Dodane przez emilyanne dnia 17-11-2011 20:05
#1
Mam takie zadanie, którego kompletnie nie rozumiem.
"Partnerski, czy Tradycyjny model rodziny? Uzasadnij"
Pomoże ktoś? Ja kompletnie nie kapuje o co chodzi z tymi modelami. Może chociaż ktoś wyjaśni? :<
Edytowane przez emilyanne dnia 17-11-2011 20:06
Dodane przez Czarownica24 dnia 17-11-2011 20:28
#2
Musisz wybrać co Twoim zdaniem jest lepsze: czy rodzina oparta na partnerskich stosunkach, czyli całkowicie upraszczając: rodziców traktujemy jako przyjaciół, ojciec i matka mają równe prawa, czy też wolisz rodzinę "tradycyjną": Ojciec głową rodziny, dzieci w pełni podporządkowane rodzicom.
Wydaje mi się, że o to chodzi...
Dodane przez Fantazja dnia 17-11-2011 20:48
#3
Tradycyjny model rodziny to taki, gdzie na czele rodziny stoi jedna osoba. Może nią być ktokolwiek, ale zazwyczaj jest to ojciec. On ma najwięcej do gadania, podejmuje najważniejsze decyzje, wszyscy są mu podporządkowani. Dzieci mają się słuchać, a żona zajmować domem i rodzić kolejne dzieci. ;] Za to partnerski model rodziny polega na rozwoju jednostki, znaczy, nie ma zupełnego podporządkowania, matka może pracować, edukować się, rodzice mają ogólnie równe prawa i obowiązki.
Dodane przez bochenek89 dnia 17-11-2011 21:16
#5
model partnerski: najważniejsze cechy to miłość i tolerancja. Podstawą związku jest równouprawnienie i egalitaryzm, czyli równość obu małżonków w każdym aspekcie życia, równy podział obowiązków,i praw, także przywilejów. Egalitaryzm to równość w dziedzinach społecznych i ekonomicznych. W związku partnerskim pracę zawodową podejmują najczęściej zarówno mąż jak i żona. Kobieta to nie tylko "strażniczka ogniska domowego", ponieważ mężczyzna również wywiązuje się z obowiązków domowych, razem wychowują dzieci (jednak można zauważyć, że przemiany w zakresie ról kobiecych zachodzą szybciej niż przemiany męskiego modelu) Partnerstwo jest trudne do urzeczywistnienia, bo wymaga od obojga osób: kompromisów, otwartości, negocjacji, zrozumienia poglądów partnera. Ważne są takie cechy jak elastyczność i umiejętność wzajemnego pomagania. Należy osiągnąć równowagę w związku małżeńskim, w rodzinie i zawodowej karierze. .
model tradycyjny- opiera się na miłości,wierności, bo małżeństwo jest na całe życie (trwałość oraz nierozerwalność). Podkreśla się seksualną wyłączność, wierność fizyczną i duchową, które stanowią obowiązek i przywilej małżonków. Aby to osiągnąć należy zachowywać się odpowiedzialnie, zachować wzajemny szacunek i uczciwość.Najważniejszy jest jednak podział ról między małżonkami. Mężczyzna: "głowa rodziny", on utrzymuje rodzinę, zapewnia dobrostan dzięki pieniądzom, ponadto dba o bezpieczeństwo. Kobieta troszczy się o rodzinny dom, męża, przede wszystkim wychowuje potomstwo. Pracę zawodową podejmuje tylko, gdy materialna sytuacja tego wymaga. Trzeba być więc gotowym do poświęceń. Miłość małżonków rozumiana jest jako opieranie się na tych samych wartościach, odwoływanie się do tej samej moralności, zrozumienie obu partnerów, a głownie polega na wypełnianiu określonych ról i obowiązków w sposób sprawny.
(za: Doniec R. (2001). Rodzina wielkiego miasta. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale było to jednym z zagadnień mojej pracy licencjackiej i trochę mnie poniosło :P
Edytowane przez bochenek89 dnia 18-11-2011 10:14