VIP


Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,186
Data rejestracji: 19.07.11
Medale:
|
Jak w temacie: czytacie? Chętnie sięgacie po lekturę uzupełniającą z historii? Może sami interesujecie się wydarzeniami jakie miały miejsce lata/wieki temu? Jakie dotychczas przeczytane książki zrobiły na was największe wrażenie? Która epoka/wydarzenia was na tyle zainteresowały, że sięgnęliście po książkę poświęconą tej tematyce? Macie jakiś ulubionych autorów lub bohaterów?
Sama mam nieduży staż w czytaniu takich książek ale są takie do których wracam co jakiś czas. Zaczęłam zupełnie normalnie od Sienkiewicza ale tam bazuje się na postaciach fikcyjnych na historycznym tle. W liceum mój historyk bardzo chętnie podawał książki uzupełniające i masę dodatkowych ciekawostek jakie można w nich znaleźć. Tytuły zapisywałam ale nie przełamałam się. Dopiero przyjaciółka poleciła mi "Sprawę Honoru" L.Olson i S.Cloud. Zachwyciłam się do tego stopnia, że mój temat pracy ustnej z polskiego bazował w dużej mierze na książkach i pamiętnikach powstańczych z wszystkich polskich powstań narodowościowych. O czym jest książka:
"Sprawa honoru" to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej. Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 - wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem - oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu.
Sama z całego serducha polecam ją każdemu. Pisana jest w bardzo "przygodowy" sposób, tak że zżywasz się z bohaterami - postaciami autentycznymi. Nie wiesz gdzie Cię to zaprowadzi. W przygodówkach zazwyczaj główny bohater wychodzi z opałów bez z szwanku, a tu życie rządzi się swoimi prawami. Podpisuje się pod ta recenzją ( i polecam inne http://merlin.pl/...85481.html ):
Jedna z książek, które zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Godna polecenia nie tylko fanom historii, ale w gruncie rzeczy wszystkim ludziom (nie tylko Polakom), którzy są ciekawi, jak to w rzeczywistości było podczas II Wojny Światowej, kto (i jak) ją wygrał, kto przegrał, jakie wydawałoby się nieistotne czynniki wpłynęły na los świata, jak bardzo można liczyć na obietnice polityków oraz do czego są oni zdolni, aby chronić swoją karierę polityczną.
Potem sięgałam po opracowania dotyczące II Wojny Światowej (dalej tematyka lotnicza: W. Urbanowicza, N.Davies'a, N.Orpen, A. Stephen'a, A.Fiedler) i Powstania Warszawskiego, następnie całościowe historie Polski różnych autorów ("Boże Igrzysko" polecam ale cegła większa od "HP i Zakon Feniksa"), by zacząć czytać historie poszczególnych krajów:) Duże wrażenie poza "Sprawą Honoru" zrobiło na mnie "Powstanie '44" N. Daviesa i "D-Day 6 Czerwca 1944" Ambrose's Stephen'a. To pierwsze czytając ryczałam jak bóbr. Przy drugim miałam mieszane uczucia - pompatyczny amerykański sposób przedstawiania wojny i traktowania żołnierzy jak mięsa armatniego.
Jakie tytuły możecie polecić?
__________________
Edytowane przez Asik dnia 03-08-2012 10:32 |
Moderator (F)


Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11090
Ostrzeżeń: 0
Postów: 860
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
|
Od dawna interesuję się historią, szczególnie II wojna światową.Nie mogłam się doczekać, kiedy dojdziemy do tego tematu na lekcjach. Na szczęście w szkole miałam w miarę porządne podręczniki, które dość szczegółowo opisywały dane zagadnienia.
Jeśli już sięgałam do tematyki historycznej, to były to albo podręczniki, albo literatura faktu ( pozycje nadobowiązkowe).
Ten temat zawsze mnie ciekawił i fascynował. Dlatego przygotowując się do ustnej matury z języka polskiego wzięłam temat holocaustu.
W Empiku widuję wiele książek dokumentalnych na ten temat (m. in. Powstanie 44), ale jeszcze żadnego nie kupiłam, bo te cegły są bardzo drogie. ale może pewnego dnia się skuszę i kupię.
Zachęciły mnie opisy książek, które poleciłaś. Uwielbiam takie teksty. Jak będę w bibliotece, to poszukam. Ostatnio przeczytałam "Pamiętnik z powstania warszawskiego". O czym jest, chyba nie trzeba tłumaczyć.
Książki historyczne (ale bazujące na prawdziwych bohaterach i wydarzeniach) są i ciekawe i pouczające. Polecam n ie tylko fanom historii.
__________________
CRAZY WITCH TRIO!
Czarodziejka dark shadow Sailor Mars
|
Użytkownik


Dom: Gryffindor
Ranga: Goblin
Punktów: 36
Ostrzeżeń: 0
Postów: 14
Data rejestracji: 21.07.12
Medale:
Brak
|
Ja także lubię historię, ale moja obecna nauczycielka historii kompletnie nie potrafiła nauczyć i opowiedzieć wiec musiałem czytać książki ...na szczęście teraz ide do innej szkoły i będzie nowa nauczycielka Interesuje mnie szczególnie II wojna światowa. Książki z tej epoki, które czytałem to np. "Inny świat" <--naprawdę warta przeczytania, "Kamienie na szaniec <--- też ciekawe oraz te, które wymieniliście
__________________
OD SPRYTU ŚLIZGONÓW,
OD KRETYNIZMY PUCHONÓW
OD WIEDZY O WSZECHWIEDZY KRUKONÓW
CHROŃ NAS GRYFFINDORZE!
|
VIP


Dom: Ravenclaw
Ranga: Mistrz Zaklęć
Punktów: 2821
Ostrzeżeń: 0
Postów: 1,186
Data rejestracji: 19.07.11
Medale:
|
"Pamiętnik z powstania warszawskiego" też miałam w liście lektur na maturę Ale z racji tego, że jest to opis jak radzili sobie cywile, nie wzbudził we mnie większych emocji. Znacznie bardziej poruszające były "Kamienie na szaniec" - nie wiem jak to się stało ale pominęłam je w zestawieniu. Moja ulubiona lektura z gimnazjum (w zasadzie nie wiele czytałam ale to było coś wspaniałego).
__________________
|
Moderator (F)


Dom: Gryffindor
Ranga: Śmiertelna Relikwia
Punktów: 11090
Ostrzeżeń: 0
Postów: 860
Data rejestracji: 05.04.10
Medale:
|
Zgadzam się. "Kamienie na szaniec" to zdecydowanie lepsza książka niż "Pamiętnik". Może dlatego, że czytając tę książkę, bliżej poznajemy bohaterów i się z mini zżywamy? Ja ryczałam jak bóbr, kiedy zginęli.
Ja pominęłam więcej książek, które poruszają tematy wojenne, ale wyżej w poście ich nie wymieniłam (sama nie wiem dlaczego).
Do matury znalazłam wiele ciekawych pozycji, m. in. "Dziennik" Anny Frank - żydowskiej dziewczynki, która przedstawiła wojnę ze swojego punktu widzenia. Moja polonistka wskazała mi też książkę Romy Ligockiej "Dziewczynka z czerwonym płaszczyku". To naprawdę poruszająca książka. A "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, "Opowiadania" Borowskiego lub "Inny świat" Grudzińskiego są na tyle znane, że każdy maturzysta powinien je dobrze znać.
__________________
CRAZY WITCH TRIO!
Czarodziejka dark shadow Sailor Mars
|