Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 318
» Użytkowników online: 2

~agrohimlkx
~agrohimtps

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Książka
»» Kamień Filozoficzny
»»» Klapa w podłodze - wielka klapa J.K. Rowling
Drukuj temat · Klapa w podłodze - wielka klapa J.K. Rowling
~mlodyzioper F
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 14:20
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Właściciel Pamiętnika
Punktów: 104
Ostrzeżeń: 0
Postów: 51
Data rejestracji: 29.07.09
Medale:
Brak

gamon napisał/a:


Jeżeli ktoś poczuł się urażony moimi postami, to szczerze przepraszam.


Tu nie chodzi o to czy ktoś jest urażony. Sam napisałeś, że każdy ma prowo do wypowiedzenia sie. Wieć każdy powiedział co myśli na ten temat. Nie rozumiem po co ta kłótnia .
__________________
"Ależ oczywiście to się dzieje w twojej głowie, Harry, tylko skąd, u licha, wniosek, że wobec tego nie dzieje się to naprawde?"


img.userbars.pl/14/2759.jpg
Wyślij prywatną wiadomość
~malfoj_sam_segz F
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 14:21
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Wybraniec
Punktów: 9603
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,479
Data rejestracji: 27.07.09
Medale:
Brak

powiem ci, że się mylisz, bo w większości błędy rowling są rozpaczane na forum i masowo ludzie się wypowiadają, a autor wcale nie jest deprecjonowany uważam, tylko że troszkę za stanowczo zasugerowałeś błąd, a nawet go wszystkim ogłosiłeś, a jak posiadamy inne zdanie { inne, nie przeciwne } to odrazu na nas najeżdżasz. i tyle ... po co komu kłótnie ? ( ;
__________________
img192.imageshack.us/img192/5424/10y036u.png

Edytowane przez malfoj_sam_segz dnia 06-08-2009 14:22
Wyślij prywatną wiadomość
~gamon F
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 16:08
Zbanowany

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Goblin
Punktów: 38
Ostrzeżeń: 5
Postów: 124
Data rejestracji: 05.08.09
Medale:
Brak

Khem, przeczytałem cały temat i jakoś nie widzę żebym na kogoś najechał. Ja się wcale nie kłócę, tylko, jak sam napisałeś, wyrażam własne zdanie. Nie rozumiem tedy pretensji.
Wyślij prywatną wiadomość
~Black Butterfly F
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 16:40
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Sługa Czarnego Pana
Punktów: 1187
Ostrzeżeń: 1
Postów: 125
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

przepraszam, to po co zalogowałeś się na tej stronie ? to strona dla fanów sagi , a nie dla jej krytyków. owszem, jest wiele tematów, gdzie piszemy co nam sie nie podoba i co jest złe, ale widzę, że ty słówka o HP dobrego nie mówisz. więc wybacz, nie ma tu miejsca dla takich. przy okazji wszystkich obrażasz i kozakujesz ? ile ty masz lat ? 11 ? to nie obrażaj starszych, okej ? bo zaletą tego portalu jest to , że tu dyskutujemy na poziomie. -.-


Dokładnie. Ja nie rozumiem - po co czepiać się takich głupich rzeczy. Nie masz nic innego do roboty ? Jeszcze trochę i zaczną przeszkadzać Ci literówki w książce xp
Jeśli już mam się wypowiedzieć o tej klapie to powiem tak : Hogwart jest wielkim zamkiem, pełnym przeróżnych tajemnych przejść i sekretów. Może to też było związane z jakąś komnatą, czy coś?
Magia, jednym słowem, magia. I daj sobie spokój.
Wyślij prywatną wiadomość
!Lady Gaga F
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 18:00
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Prefekt Naczelny
Punktów: 738
Ostrzeżeń: 1
Postów: 286
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Medal

Sami mówicie 'po co czepiać się takich głupich rzeczy?', a następnie to Wy się go czepiacie. No przepraszam - chłopak chciał się dowiedzieć paru rzeczy, założył tematy, rozpoczyna dyskusję, dzięki czemu mógłby się czegoś dowiedzieć, a to Wy na niego naskakujecie, że spami.

