Bahanki
Dodane przez niewesolypagorek dnia 18 November 2009 09:29
Czym są Bahanki?

Wygląd:
Bahanki przypominają małe ludziki. Ich ciało w całości porośnięte jest gęstym, czarnym futrem. Posiadają dwie pary rąk i nóg oraz grube, zaokrąglone, błyszczące skrzydła kojarzące się ze skrzydłami żuka. W ich otworze gębowym znajdują się dwa rzędy ostrych, cienkich jak igły, jadowitych zębów. Bahanki często myli się z elfami, które, pomimo podobnego wyglądu, są zupełnie innym gatunkiem.



Występowanie:
Bahanki preferują chłodny klimat, więc spotyka się je w całej północnej Europie i Ameryce. Na ich kryjówkę doskonale nadają się stare, zakurzone zasłony.

Usposobienie:
Bahanki uwielbiają nieokiełznane zabawy, podczas których niszczą co popadnie. Ponadto potrafią być niebezpieczne - gdy nieprzyjaciel wtargnie do ich kryjówki [na przykład chcąc zmienić zasłony] szybko wylatują z niej i, odgrażając się piąstkami, przygotowują do pokąsania wroga.

Jak pozbyć się bahanek?
Według Poradnika zwalczania szkodników domowych Gilderoya Lockharta najlepszy do tego celu jest bahanocyd w sprayu (środek bahankobójczy). Porządne pryśnięcie nim prosto w bahankę powinno ją sparaliżować. Aby zachować środki bezpieczeństwa, podczas debahanacji warto zakryć usta i nos chustką.

Klasyfikacja wg skali Ministerstwa Magii:
Według pracowników Urzędu Kontroli nad Magicznymi Stworzeniami, bahanka uzyskała status 'XXX' - co oznacza, że odpowiedzialny czarodziej powinien dać sobie z nią radę.

Etymologia nazwy:
Nazwa bahanka nawiązuje do bachanalii, jako że polskie bahanki uwielbiają szalone zabawy, podczas których sieją zniszczenie. W języku angielskim bahanki znane są jako Doxies.

Rozmnażanie:
Samice bahanki składają na raz około pięciuset jaj. Następnie jaja zakopywane są przez nie w ziemi. Młode wykluwają się po dwóch, trzech tygodniach.

Inne informacje:
* Bahanki są jadowite! W razie ugryzienia należy zażyć antidotum.
* Ze względu na brak konkretnych magicznych właściwości, jad oraz zniszczenie jakie powodują, bahanki są oficjalnie uznane za szkodniki.
* Fred i George Weasleyowie podczas produkcji Bombonierek Lesera, testowali jad bahanki. Niestety wyniki ich badań nie są znane.

Więcej na temat walki z bahankami przeczytasz w Poradniku zwalczania szkodników domowych Gilderoya Lockharta.