Hogsmeade.pl na Facebook
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska
Strona GłównaNowościArtykułyForumChatGaleriaFAQDownloadCytatyLinkiSzukaj
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło!
Shoutbox
Musisz się zalogować, aby móc dodać wiadomość.

~Grande Rodent F 11-03-2024 02:09

Na razie oscary zgodnie z przewidywaniami.
~Grande Rodent F 10-03-2024 22:48

Dzisiaj Oscary będą oglądane...
~Anna Potter F 23-02-2024 01:49

Witajcie.
~raven F 12-02-2024 19:06

Kotecek
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:46

Papa
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

myślałam, ze zniknęła na amen
~ulka_black_potter F 30-01-2024 19:45

o, strona jednak ożyła
^N F 29-01-2024 17:11

Uszanowanko
~HariPotaPragneCie F 25-11-2023 14:51

Wiedźma
~Miona F 23-11-2023 00:28

Czarodziej Czarodziej Czarodziej
#Ginny Evans F 22-11-2023 22:07

Duch Duch Duch
~raven F 21-11-2023 20:22

~Miona F 25-10-2023 14:12

hej Uśmiech
#Ginny Evans F 19-10-2023 21:32

Sowa
~TheWarsaw1920 F 24-08-2023 23:06

Duch Duch Duch
~raven F 20-08-2023 23:01

Doszly mnie sluchy, ze sa czarodzieje, ktorzy chcieliby sie wprowadzic do Hogsmeade, a magiczne bariery to uniemozliwiaja. W takiej sytuacji prosze o maila na adres widoczny w moim profilu Uśmiech
^N F 11-08-2023 19:19

Słoneczko
~HariPotaPragneCie F 12-07-2023 20:52

Sowa
#Ginny Evans F 11-06-2023 20:41

hejka hogs! Słoneczko
~Anna Potter F 15-05-2023 03:24

i gościnny naród o czym często nie zdajemy sobie sprawy mówiąc o sobie jak najgorsze rzeczy.

Aktualnie online
Hogsmeade wita:
orehu
jako najnowszego użytkownika!

» Administratorów: 8
» Specjalnych: 61
» Zarejestrowanych: 77,002
» Zbanowanych: 1,625
» Gości online: 272
» Użytkowników online: 0

Brak użytkowników online

» Rekord OnLine: 3086
» Data rekordu:
25 June 2012 15:59
Zobacz temat
Harry Potter - Hogsmeade, Twoja Magiczna Wioska :: Forum
» Twórczość Fanów
»» Fan Fiction [Z]
»»» [D] Oczy szeroko zamknięte
Drukuj temat · [D] Oczy szeroko zamknięte
~Dimrilla F
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 12-09-2008 03:05
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1501
Ostrzeżeń: 0
Postów: 268
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Medal

Wyjaśnienie: Drabułka była wcześniej publikowana w wątku P... pairingi (czyli pairingi dziwaczne/zaskakujące/oburzające Język ) na forum Mirriel (pod pseudonimem Mara) .
--------

Fakt, że inni już to robili nie zmniejszał jej zdenerwowania. Przeczytała wszystkie książki na ten temat, ale teoria to jedno, a praktyka drugie.
Jego bliskość i łaskoczący oddech skutecznie wytrącały ją z równowagi.

Zamknęła oczy.
Nie, żeby to coś zmieniało, ale tak czuła się pewniej.

Ostrożnie wyciągnęła ręce przed siebie, niepewnie dotykając jego karku.
Wyczuła mocne, szybkie tętno. I dreszcz. Jego? Jej?
Przesunęła dłonie niżej, badawczo, katalogując w pamięci fakturę skóry, napięte mięśnie, kształt członków. Był taki kościsty...

Nagle kłapnął zębami tuż koło jej ucha.
Hermiona odskoczyła, przestraszona, wpatrując się w pustkę.

Tylko Hagrid mógł wymyślić rysowanie testrali z natury!

--------
__________________
Należy sobie powiedzieć uczciwie: Gdyby przestępstwo się nie opłacało, byłoby naprawdę niewielu przestępców.

Edytowane przez Dimrilla dnia 16-09-2008 15:59
http://gdynia.piusx.org.pl Wyślij prywatną wiadomość
~ladybird F
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 12-09-2008 17:44
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Członek GD
Punktów: 521
Ostrzeżeń: 3
Postów: 331
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Uh-oh! Coż za dziwaczyny pomysł! Ale gratuluję pomysłowości... Wykonania... I wogóle wszystkiego. Cały czas zadziwia mnie twoja pomysłowość!
Wyślij prywatną wiadomość
!Delirantka F
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 12-09-2008 19:08
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Mistrz Eliksirów
Punktów: 2914
Ostrzeżeń: 0
Postów: 439
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

Coż za dziwaczyny pomysł!