Za każdym razem, jak przypomnę sobie o jakimkolwiek filmie HP, mam w głowie obraz Hogwartu - scenę z KF. Z tego, co zauważyłam, odległości pomiędzy poszczególnymi piętrami były dosyć duże i z moich wyobrażeń ta Twoja klapa i 'dupnięcie' [ciekawa nazwa, nie ma co.. ;d], najzwyczajniej w świecie jest pomiędzy piętrami, gdzie może znaleźć się praktycznie wszystko. Tak samo było z Komnatą Tajemnic - Harry i Ron zamiast 'dupnąć' na ziemię czy beton, 'dupnęli' sobie do Komnaty i Bazyliszka. No cóż, to nie jest już błąd J.K.?
__________________
userserve-ak.last.fm/serve/_/33542709/John+Frusciante.jpg

Edytowane przez Lady Gaga dnia 07-08-2009 01:23
Wyślij prywatną wiadomość
~gamon F
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 18:17
Zbanowany

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Goblin
Punktów: 38
Ostrzeżeń: 5
Postów: 124
Data rejestracji: 05.08.09
Medale:
Brak

@Engel:
I na takie odpowiedzi czekam. Rzeczowe, treściwe, można się czegoś dowiedzieć, a nie rzucanie się o wszystko i krytykowanie wszelkich inicjatyw.
Wyślij prywatną wiadomość
!Guardian F
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 06-08-2009 19:34
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 20057
Ostrzeżeń: 1
Postów: 705
Data rejestracji: 02.08.08
Medale:
Medal

BTW, w rękawie to można mieć kartę, a nie magię. Zwykle jest to as, ale w przypadku Rowling to raczej tylko dwójeczka trefl.
Chodziło mi o to, że Rowling wymyśliła od podstaw świat magii w swoich książkach i nawet jeśli popełni jakiś błąd to zawsze może się powołać na magię i powiedzieć, że to był czar itd. Nikt jej teraz nie udowodni błędu, bo jak można zauważyć w tym temacie - uzasadnień jest mnóstwo.

A co kryje się pod pojęciem łatwy cel, dude?
Tylko to, że Ty masz odmienne zdanie od reszty wypowiadających się w tym temacie i wiem jak się takie sytuacje zwykle kończą. Wierz mi, ale znajdzie się tutaj wiele osób, które tylko szukają zaczepki.

Jestem rozczarowany, każdy temat o błędzie w książce Rowling jest tłumiony i krytykowany

Co więcej, ma również prawo je publicznie wygłosić,

No i każdy wyraża swoje zdanie. Nic nie poradzisz na to, że większość userów ma inne zdanie niż Ty.

Wracając do tematu. Moim zdaniem trio weszło do klapy i po prostu leciało przez kilka pięter (w dziurze nie było podłóg) aż wylądowali w Diabelskich Sidłach. Równie dobrze mogli znaleźć się na drugim piętrze, które zostało sztucznie powiększone magią (Rowling kilka razy "użyła" tych czarów). Dla mnie to błędem nie było i pewnie nie będzie, ale jeżeli ktoś znajdzie mocny argument to rację przyznam. ;d

Aaa...
Hej, Guardian, a za co ty dostałeś warna? Za nadużywanie władzy? Hmm, zabawne.
Masz powód podany, a szczegóły to nie Twoja sprawa. ;f

I jeszcze jedno. Żeby było jasne, dla mnie Rowling wielką pisarką nie jest. Ale też za autorkę totalnego gniota jej nie uważam. HP przyciągnął moją uwagę i dziękuję Jo Rowling za napisanie tej powieści bo na pewno urozmaiciła mi czas.
Edytowane przez Guardian dnia 06-08-2009 19:37
Wyślij prywatną wiadomość
~Olivia Springsey F
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 14-08-2009 11:57
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Mugol
Punktów: 2
Ostrzeżeń: 2
Postów: 49
Data rejestracji: 05.08.09
Medale:
Brak

Hm.. Myślę że było to tak zaczarowane, że jednak tunel tez przechodził przez drugie piętro, pierwsze, parter i trafił do podziemi. Może pod tamtym pokojem były puste sale albo mury? Choć i tak chroniły to tego bardzo silne zaklęcia.
__________________
Olivia Springsey




