Tytuł: Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Kara śmierci

Dodane przez raven dnia 21-06-2014 01:00
#1

Kara śmierci to najwyższy wymiar kary, stosowany od początków istnienia prawa. Polega na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa.

Przewidziana jest w różnych miejscach globu za największe zbrodnie - np. morderstwa, zdradę stanu, ale również za drobniejsze przestępstwa, a także występki obyczajowe. Do końca lat 80. XX w. kara śmierci była stosowana w Polsce, ale dopiero w 1998 roku zniknęła z kodeksu karnego, zastąpiona dożywotnim pozbawieniem wolności.

Część partii politycznych zabiega w swoich postulatach o przywrócenie kary śmierci, a poparcie dla tej formy kary wynosi w Polsce aż 61% (dane CBOSu z maja 2011 roku).

W Polsce kara śmierci została zniesiona, ale nadal stosuje się ją na świecie: m.in. w Stanach Zjednoczonych, w niektórych państwach afrykańskich i na południu Azji. Na Białorusi została zachowana jako kara za morderstwa dokonane podczas konfliktu zbrojnego.

Od czasu do czasu media informują o uśmiercaniu ludzi w krajach islamskich - niedawno głośna była sprawa 27-letniej Sudanki skazanej na śmierć za apostazję. Wyrok wzbudził protesty obrońców praw człowieka na całym świecie.

Jakie jest Wasze na ten temat? Czy uważacie, że są zbrodnie, za które należałoby odbierać życie? Jakie przestępstwa Waszym zdaniem powinny być karane w ten sposób? A może jesteście zdania, że karę śmierci powinno się wycofać z kodeksów na całym świecie?