Raczej użyłabym tu słowa oryginalny. I to świetnie, bo w tekstach typu drabble oryginalność jest wielkim plusem.

Teraz przejdźmy do samego tekstu, gdyż mam parę uwag.
1. Tytuł i motyw oczu - nie podoba mi się. Dlaczego? Mimo, że tytuł sam w sobie jest ładny i uwagę przykuwa, to jednak (jak dla mnie) do tekstu ma się nijak. Bo czy oczy są ważne w tekście? Nie. Przynajmniej ja tego nie odczułam. Ot zwykłe wtrącenie, jak dla mnie nie istotne dla fabuły tekstu (nie jestem pewna, czy w drabble można mówić o fabule, ale zaryzykuję - kogoś kompetentniejszego proszę o komentarz, bo jakoś ta fabuła mi tutaj 'nie leży' ;d). Myślę, że gdyby wyciąć tekst z oczami, nie zmieniłoby to nic prócz tego, że tytuł by nie pasował. Szkoda, że na forum nie są przyjęte oznaczenia dla fan ficków - wtedy, zamiast całego słowa 'drabułka' (w Twoim przypadku), można by napisać po prostu [D]. Wygodniej, ładniej wizualnie, przejrzyściej.
2. Skojarzenia. Oczywiście, (niemal?) każdy ma jednoznaczne skojarzenie na początku tekstu. I sęk w tym, że skojarzenie to jest baaardzo popularne. Wręcz oklepane, przynajmniej IMHO. Całe szczęście, nadrabiasz puentą.
3. Puenta, o której już wspomniałam, też nie jest jednak taka idealna (mimo, że mi się spodobała). Why? Na moje oko, odcina się nieco od całości. Brak mi tej płynnej spójności merytorycznej pomiędzy tekstem właściwym, a puentą. Oczywiście, jakaś spójność jest, ja jednak (jak to ja) chciałabym więcej, lepiej.
Tyle czepiania się, teraz trochę ogólników. Mimo, że to drabble nie urzekło mnie tak, jak ballada o Godryku, to stwierdzam, że mi się podoba. Piszesz ładnie, talent masz. Osobiście, chciałabym przeczytać więcej tekstów Twojego autorstwa.
__________________
d'oh

Δ = b² - 4ac
Wyślij prywatną wiadomość
~Aranoisiv F
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 12-09-2008 20:58
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Opiekun Ravenclawu
Punktów: 3393
Ostrzeżeń: 0
Postów: 819
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Medal

No, ciekawe. Musiałam przeczytać drugi raz, bo jakaś rozkojarzona jestem. Tylko tytuł - dlaczego taki?
Edit:
Nie wiem czy ci się to podoba, ale to KASUJ!

Nie przesadzasz trochę? Jak Ci się nie podoba, to nie czytaj.
__________________
Allons-y!

Edytowane przez Aranoisiv dnia 18-09-2008 17:57
Wyślij prywatną wiadomość
!Guardian F
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 16-09-2008 01:02
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Lord
Punktów: 20057
Ostrzeżeń: 1
Postów: 705
Data rejestracji: 02.08.08
Medale:
Medal

Hm... Tekst wg mnie nieco trudny. W zasadzie to musiałem go kilka razy przeczytać aby wreszcie poprawnie zinterpretować. No i stwierdzam jedno, do ostatniej chwili można powiedzieć, ze nie jest to tekst związany jakoś z HP... Co mi w ogóle nie przeszkadza. Panuje pewnego rodzaju napięcie, nasuwają się skojarzenia i wreszcie na końcu, od tak... zupełnie zaskakująca puenta. Brawo.
Wyślij prywatną wiadomość
~Dimrilla F
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 16-09-2008 01:28
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Niewymowny
Punktów: 1501
Ostrzeżeń: 0
Postów: 268
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Medal

Sangatsu8 napisał/a:
Tylko tytuł - dlaczego taki?


Długo zastanawiałam się nad tytułem (i nad tym, czy w ogóle tę drabułkę jakoś tytułować), a na ten zdecydowałam się przez skojarzenie z piosenką zespołu Łzy "Oczy szeroko zamknięte" (tekst idzie tam mniej więcej tak: "Uczę się Ciebie na pamięć, niecierpliwymi palcami, rozpaczliwie na pamięć. Szeroko zamkniętymi oczami..."Oczko Przypominało mi to dość mocno Hermionę z drabułki, która, by móc narysować testrala z natury, musi "zobaczyć" go dotykiem.
Później dopiero stwierdziłam, że większej ilości osób tytuł może kojarzyć się z filmem Stanleya Kubricka o tym samym tytule ("Eyes wide shut" - "Oczy szeroko zamknięte"Oczko, a tu już zwiążku ciężko byłoby się dopatrzyć...