I belive elves are truth!
Wyślij prywatną wiadomość
~al_kaida F
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 17-08-2009 22:30
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2217
Ostrzeżeń: 0
Postów: 501
Data rejestracji: 15.10.08
Medale:
Brak

Ciekawa dyskusja, nie ma co.
Z mojego punktu widzenia, komnata w której znalazła się trójka, to nic innego jak drugie piętro. Nie każda część budynku musi zawierać w sobie jakieś pomieszczenie. Potrafi być i tak, że 30m kwardatowych na jakimś piętrze jest po prostu litą ścianą. A mądry Dumbledore zrobił tam komnatę, gdzie schowany został kamień filozoficzny. W książce nie było nigdzie zaznaczone, że komnaty w których były przygotowane poszczególne zadania wyglądały na lochy. Jedyne co było wspomniane to to, że ściany komnaty gdzie znajdowały się diabelskie sidła były wilgotne.
W sumie mogły to i być lochy, problemem dla Dumbledore'a pewnie by nie było "wydrążyć" tunel z trzeciego piętra aż do podziemi. Hogwart był przecież ogromnym zamkiem i taka operacja, bez naruszenia lokalizacji poszczególnych klas, była możliwa.
__________________
Wbrew powszechnie panującym pogłoskom, al_kaida jest rodzaju żeńskiego.

i54.tinypic.com/s1430i.gif
______________________________________________
Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają moje wypociny Rozbawiony
Wyślij prywatną wiadomość
~Kab Hun F
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 17-08-2009 23:15
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Sklepikarz z Hogsmeade
Punktów: 818
Ostrzeżeń: 0
Postów: 141
Data rejestracji: 09.07.09
Medale:
Brak

Szczerze powiedziawszy, to nigdy nie brałem pod uwagę 'korelacji międzypiętrowej' w HPiKF, za błąd, ale jak się teraz zastanowić, można wysnuć kilka odpowiedzi... Oprócz tego, co już zostało wymienione, prawdopodobnie da się też to wyjaśnić tak (jeśli ktoś się rozczyta w tych wypocinach, to gratuluję): pod trzecim piętrem nie znajdowały się żadne sale, które były dostępne dla uczniów. Znaczy to, że kondygnacja drugiego piętra (w której znajdowały się klasy, kible i inne pierdoły) rozciągała się w jednym miejscu, a tymczasem Kamień ukryty był zupełnie w innej, niedostępnej przez schody, czy drzwi części tego samego piętra. Bardziej mnie jednak zastanawia, co się stało z tymi salami w następnych książkach. Czyżby zniknęły? Nie było o nich później żadnej wzmianki, a przecież po zniszczeniu Kamienia mogły służyć szkole w jakiś inny sposób...
__________________
"Teraz żyjemy w czasach gdzie śmierć drugiego człowieka jest zazwyczaj kwitowana wymuszonym uśmiechem, bo przecież "fajnie" jest być zimnym, wyrachowanym(...), jak postać z ulubionego serialu, a gdy dzieje się krzywda jakiemuś zwierzakowi, to wtedy wszyscy zamieniają się w superbohaterów."
Wyślij prywatną wiadomość
~Hermiona_Snape F
#31 Drukuj posta
Dodany dnia 17-08-2009 23:52
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Prefekt Naczelny
Punktów: 727
Ostrzeżeń: 1
Postów: 160
Data rejestracji: 10.08.09
Medale:
Medal

A od kiedy magia, książki fantastyczne są logiczne??
TO była magia!! Książka fantastyczna !!
A ty szukasz błędów, moim zdaniem na siłe...
__________________
"- Panie profesorze- powiedziała Hermiona, wciąż trzymając podniesioną rękę- wilkołak różni się od prawdziwego wilka kilkoma drobnymi cechami. Pysk wilkołaka...
- Już po raz drugi odzywasz się nie pytana, Granger- przerwał jej chłodno Snape- Twoje nieznośne zarozumialstwo pozbawiło właśnie Gryffindor kolejnych pięciu punktów.
Hermiona zaczerwieniła się jak burak, opuściła rękę i wlepiła pełne łez oczy w podłogę..."


