dodać iż bardzo się chwali taki tytuł a raczej pod tytuł to bardzo ładnie wygląda ; p Właśnie dlatego tu wlazłam ,bo koooocham Seva i te jego słowa mnie przyciągnęły. Amen.
Dom:Gryffindor Ranga: Właściciel Pamiętnika Punktów: 107 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 15 Data rejestracji: 24.11.08 Medale: Brak
ogólnie dobry art ale oprócz wyżej wpisanych błędów znalazłam jeszcze jeden, nie wiem czy to twój błąd czy moja pomyłka (lub inne niedopatrzenie), ale zdaje mi się, że bezoar nie jest składnikiem eliksirów czy antidotów, lecz sam jest bardzo silnym antidotum. Tyle ode mnie, a za art daje PO.
Dom:Gryffindor Ranga: Drugoroczniak Punktów: 87 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 19 Data rejestracji: 05.01.09 Medale: Brak
~Temeraire! Czytam już kolejny artykuł, a Ty w każdym próbujesz wyszukać nawet najmniejszego błędu! I co z tego, że Half-Blood Princess zapomniał o ogonku, czy przecinku?! Dla mnie ten artykuł jest super i daję W.
Dom:Gryffindor Ranga: Czwartoroczniak Punktów: 206 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 13 Data rejestracji: 26.01.09 Medale: Brak
uwielbiam kiedy Snape mówi o czymś czym się interesuje... np. eliksiry, oklumencja i czarna magia... używa wtedy tak pięknych słów, że mam wrażenie że mogłabym ich słuchać przez całą wieczność... to takie piękne..
Dom:Gryffindor Ranga: Więzień Azkabanu Punktów: -503 Ostrzeżeń: 3 Komentarzy: 3 Data rejestracji: 12.02.09 Medale: Brak
Ja tak samo jak mia20082 nie lubie eliksirow i chyba glownie z powodu Snape'a.Przy kazdej sposobnosci odbiera Gryffindorowi punkty i zawsze jest wobec nich niesprawiedliwy.Ale artykul bardzo fajny.Daje W
Dom:Gryffindor Ranga: Więzień Azkabanu Punktów: -118 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 5 Data rejestracji: 04.03.09 Medale: Brak
Ja nie lubię Snape'a, ale eliksiry to lubie. Ale trzeba przyznać-było lepiej jak ich Slughorn[czy jak to się pisze]nauczał.
A za artykuł daję... powyżej oczekiwań!!
Dom:Ravenclaw Ranga: Drugoroczniak Punktów: 76 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 8 Data rejestracji: 05.03.09 Medale: Brak
Ja lubię Snape'a i jego przedmiot. Ładnie napisany ten art, ale nadal nie poprawiłaś SZKIELET-WZRO!!! Bo nie ma czegoś takiego. Jest SZKIELE-WZRO jak słusznie zauważyła Marti. Dlatego, że lubię eliksiry daję P.
Dom:Gryffindor Ranga: Pierwszoroczniak Punktów: 48 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 8 Data rejestracji: 30.06.09 Medale: Brak
Świetnie napisany artykuł. Dla mnie właśnie eliksiry są ulubionym przedmiotem, nie pytajcie dlaczego, bo naprawdę nie wiem.
Oczywiście dostajesz Wybitny...
Dom:Gryffindor Ranga: Uczestnik Klubu Ślimaka Punktów: 477 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 10 Data rejestracji: 29.07.09 Medale: Brak
spodobał mi się artykuł, bardzo sensownie napisany. Jest kilka błędów w nazwach, ale to już zostało wytknięte jak dla mnie jest to praca na PO. Mimo to spodobał mi się.
Dom:Hufflepuff Ranga: Pierwszoroczniak Punktów: 46 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 7 Data rejestracji: 16.10.09 Medale: Brak
Ja osobiście nie mam nic do eliksirów. Ale jak już wykazałam przy wypełnianiu testu do Gryffindoru nie pasuje, więc nie muszę nie znosić eliksirów. Co do profesora Snape'a. Jak dla mnie był raczej śmieszny niż przerażający. Myślę, że świetnie bym się dogadała z Huncwotami. Oni to mieli na wszystko patent. I założę się, że do eliksirów też nic ne mieli. Oni tylko nie znosili Smarka.
Wracając do tematu. Bardzo fajny artykuł. Podobał mi się sposób w jaki opisywałaś ten przedmiot. Widać, że zależy ci na przekazaniu wiedzy, a nie udowodnieniu, że ważenie mikstur to głupota.
Bardzo bym chciała brać udział w lekcjach tego przedmiotu, a szczególnie prowadzonych przez profesora Snape'a. Według mnie były by one naprawdę ciekawe. Lubię chemię, a szczególnie robienie doświadczeń sprawia mi dziką przyjemność. Myślę więc, że na eliksirach też bym mogła zabłysnąć.
Ogólnie artykuł bardzo ciekawy. Ode mnie otrzymujesz zasłużony Wybitny! Gratuluję!
Dom:Gryffindor Ranga: Pięcioroczniak Punktów: 306 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 18 Data rejestracji: 19.10.09 Medale: Brak
Przed moją wypowiedzią chcę wyrazić pogardę dla przedmówcy który spamuję w bardzo wyjątkowy sposób i powinien zostać ukarany.
No więc artykuł niby rozpisany ale ...YYY... nie obraź się ale dla mnie jest to zrobione zbyt chaotycznie. Podałeś dużo informacji lecz było by dużo lepiej gdybyś mógł to jakoś bardziej "obrobić". To tak samo jakbym miał Ci wytłumaczyć dodawanie a powiedział tylko że 2+2 to 4. No i ogólnie takie jakieś dziwne. ale za fakt że podałeś wszystkie ważne info masz Zadowalający.
Dom:Gryffindor Ranga: Skrzat domowy Punktów: 17 Ostrzeżeń: 0 Komentarzy: 4 Data rejestracji: 13.12.09 Medale: Brak
Ummm...Bardzo podoba mi się twoja wyczerpująca wypowiedź. ponieważ uwielbiam eliksiry i nauczyciela tego przedmiotu! Może i jestem z Griffindoru ale Severus Snape jest jednym z najlepszych nauczycieli.
Co tyczy się twojego postu daje W.
Dom:Gryffindor Ranga: Goblin Punktów: 27 Ostrzeżeń: 1 Komentarzy: 24 Data rejestracji: 19.02.10 Medale: Brak
Super artykuł. Naprawdę dużo się napracowałaś/eś. Lecz jest kilka błędów w nazwach więc waham się między: Wybitny a Powyżej oczekiwań. Co mi tam daje: Wybitny
Dom:Gryffindor Ranga: Pięcioroczniak Punktów: 424 Ostrzeżeń: 3 Komentarzy: 22 Data rejestracji: 23.02.10 Medale: Brak
Świetny artykuł. Widać zę dużo się napracowałaś. Ogólnie nie przepadam za tym przedemiotem nie wiem czemu po prostu nie mogę polubić profesora Snape"a czuję do niego jakąś niechęć gdy czytam Harrego Pottera. Wiem że dużo osób uważa że to świetny nauczyciel, może i tak ale każdy ma inne zdanie...
A wracająć do artykułu, bardzo intersujący, ładnie opisane poszczególne eleksiry, dużych błędów się nie dopatrzyłam.
Mimo że nie lubię tego przedmiotu to dam WYBITNY bo artykuł jest naprawdę świetny.
Dom:Ravenclaw Ranga: Przewodniczacy Wizengamotu Punktów: 1854 Ostrzeżeń: 3 Komentarzy: 56 Data rejestracji: 04.03.10 Medale: Brak
Super! Naprawdę mi się podoba. Musiałaś ciężko się napracować, ale dzięki temud ostaniesz ode mnie W. Kilka błędów było, ale co mi tam... Artykuł poprostu boski!
Rekord OnLine: 5422
Data rekordu:
10 September 2024 23:44
"Hogsmeade.pl" is in no way affiliated with the copyright owners of "Harry Potter", including J.K. Rowling, Warner Bros., Bloomsbury, Scholastic and Media Rodzina.