Tytuł: Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Kara śmierci

Dodane przez Unda dnia 08-01-2018 19:14
#14

Jestem na nie. Z kilku powodów:
1) zdarzały się już sytuacje, gdy "osoba z cała pewnością uznana winną", po latach okazywała się niewinna. Ostatnio przez media przewinęła się sprawa dziewczyny, która po iluś tam latach wyszła z więzienia, uniewinniona wreszcie z zarzutu zabójstwa, którego nie dokonała. Jako nastolatka była po prostu na miejscu zdarzenia w nieodpowiednim czasie. Nikt jej straconych lat nie zwróci, państwo wypłaci pewnie jakieś odszkodowanie. Wykonania wyroku śmierci nie można cofnąć.
2) Ofiary gwałciciela/mordercy bały się i cierpiały. Śmierć jest szybka i bezbolesna, skazany nie ma nawet specjalnie czasu, żeby się bać.
3) Możliwość wymierzenia kary śmierci nijak nie zmniejsza liczby zbrodni. Nikt nie decyduje się na dokonanie zbrodni, rozważając, co się stanie, jeśli go złapią. Każdy liczy na to, że złapany nie zostanie. Gdyby bał się złapania i osądzenia, niezależnie od wymiaru wyroku, nie popełniłby zbrodni.
4) Kara, oprócz aspektu oczywistego, tj. ukarania winnego za dokonane czyny, powinna mieć też aspekt resocjalizacyjny i wychowawczy, tj. dawać winnemu szansę na poprawę i na powrót do społeczeństwa i działanie na jego pożytek.
5) Ostatnie, ale nie najmniej ważne, bo dotyczące mnie osobiście: przepisy Unii Europejskiej nie pozwalają na członkostwo w niej krajów, które stosują karę śmierci. A mi nie podoba się myśl o tym, że Polska miałaby z Unii wylecieć.