[gg]8787036[/gg]

hogsmeade.pl/tiara,slytherin,ona.gif
Wyślij prywatną wiadomość
~Peepsyble F
#32 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2009 20:15
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Dziedzic Hufflepuff
Punktów: 6158
Ostrzeżeń: 2
Postów: 1,068
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Składna narracja powiadasz? I tu mamy problem. Rowling wymyśliła świat Pottera i to ona dyktuje co mogło się stać a co nie. Ona jest narratorem i wszystko zależy wyłącznie od niej.
Skąd wiesz, że chociażby piętro niżej nie było korytarza? Albo był, tylko, że w tym miejscu nie było sali/pokoju tylko ściana a za nią ciągnął się tunel? W świecie Rowling wszystko jest możliwe. Wiele błędów jej zarzucono, ale nie trzeba się ich wyszukiwać na siłę.

Edit. O. Właśnie. Portrety. Dobry przykład. Portrety były porozwieszane w różnych częściach Hogwartu. Z jednego przechodziłeś w inne miejsce, a nie na druga stronę ściany, dziwne nie?
Skoro tu mogła być magia, to mogła być i tam.

Edytowane przez Peepsyble dnia 14-11-2009 21:31
Wyślij prywatną wiadomość
!kdanielk3 F
#33 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2009 20:22
VIP

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Dziedzic Gryffindora
Punktów: 5718
Ostrzeżeń: 0
Postów: 229
Data rejestracji: 11.09.08
Medale:
Brak

Na pewno nie jest to "klapa J.Rowling", i nie wiem jak mozna było tak w ogóle pomyśleć. Ktos w powyzszych postach napiasał coś mądrego - że to jest magia. Magia jak magia - nie jest logiczna. Klapa w podłodze na trzecim pietrze mogła być zaczarowana, nie wiem, ale na pewno wie to sama autorka.
__________________
hogsmeade.pl/images/other/pt.jpg.jpg
hogsmeade.pl/images/other/kkbh.jpg
hogsmeade.pl/images/other/ITM2010.jpg

Moje życie realizuje się w muzyce, a każdy jej objaw jest dla mnie błogosławieństwem. W tej pieśni brzmią zatarte ideały przyjaźni, a w niej przyjaciele - dla nich życie z piedestałów strącam, i śmierci na spotkanie wychodzę...

Musical nie jest filmem, po którego obejrzeniu chcemy zmieniać świat i stawać się lepszymi ludźmi przez zmianę swojej postawy i osobowości - musical ma bawić...
Wyślij prywatną wiadomość
~Granger_Hermiona F
#34 Drukuj posta
Dodany dnia 14-11-2009 21:25
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Skrzat domowy
Punktów: 20
Ostrzeżeń: 0
Postów: 11
Data rejestracji: 13.11.09
Medale:
Brak

wg mnie to była magia, no np. przejścia w portretach, przecież nie przechodziło się na drugą stronę ściany nie? więc i tu mogła być magia
Wyślij prywatną wiadomość
^Lady Holmes F
#35 Drukuj posta
Dodany dnia 13-12-2009 10:30
Administrator

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 29123
Ostrzeżeń: 1
Postów: 1,889
Data rejestracji: 21.11.09
Medale:
Brak

Ta "klapa" to mogła być magia. Przecież w świecie magii wszystko jest możliwe.
Carmell napisał/a:
Rowling wymyśliła świat Pottera i to ona dyktuje co mogło się stać a co nie. Ona jest narratorem i wszystko zależy wyłącznie od niej.

