Rowling wśród 50 największych ludzi tej dekady
Dodane przez Ballaczka dnia 13 December 2009 14:22
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby lista największych ludzi naszej dekady? Strona TimesOnline odpowiedziała na to pytanie, typując pięćdziesiąt osób, które "kształtowały nasz świat przez ostatnie dziesięć lat, czy to na lepsze, czy to na gorsze". Na liście nie zabrakło J.K.Rowling, która uplasowała się aż na szóstym miejscu! Mieliśmy wybrać ludzi tej dekady. Nie najlepszych, ale najważniejszych, najbardziej wpływowych, najbardziej interesujących. Osoby, które znalazły się na naszej liście są autorytetami, ludźmi z wieloma zaletami i osiągnięciami, oświadczyli twórcy rankingu. Co ciekawe, na liście znaleźli się także słynni mordercy i zbrodniarze, tacy jak np. Osama Bin Laden, który uplasował się zaraz za autorką Harry'ego Pottera. Wśród autorytetów, które według twórców rankingu miały większy wpływ na kształtowanie się współczesnego świata niż znana pisarka, znaleźli się tacy ludzie jak były premier Anglii, Tony Blair, słynny ewolucjonista Richard Dawkins czy prezydent USA, Barack Obama, który jednocześnie zajął miejsce pierwsze. Całą listę znajdziecie tutaj, natomiast krótka wzmianka o Rowling została przetłumaczona i znajduje się pod czytaj więcej.
Treść rozszerzona
Chociaż po raz pierwszy Chłopiec Który Przeżył pojawił się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, J.K.Rowling stała się powszechnie znaną mugolką dopiero po 2000 roku, a dokładnie po zekranizowaniu w 2001 roku pierwszej książki z cyklu, Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Do czasu wydania siódmej i ostatniej części, Harry Potter i Insygnia Śmierci, książki Brytyjki zostały przetłumaczone na sześćdziesiąt siedem języków i sprzedane w nakładzie czterystu milionów egzemplarzy. Młodzi czytelnicy wchodzili w nastoletni wiek wraz z Harrym, Ronem i Hermioną.
Zanim Rowling bezwiednie stała się popularyzatorką magii i szkolnych internatów, musiała zgodzić się na prośbę wydawcy, który zażądał, by książki były podpisane jedynie jej inicjałami. Dzięki temu dzieło miało przyciągnąć także fanów płci męskiej. Teraz pisarka żelazną ręką kontrolują swoją markę, wartą cztery miliardy funtów. Nadzorowała prace nad scenariuszami ekranizacji, zdecydowała, że obsada filmu ma być wyłącznie brytyjska, wygrała sprawę w sądzie przeciwko mężczyźnie, który groził, że opublikuje Leksykon Harry'ego Pottera. Z sukcesem ukrywała się przed mediami, nigdy nie ujawniając szczegółów z życia prywatnego. Ma dwójkę dzieci z drugim mężem. Lista Najbogatszych Ludzi według The Sunday Times umieściła ją na dwunastym miejscu najbogatszych kobiet Wielkiej Brytanii, szacując, że jej fortuna wynosi nawet 560 milionów funtów. Corocznie oddaje z tego pięć milionów na założoną przez siebie fundację dobroczynną, wspomagającą m.in. samotne matki i ojców. Gdy rozpoczynała tworzenie pierwszej książki z cyklu o młodym czarodzieju, siedząc z dzieckiem w edynburskiej kawiarni, sama znajdowała się w identycznej sytuacji.