Delirantka napisała:
1. Tytuł i motyw oczu - nie podoba mi się. Dlaczego? Mimo, że tytuł sam w sobie jest ładny i uwagę przykuwa, to jednak (jak dla mnie) do tekstu ma się nijak. Bo czy oczy są ważne w tekście? Nie. Przynajmniej ja tego nie odczułam.


Patrz - wyjaśnienie wyżej Język

(nie jestem pewna, czy w drabble można mówić o fabule, ale zaryzykuję


Też nie wiem Zawstydzony (zakłopotanie...)

Myślę, że gdyby wyciąć tekst z oczami, nie zmieniłoby to nic prócz tego, że tytuł by nie pasował.


Pewnie tak. Ale o ile tekst ten przeszedł ileś tam przepoczwarzeń, żeby mniej więcej mi pasował i miał odpowiednią długość, w których to kolejnych odsłonach poszczególne zdania były wywalane/dodawane i przerabiane, o tyle fragment z zamykaniem oczu był obecny od wersji nr 1. Dla mnie był on ważny - stanowił niejako "podpowiedź", po której można się było zacząć domyślać o co w tekście naprawdę chodzi, a zarazem miał nie zdradzać zbyt wiele. Na ile spełnił swoją funkcję, to już kwestia oceny czytelników.

Aha, a alternatywnym tytułem, nad którym się zastanawiałam był "Pierwszy raz", stwierdziłam jednak, że co za dużo, to niezdrowo Język .

Szkoda, że na forum nie są przyjęte oznaczenia dla fan ficków - wtedy, zamiast całego słowa 'drabułka' (w Twoim przypadku), można by napisać po prostu [D]. Wygodniej, ładniej wizualnie, przejrzyściej.


Też już o tym myślałam. Załóżmy krucjatę na rzecz oznaczeń literowych, yes! Uśmiech (Całkiem poważnie mówię.)
Co do samego słowa "drabułka", kórym się posługuję. O ile mi wiadomo nie ma w języku polskim oficjalnego tłumaczenia słowa "drabble" w sensie formy literackiej. Widziałam już różne warianty: drabelek, drabułka, drablik, drabblik, z czego "drabułka" brzmi według mnie najzabawniej i dlatego tą nazwą się posługuję.

2. Skojarzenia. Oczywiście, (niemal?) każdy ma jednoznaczne skojarzenie na początku tekstu. I sęk w tym, że skojarzenie to jest baaardzo popularne. Wręcz oklepane, przynajmniej IMHO. Całe szczęście, nadrabiasz puentą.


Wiem, wiem. Trochę ciężko wyjść poza schemat. (Przynajmniej połowa drabułek z wątku p...pairingi na Mirriel opiera się o skojarzenia natury erotycznej...)
Poza tym, przyznaję się bez bicia, to moja pierwsza drabułka i nie czuję się w tej formie literackiej zbyt pewnie.

3. Puenta, o której już wspomniałam, też nie jest jednak taka idealna (mimo, że mi się spodobała). Why? Na moje oko, odcina się nieco od całości. Brak mi tej płynnej spójności merytorycznej pomiędzy tekstem właściwym, a puentą.


W jednej z wcześniejszych wersji tekstu puenta brzmiała:
"Dlaczego Hagrid kazał im badać akurat testrale?!"
Może to byłoby bardziej czytelne/płynniejsze?
Motyw rysowania testrali i wynikających z tego kłopotów był jednak pierwotnym pomysłem na drabułkę i koniec końców nie chciałam go zarzucać.

Oczywiście, jakaś spójność jest, ja jednak (jak to ja) chciałabym więcej, lepiej.


I bardzo słusznie Język .
Postaram się Cię nie zawieść.

I dziękuję za konstruktywną krytykę. Bardzo sobie cenię Twoje uwagi.

---
Chcę również podziękować pozostałym komentującym. Tusen takk!
__________________
__________________
Należy sobie powiedzieć uczciwie: Gdyby przestępstwo się nie opłacało, byłoby naprawdę niewielu przestępców.
http://gdynia.piusx.org.pl Wyślij prywatną wiadomość
~John_maxey F
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 16-09-2008 14:07
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Młody Czarodziej
Punktów: 776
Ostrzeżeń: 3
Postów: 709
Data rejestracji: 30.08.08
Medale:
Brak

Co to ma być? To nic ciekawego. Beznadziejne. Za jedno słowo "Klask" dają gratulacje! Ale żenada! Nie wiem czy ci się to podoba, ale to KASUJ! Daję O
__________________
Weasley lata na miotle
nie kąpie się w wannie lecz w kotle
Zawsze ma wiele czasu
[bcolor=#cc3366do Hogwartu idzie bez kompasu][/bcolor]

Każdy o tym wie
że Ron Weasley gubi się.

pewnego dnia zna sto zaklęć
i wokól nas się kręci

Bo to jest on!
Wyślij prywatną wiadomość
!Ballaczka F
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 16-09-2008 14:49
VIP

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Opiekun Slytherinu
Punktów: 3299
Ostrzeżeń: 0
Postów: 215
Data rejestracji: 07.08.08
Medale:
Brak

Ładnie, ładnie. Temat P... pairingi widziałam już na Mirriel, ale w związku z małą ilością czasu przejrzałam go tylko pobieżnie. Drabble ładne, zgrabne, puenta wcale nie taka oczywista, przynajmniej dla mnie, bo jednak zaskoczona byłam. Generalnie podobało mi się. Gdyby nie Twoje słowa, nie zgadłabym, że to drabbulkowy debiut. Wielu starych wyjadaczy tego gatunku tworzy dzieła gorszego rodzaju. Gratulacje. Poza tym ukłony dla Ciebie, drabble idealne pod względem budowy, dokładnie sto słów. Ja tam zawsze mam z tym problem.
Co do tytułu to faktycznie, nawiązanie do treści dość nikłe, z pewnością można by znaleźć jakąś celniejszą nazwę. Mi osobiście nic do głowy nie przychodzi, więc też czepiać się zbytnio nie będę.
Miałabym również zastrzeżenia co do publikowania tego na Hogs - oczywiście nie jest to wina autorki, ale odbiorców. Jak pokazuje przykład kolegi nade mną, niektórzy nie dorośli jeszcze do czytania takich tekstów. Ale cóż, jednak miło, że miałam okazję przeczytać to tutaj, bo jak mówiłam, na Mirriel tekstu nie wyłapałam.
__________________
Chciałem wyssać z życia całą kwintesencję. Wykorzenić wszystko, co nie jest życiem, by nie odkryć tuż przed śmiercią, że nie umiałem żyć.
Henry Thoreau
Wyślij prywatną wiadomość
~Yachiru F
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 26-09-2008 17:43
Użytkownik

Awatar

Dom: Ravenclaw
Ranga: Pięcioroczniak
Punktów: 420
Ostrzeżeń: 0
Postów: 127
Data rejestracji: 25.08.08
Medale:
Brak

No nie wiem, jakoś mi tu Sapkowskim zaleciało ;P (sama nie wiem czemu O.o).

Poza tym, jeśli by pomyśleć, to to jest świetne drabble Oczko
Wyślij prywatną wiadomość
~Martyna F
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 30-10-2008 12:40
Użytkownik

Awatar

Dom: Slytherin
Ranga: Pracownik Ministerstwa
Punktów: 1282
Ostrzeżeń: 0
Postów: 188
Data rejestracji: 26.08.08
Medale:
Brak

Mueheheheh, niezłe. Naprawdę niezłe. Nie powiem nawet, co mi się nasunęło na myśl na początku, no, ale... Takie sugestywne to było. Tooth Puenta, co prawda, nie zwaliła mnie z krzesła, no ale fakt - zaskoczyłaś mnie Rozbawiony Oczekiwałam czegoś innego, i bam, taka puenta. Nie jest źle.

Nie wiem czy ci się to podoba, ale to KASUJ!

Mwahahahahah! *spadła z krzesła* Akurat Dimrilla cię posłucha. ;d Poza tym innym drabułka się podoba... Język

Przyczepię się tylko do jednego: tytułu. Ale to już inni wytknęli.
Edytowane przez Martyna dnia 30-10-2008 12:42
Wyślij prywatną wiadomość
~mistake F
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 31-10-2008 16:58
Użytkownik

Awatar

Dom: Hufflepuff
Ranga: Książe Półkrwi
Punktów: 2208
Ostrzeżeń: 2
Postów: 999
Data rejestracji: 13.09.08
Medale:
Brak

Mi się bardzo podobało! Takie oryginalne i bezbłędne! Nie będę już mówiła, że tytuł mógłby być inny. Trochę nie pasuję do treści, jednak już się nie czepiam Rozbawiony.
Wyślij prywatną wiadomość
~Nikaa F
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 05-04-2016 16:47
Użytkownik

Awatar

Dom: Gryffindor
Ranga: Animag Lew
Punktów: 537
Ostrzeżeń: 0
Postów: 142
Data rejestracji: 26.01.15
Medale:
Brak

Na początku tytuł (ładny i przykuwający uwagę) nie pasował mi, jednak przeczytałam twoje wytłumaczenie.
Bardzo... oryginalny pomysł, zaskakujące zakończenie, błędów wielkich nie zauważyłam. Krótkie, przyjemne do czytania.
__________________
"A small fact: you are going to die."

"Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić."


Pozdrowienia dla wszystkich czarodziejów i czarownic (a w szczególności dla Ciebie, drogi Gościu) Czarodziej
Wyślij prywatną wiadomość
Przeskocz do forum:
RIGHT