To jest najlepsze wytlumaczenie.
Przecież znamy wiele pomieszczeń, które są wielkie pomimo swoich małych wymiarów, m.in. Pokój Życzeń, namiot Weasley`ów.
Wyślij prywatną wiadomość
~baranek22 F
#36 Drukuj posta
Dodany dnia 19-04-2010 13:20
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Właściciel Pamiętnika
Punktów: 102
Ostrzeżeń: 0
Postów: 38
Data rejestracji: 16.02.10
Medale:
Brak

W książce było napisane że spadali bardzo długo to może wpadli do lochów skoro tyle czasu lecieli w dół ;P
__________________
"Szczęście nie jest stanem wiecznym. Zresztą i nie okresowym. Szczęście to po prostu skurcz serca , którego doznaje się czasami, kiedy człowieka przepełnia taka radość, że wprost trudno ją znieść. Znika równie szybko jak się pojawia. I nie ma go, dopóki nadejdzie znowu, by sprawić, że człowiek uzna życie za najwspanialszy dar"
Pozdrawiam:
Lenę_Lunę :*
Monikę_Lestrangę Uśmiech
HermGinny ;P
no i linalonę ;*
Wyślij prywatną wiadomość
~Pandora F
#37 Drukuj posta
Dodany dnia 23-04-2010 14:45
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Barman w Trzech Miotłach
Punktów: 1322
Ostrzeżeń: 0
Postów: 395
Data rejestracji: 09.04.10
Medale:
Brak

Rowling pisała pierwszą część Harry'ego gdy była bardzo nieszczęśliwa,moim zdaniem nie zastanawiała się nad jakimś innym znaczeniem spadania przez klapę i przejścia prób jak to czym były-możliwe,że był to dla niej test..może tak tłumaczyła swoje niepowodzenia??(jak przejdzie próby to się jej w życiu polepszy)ale w to bardzo wątpię.
__________________
Atra gülai un ilian taught ono un atra ono waíse skölir frá rauthr.
Wyślij prywatną wiadomość
~Lajla F
#38 Drukuj posta
Dodany dnia 23-04-2010 15:31
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2276
Ostrzeżeń: 2
Postów: 537
Data rejestracji: 16.03.10
Medale:
Brak

To nie był żaden błąd. Wszystko dzieje się w świecie czarodziejów, w świecie magii. Klapa w podłodze to coś takiego jak Pokój Życzeń. Pamiętajmy, że wszystkie zabezpieczenia były wymyślone przez czarodziei o wielkiej mocy. Klapę mogli po prostu odpowiednio zaczarować. Po za tym nie wiemy co było akurat w tym miejscu na drugim piętrze. Może bardzo gruba ściana, w której umieszczono odpowiednio grubą rurę?
__________________
Śmierć moja zwabiła wiatr w niedomknięty słoik
Potem śmierć zasiała mak - wiatr się ukoił
Ten wiatr - on do kolan jej padł.
Wyślij prywatną wiadomość
!Tom_Riddle F
#39 Drukuj posta
Dodany dnia 23-04-2010 21:48
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 17516
Ostrzeżeń: 0
Postów: 707
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
Medal

To się nazywa szukanie dziury w całym! I podobnie jak wielu moich przedmówców uważam, że to jakiś rodzaj magii, a nie pomyłka J. K. Rowling!
Wyślij prywatną wiadomość
~Lilyanne F
#40 Drukuj posta
Dodany dnia 23-04-2010 22:43
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Minister Magii
Punktów: 2043
Ostrzeżeń: 0
Postów: 282
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Przeczytałam wszystkie komentarze do tematu i pozwólcie, że się wypowiem. Uważam, jak większość, że nie jest to pomyłka Rowling. To jest Hogwart, ruszające się schody, gadające portrety, drzwi które w różne dni tygodnia prowadzą cię w inne miejsce. Może z klapę było jak z takimi drzwiami - umiejscowiona była na 3 piętrze, a prowadziła np. do lochów, ale gdzieś do komnat jeszcze niżej, a jeżeli Rowling miałaby wyjaśniać każdą anomalię świata czarodziejów, nie byłoby 7 tomów, a 70. Autor tematu według mnie wypowiada się trochę bezczelnie i niegrzecznie (jak to słodko zabrzmiało xD) w stosunku do innych użytkowników i robi z tej klapy coś niesamowicie ważnego i grzech niewybaczalny. Już sam temat to sugeruje "Klapa w podłodze - wielka klapa J.K. Rowling". Nie uważam, żeby trzeba było to tak rozdmuchiwać. Nawet jeżeli jest to błąd (w co nie wierzę), to trzeba by było każdą książkę zmieszać z błotem, ponieważ każda książka ma błędy. Mniejsze i większe, ale ma.
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT