Dodane przez Cee dnia 30-11-2008 13:49
#1
Cóż, historia się kłania. Mam obecnie tematy o ZSRR w okresie międzywojennym. Występują tam takie pojęcia, jak: industrializacja kraju, kolektywizacja wsi, sowchozy, kołchozy, gułag. Niby w podręczniku mam wytłumaczone, o co chodzi, ale moje szare komórki nie chcą tego przetworzyć. ;f Mam po prostu problem ze zrozumieniem, o co chodzi.
Liczę na to, że ktoś wytłumaczy mi chłopskim językiem, o co dokładnie chodzi. Z góry dzięki za pomoc.
Dodane przez Pasque dnia 30-11-2008 14:17
#2
Też niedawno miałam ten temat. Znam ten ból :D
Industrializacja - po prostu uprzemysłowienie; powstawały nowe fabryki, elektrownie, kopalnie. Rozpoczęto budowę przemysłu ciężkiego (np. huty) i zbrojeniowego. Uprzemysłowiono także obszary opóźnione w rozwoju gospodarczym, właśnie dzięki budowie wielu fabryk, szczególnie w latach 1933-37 - są to tzw. "budowle prestiżowe" - ok. 4500 fabryk, które zbudowano lub rozpoczęto ich budowę w tych latach.
Kolektywizacja - krótko mówiąc, jest to przymusowe uspołecznianie ziem i gospodarstw rolnych. W 1928 roku w Rosji przeważała własność prywatna. Stalin zainicjował likwidację własności prywatnej, obawiając się odrodzenia się kapitalizmu w ZSRR (zerwał wtedy z polityką NEP-u - Nowej Ekonomicznej Polityki - zainicjowanej jeszcze za życia Lenina. Dotyczyła ona zezwolenia na działalność niewielkich firm prywatnych i kapitału zagranicznego w rolnictwie i handlu)
Sowchozy - wiem tylko tyle, że są to gospodarstwa państwowe, powstałe w wyniku kolektywizacji.
Kołchozy - gospodarstwa spółdzielcze powstałe w wyniku łączenia zlikwidowanych gospodarstwa prywatnych. Również wynik działania kolektywizacji.
GUŁag -
Główny Zarząd Obozów, powstał w 1930 r. - nadzorował obozy niewolniczej pracy przymusowej czyli
łagry
Mam nadzieję, że choć troszeczkę pomogłam, chociaż w tłumaczeniu nie jestem zbyt dobra ;)
Edytowane przez Pasque dnia 30-11-2008 14:20